Badanie CRP pozwala określić, czy w organizmie pacjenta rozwija się stan zapalny. Badanie ostrej fazy białka, bo to właśnie określa CRP, jest niezwykle przydatne dla określenia stanu zdrowia pacjenta, badania w kierunku pracy wątroby (odpowiadającej za produkcję białka C-reaktywnego), ma także ogromne znaczenie dla oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. O badaniu tym jeszcze kilkadziesiąt lat temu mało kto słyszał, dzisiaj jest wykonywane bardzo często i wielokrotnie ułatwia diagnostykę różnego rodzaju chorób.
- CRP co to jest?
- Kiedy wykonuje się badanie CRP?
- Normy CRP - jak czytać wyniki badań
- Jak przygotować się do badania CRP?
CRP co to jest?
Badanie CRP, czyli badanie białka ostrej fazy, pozwala określić poziom stężenia w organizmie pacjenta białka C-reaktywnego, którego podwyższony poziom stanowi informację o toczącym się w organizmie stanie zapalanym. Źródeł tego stanu może być bardzo wiele i CRP nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie są jego przyczyny, natomiast badanie to stosuje się przede wszystkim w monitoringu bardzo wielu chorób autoimmunologicznych.CRP to białko osocza z grupy tzw. białek ostrej fazy. Białko to produkowane jest przez wątrobę. Przy rozwoju infekcji, w wyniku odpowiedzi układu immunologicznego, stężenie CRP rośnie. Przyrost ten potrafi być bardzo szybki - w ciągu doby poziom CRP może wzrosnąć nawet 1000-krotnie.
Kiedy wykonuje się badanie CRP?
Badanie CRP wykonywane jest w diagnostyce wielu chorób, a także w procesie leczenia. Jest to bowiem dość wymierny parametr, który pozwala obserwować zmiany reakcji organizmu. Badanie to wykonuje się przede wszystkim u pacjentów, u których podejrzewa się rozwój stanu zapalnego, tak pochodzenie pasożytniczego, grzybicznego, wirusowego czy bakteryjnego. CRP ma znaczenie również w monitoringu procesu i skutków leczenie chorób autoimmunologicznych, wybranych nowotworów, zapalenia trzustki. CRP bada się naprawdę przy bardzo różnego rodzaju infekcjach. Badanie służy to także do oceny odrzucenia przeszczepu. Wyniki CRP mają znaczenie również przy diagnostyce układu naczyniowego, podwyższone CRP może wskazywać bowiem m.in. na choroby sercowo-naczyniowe, w tym zawał serca. Więcej o badaniu CRP dowiesz się z strony: http://diag.pl/sklep/badania/crp-ilosciowo/
Normy CRP - jak czytać wyniki badań
Norma CRP dla osób zdrowych to 0,08 - 3,1 mg/l. Nieco inaczej przedstawia się one w przypadku osób otyłych, borykających się z nadciśnieniem tętniczym, jak również tych, którzy nałogowo palą tytoń. W takim przypadku górna granica normy może sięgać nawet 10 mg/l. Na stężenie CRP w organizmie może mieć wpływ bardzie wiele czynników. Poza paleniem czy nadciśnieniem, pod uwagę należy brać również wpływ cukrzycy, stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Decydują również tak podstawowe czynniki jak wiek, rasa, płeć, a nawet pora roku. W zależności od poziomu CRP można podejrzewać wystąpienie określonego rodzaju schorzeń:
- na pojawienie się reakcji zapalnej, związanej niejednokrotnie z zakażeniem organizmu wskazuje CRP na poziomie 3,1-10 mg/l;
- łagodne zapalenie, infekcję wirusową, a także - co ważne - ciążę można podejrzewać w przypadku CRP na poziomie mniej 10 -40 mg/l;
- CRP dochodzące nawet do 200 mg/l wskazuje na infekcję bakteryjną
- jeśli CRP wynosi między 200-500 mg/l pojawia się podejrzenie ciężkiego zakażenia bakteryjnego; podobne wyniki mogą pojawić się również w wyniku poważnych oparzeń ciała.
Warto pamiętać, że niektóre leki, np. stosowane w walce z cholesterolem, mogą obniżać poziom CRP. Poziom białka zbijają m.in. statyny, fibraty, betablokery. Część z tych leków stosowana jest głównie z leczeniu chorób serca, nadczynności tarczycy, a także przy jaskrze. Wbrew powszechnemu przekonaniu natomiast na poziom CRP nie wpływa aspiryna.
CRP ma znaczenie również z ocenie ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym zawału serca. Aby badanie było miarodajne dla tego typu diagnostyki, musi się jednak ono odbywać w okresie, kiedy organizm wolny jest od jakiejkolwiek infekcji lub choroby wywołującej reakcję zapalną. Inaczej wynik CRP jest w kontekście chorób sercowo-naczyniowych zbyt niejednoznaczny. Warto natomiast wiedzieć, że o chorobach układu naczyniowego świadczyć może nawet z pozoru niskie CRP. Na małe ryzyko sercowo-naczyniowe wskazuje CRP niższe niż 1 mg/l, na umiarkowane - CRP na poziomie 1-3 mg/l, natomiast CRP powyżej 3 mg/l (przy braku stanu zapalnego w organizmie) może świadczyć o bardzo dużym ryzyku wystąpienia chorób układu naczyniowego. Obecnie dostępne jest już badanie hs CRP czyli takie, które pozwala na precyzyjne oznaczanie niskich stężeń CRP. Jeśli wynik uzyskany w tym badaniu jest wyższy niż 10 mg/l, oznacza to konieczność prowadzenia diagnostyki w innym kierunku, niż sercowo-naczyniowy.
Jak przygotować się do badania CRP?
Przygotowanie do badania CRP nie wymaga szczególnych działań ze strony pacjenta. Badanie to jest bardzo proste. Wykonuje się je z krwi, można je więc wykonać razem z serią innych badań. CRP badane na prywatne zlecenie nie jest badaniem szczególnie drogim, kosztuje obecnie nie więcej niż dwadzieścia kilka złotych, czasami mniej.
undefined