Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Lekarz dentysta powinien pamiętać o szeregu norm prawnych, które są wymagane w czasie pracy z pacjentem. Są to akty prawne dotyczące nie tylko zgody na zabieg medyczny czy zachowania tajemnicy lekarskiej, o których pisaliśmy nie raz w Dentoletterze, ale również wymogów prawnych takich jak np. posiadanie identyfikatora przez personel medyczny.

Identyfikator powinien zawierać imię i nazwisko oraz pełnioną funkcję. Warto przypomnieć, że w kwestii tajemnicy lekarskiej, tajemnicą są objęte informacje uzyskane w związku z wykonywanym zawodem, a więc nie tylko związane ze zdrowiem, ale również sytuacją rodzinną, zawodową. Do podstawowych danych należą: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz zdjęcie.

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie (z 18 listopada 2009 r.) dane osobowe to "zespół wiadomości (komunikatów) o konkretnym człowieku na tyle zintegrowany, że pozwala na jego zindywidualizowanie". Tak więc np. wzywanie pacjenta po nazwisku jest naruszeniem praw pacjenta. Istnieją również dane szczególnie wrażliwe tzw. sensytywne, należą dane o stanie zdrowia, kodzie genetycznym oraz o nałogach.

Za nieuprawnione przetwarzanie tych danych grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 49 ust. 2 Ustawy o Ochronie Danych Osobowych). Takie informacje mogą być przetwarzane tylko w celu wykonywania świadczeń medycznych lub zarządzania udzielanymi usługami. Pod terminem przetwarzanie rozumie się: zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie, w tym wykonywanie takich czynności w systemach informatycznych.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA