Jak wygląda procedura sądowa w sytuacji, gdy pacjent zgłasza do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa, przy wykonywaniu zabiegu medycznego, w który odbył się bez zgody pacjenta. Na początkowym etapie lekarz zostanie wezwany jako świadek. Jakich informacji powinien udzielić lekarz w trakcie zeznania w prokuraturze? Które informacje są objęte tajemnicą lekarską?
Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty z 1996 roku tajemnicą lekarską objęte są „informacje związane z pacjentem, uzyskane w związku z wykonywaniem zawodu”. Istnieją jednak sytuacje, w których lekarz może zeznawać – w przypadku, gdy otrzymał postanowienie sądu o zezwoleniu na przesłuchanie.
W takim zezwoleniu musi być jasno określone wydarzenie, którego ma dotyczyć przesłuchanie oraz imię i nazwisko pacjenta. Bez takiego dokumentu lekarz nie może udzielać informacji dotyczących pacjenta ani prokuraturze ani policji. Jest to przypadek (zgodnie z kodeksem karnym), w którym lekarz musi zostać przesłuchany „dla dobra wymiaru sprawiedliwości”, a sąd czy prokuratora nie ma innych dowodów, które wyjaśniałaby dana sprawę.