Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówRzecznik Praw Pacjenta wydał decyzję o uznaniu praktyk za naruszające zbiorowe prawa pacjentów w związku z brakiem zapewnienia właściwej obsady lekarzy w podmiocie leczniczym, która monitorowałaby całodobowo stan zdrowia pacjentów, zapewniała ciągłość leczenia oraz nadzorowała proces leczenia. Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 14 listopada br. stanął po stronie Pacjentów i potwierdził decyzję wydaną przez Rzecznika (sygn. akt II OSK 1929/17).

Do naruszenia zbiorowych praw pacjentów doszło w podmiocie leczniczym z woj. mazowieckiego, prowadzącym zakład opiekuńczo-leczniczy, w którym przebywali pacjenci w wieku starszym z wielochorobowością. Zastrzeżenia Rzecznika Praw Pacjenta dotyczyły m.in. braku zapewnienia właściwej obsady lekarskiej w tym podmiocie. Podmiot leczniczy nie zapewniał opieki lekarzy w porze nocnej. Zdaniem Rzecznika doszło do naruszenia przez podmiot leczniczy zbiorowego prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych, o którym mowa w art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Podmiot leczniczy nie zgodził się z wydaną decyzją, wnosząc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd nie podzielił stanowiska skarżącego i oddalił skargę. Nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem, podmiot leczniczy wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W ostatecznym rozstrzygnięciu Naczelny Sąd Administracyjny nie podzielił zarzutów skarżącego i oddalił przedmiotową skargę. W ustnych motywach orzeczenia wskazano, że z przepisu art. 59 ust. 1 pkt 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ani z przepisów ustawy o działalności leczniczej nie wynika, że podmiot leczniczy nie musi zapewniać opieki lekarskiej przez całą dobę. Przypomniał, że zgodnie zart. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy o działalności leczniczej świadczenia zdrowotne to działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania. W tej definicji mieszczą się świadczenia zdrowotne udzielane przez lekarzy inie można stwierdzić, że zakład opiekuńczo-leczniczy, prowadzący działalność na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej, nie musi zapewnić całodobowych świadczeń zdrowotnych udzielanych przez lekarzy.
Wyrok wydany przez Naczelny Sąd Administracyjny jest ostateczny.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

PRAWO W MEDYCYNIE MEDYCYNA W PRAWIE min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA