Próchnica zębów, popularnie nazywana „psuciem się zębów”, jest powszechną chorobą, która nieleczona może prowadzić do powstawania nieodwracalnych ubytków i w konsekwencji utraty zębów. Czy wiesz, że w Polsce ponad 90% dzieci w wieku 7 lat ma zdiagnozowaną próchnicę?[1]
Wiele rodzin nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielkim problemem w Polsce jest próchnica. Ponad 60% osób uważa, że ubytki są nieuniknioną częścią życia2. Jednak jest nadzieja na to, aby temu zapobiec. Próchnicy zębów można przeciwdziałać, a przy odpowiednim postępowaniu leczniczym można ją nawet odwrócić lub zahamować na wczesnym etapie.
Co nowego wiadomo na temat próchnicy zębów w Polsce?
Konsekwencje próchnicy zębów mogą być poważne dla ogólnego stanu zdrowotnego populacji
i kosztów związanych z jej leczeniem ponoszonych przez społeczeństwo i jednostkę. Chorobie tej towarzyszy ból, utrata zębów i zmniejszenie funkcji żucia. Powoduje to negatywne oddziaływanie
na samopoczucie, samoocenę, możliwość znalezienia zatrudnienia i status społeczny. Poza tym, państwo i społeczeństwo ponoszą znaczne koszty leczenia nieodwracalnych ubytków.
Poniższe zestawienie przedstawia fakty, oparte na wynikach badań epidemiologicznych, dotyczące próchnicy zębów w Polsce. Wskazują one na ciągłą potrzebę poprawy stanu zdrowotnego jamy ustnej w naszym kraju.
Dane epidemiologiczne uzyskane z badań prowadzonych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia
w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” (2010-2012):
Częstość występowania próchnicy w zębach mlecznych:
- w wieku 3 lat – 57,2% (frekwencja) i średnio 2,7 zębów z ubytkami,
- w wieku 5 lat – 79,9% i 5,07 zębów z ubytkami;
Częstość występowania próchnicy w zębach stałych:
- w wieku 12 lat – 79,6% (frekwencja) i średnio 3,5 zębów z ubytkami,
- w wieku 15 lat - 91,8% i 6,12 średnio zębów z ubytkami, i analogicznie poniżej
- w wieku 18 lat 96,1% i 7,95 zębów
- 35-44 lata – 99,9% i 16,91 zębów
- 43,9% osób w wieku 65-74 lat jest bezzębnych.
Zaspokojenie potrzeb leczenia zachowawczego w odniesieniu do istniejących
w jamie ustnej ubytków próchnicowych (wskaźnik leczenia) jest wysoce zróżnicowane wiekowo i wynosi w zakresie zębów mlecznych
- w wieku 3 lat – 2%,
- 5 lat – 11%,
- 7 lat – 15%,
a zębów stałych:
w wieku 12 lat – 60%,
- 15 lat – 55%,
- 18 lat – 41% i
- 35-44 lata – 76%.
Wyniki badania OMNIBUS[2] przeprowadzonego w 2014 r. (próba 1000 os.):
Stan świadomości Polaków:
W Polsce panuje bardzo silne przeświadczenie o nieuchronności wystąpienia ubytków spowodowanych próchnicą. Połowa Polaków uważa, że wcześniej czy później ubytki powstaną u każdego.
Ponad 90% polskiego społeczeństwa prawidłowo identyfikuje przyczyny powstawania
i konsekwencje próchnicy zębów, ale jednocześnie aż 61% Polaków wierzy, że próchnica jest nieuchronną chorobą, która wcześniej lub później dotknie każdego.
20% polskiego społeczeństwa uważa, że próchnicy można zapobiegać jedynie w dzieciństwie, a w wieku dorosłym nic już nie można zrobić – stan chorobowy należy zaakceptować i z nim żyć.
60% Polaków wie, że próchnica jest nieuniknioną konsekwencją spożywania słodkich posiłków oraz napojów, aczkolwiek aż 1/4 Polaków w ogóle nie jest świadoma zależności pomiędzy powstawaniem próchnicy, a spożywaniem słodkich rzeczy.
61% Polaków wie, że próchnica wymaga interwencji dentystycznej w postaci opracowania ubytku („borowania”) oraz wypełniania zęba. Natomiast jedynie 44% Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że próchnica początkowa (na etapie zmiany wczesnej, bezubytkowej) może być skutecznie wyleczona przez dentystę.
Nawyki zdrowotne Polaków:
52% Polaków deklaruje, że odwiedza dentystę przynajmniej 2 razy w roku.
Z drugiej strony, aż 16,8% Polaków chodzi do dentysty tylko wtedy, kiedy ma problem.
85% Polaków uważa, że raczej wie, w jaki sposób zapobiegać próchnicy, aczkolwiek 73% społeczeństwa uważa, że nie robi wystarczająco dużo by jej przeciwdziałać. Jako obszary do poprawy respondenci wskazali na:
ograniczenie spożycia cukru/słodyczy (38%)
zwiększenie częstotliwości szczotkowania zębów (27%)
rozszerzenie zakresu higieny jamy ustnej o nitkowanie, płukanie oraz intensywną fluoryzację (27%)
zwiększenie częstotliwość wizyt kontrolnych u stomatologa (23%)
Co warto wiedzieć o próchnicy zębów
Próchnica zębów, nazywana powszechnie „psuciem się zębów”, jest powszechną chorobą, która nieleczona może prowadzić do powstawania nieodwracalnych ubytków, popularnie – dziur w zębach.
Próchnica jest spowodowana przez bakterie, które przekształcają cukry
z codziennych pokarmów (zawierających węglowodany) w kwasy. Kwasy te atakują powierzchnię zębów (szkliwo), prowadząc do jego odwapnienia (demineralizacji).
Rozwój próchnicy składa się z kilku etapów. W późniejszych stadiach choroby dochodzi
do powstania nieodwracalnych ubytków w zębach.
Rozwój początkowych etapów próchnicy można zahamować, a przy odpowiednim postępowaniu leczniczym zapobiegać powstawaniu ubytków w przyszłości.
Rozwojowi początkowych etapów próchnicy można zapobiec w prosty sposób – poprzez ograniczenie spożywania pokarmów i napojów o dużej zawartości cukru, systematyczne
i dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz używanie past i płukanek z fluorem.
Co zrobić, by uronić się przed próchnicą – trzy ważne wskazówki
Unikanie – między posiłkami – przekąsek zawierających cukier
Możesz zadbać o zdrowie Twojej jamy ustnej i zapobiec powstawaniu nieodwracalnych ubytków poprzez zmniejszenie spożycia cukru. Im mniej cukru będziesz spożywać, tym mniej kwasów wyprodukują bakterie w Twojej jamie ustnej. To zwiększy zdolność Twojego organizmu do naturalnego zrównoważenia niektórych utraconych minerałów. Cukry znajdują się w wielu przekąskach i napojach, oraz produktach spożywczych zawierających skrobię, takich jak białe pieczywo, chipsy, chrupki. Jeśli jednak nie możesz oprzeć się słodkim przekąskom, koniecznie pamiętaj o umyciu zębów po jedzeniu.
Utrzymywanie wysokiego poziomu higieny jamy ustnej wśród domowników
Czy wiesz, że zdrowie zębów dzieci można przewidzieć na podstawie tego, czy regularnie szczotkują zęby? Badania wykazały, że u dzieci, które przynajmniej raz dziennie szczotkują zęby pastą z fluorem, prawdopodobieństwo wystąpienia nieodwracalnych ubytków próchnicowych jest dużo mniejsze, niż u dzieci, które tego nie robią. Pamiętajmy o tym, że dzieci bardzo często powtarzają zachowania rodziców – warto zatem dać im przykład prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej.
Odwiedzanie dentysty przynajmniej dwa razy w roku
Wczesne wykrycie i leczenie próchnicy zębów jest możliwe jedynie wtedy, gdy regularnie odwiedzasz dentystę. Tylko on może stwierdzić, jak często powinieneś przychodzić na wizyty. Stomatolodzy mają wiedzę i narzędzia, które pomogą wykryć i umożliwią wyleczenie początkowych zmian próchnicowych i które mogą przeciwdziałać powstaniu nieodwracalnych ubytków w przyszłości.
[1]„Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej”, Zakład Stomatologii Zachowawczej Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Katedra Higieny i Epidemiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, 2010-2012
[2]Badanie OMNIBUS nt. świadomości i zachowań Polaków w zakresie zdrowia jamy ustnej, przeprowadzonego na zlecenie ACFF, 2014