Kaszel, duszności, świszczący oddech, chrypka, odkrztuszanie wydzieliny czy bóle w klatce piersiowej i barkach to objawy charakterystyczne dla rozmaitych chorób płuc.
Objawów tych nie należy lekceważyć, gdyż mogą świadczyć o poważnym schorzeniu. Brak leczenia bądź nieprawidłowe postępowanie mogą prowadzić do dotkliwych powikłań. Dlatego warto wiedzieć, jakie są najczęstsze choroby płuc i jak je leczyć.
Najczęstsze choroby płuc
Dbałość o zdrowy układ oddechowy jest niezwykle ważna, by mógł spełniać on swe podstawowe zadanie – wentylację. To proces fizjologiczny polegający na dostarczeniu tlenu do komórek krwi i usunięciu dwutlenku węgla oraz pary wodnej. Na choroby płuc wpływa więc istotnie sam fakt, czym oddychamy, a do czynników szkodliwych dla płuc zalicza się m.in.:
- palenie papierosów
- zamieszkiwanie w silnie zanieczyszczonym środowisku
- praca w miejscach zanieczyszczonych wewnętrznie np. zakład przetwórczy
- bakterie
- wirusy
- pleśń w mieszkaniu.
Choroby płuc dzieli się na ogół według 3 typów:
Choroby dróg oddechowych – to bardzo często występujące jednostki głównie w postaci zapalenia dróg oddechowych, ale to też m.in. astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli, zapalenie tchawicy, krtani czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
Choroby tkanki płucnej – to jednostki, które powodują zmiany w tkance płucnej. Przez to płuca nie są w stanie z łatwością pobierać tlenu, w efekcie pacjent ma trudności z głębokim oddechem np. zwłóknienie płuc, pylica, śródmiąższowa choroba płuc czy sarkoidoza.
Choroby krążenia płucnego – to jednostki, które wpływają na zaburzenia w ciśnienia krwi w tętnicy płucnej. Obniżają zdolności płuc do pobierania tlenu i mogą wpływać także na czynności serca. Częstym objawem jest zadyszka podczas wysiłku. Tego typu chorobami są m.in. tętnicze nadciśnienie płucne czy też żylne nadciśnienie płucne.
Leki stosowane w chorobach płuc
W zależności od tego, z jaką chorobą płuc pacjent ma do czynienia, mogą zostać zastosowane rozmaite leki. W przypadku dolegliwości ze strony układu oddechowego związanych z przeziębieniem czy grypą pacjenci często sięgają po leki OTC – dostępne bez recepty. Popularnymi tego typu środkami są syropy na kaszel na bazie ambroksolu.
Niemniej większość leków stosowanych w chorobach płuc dostępnych jest na receptę. Obecnie recepty można realizować online, bez wychodzenia z domu. Tego typu leki można zamówić przez internet za pomocą witryny liki24.pl. To platforma, która oferuje medykamenty sponad 1000 różnych aptek w Polsce. By kupić jakikolwiek lek na receptę związanych z chorobą płuc np. tabletki Acenocumarol WZF stosowane w zatorowości płucnej, należy podczas zamówienia podać numer PESEL i wprowadzić kod e-recepty.
Takie zamówienie złożone do godziny 14 kurier dostarczy jeszcze tego samego dnia. Co więcej, możliwy jest też wybór pory dostawy – rano, po południu bądź wieczorem. Poza tym witryna oferuje leki także na wiele innych chorób płuc m.in.:
Salbutamol – to substancja zawarta w lekach rozszerzających oskrzela, dostępnych w postaci aerozolu, syropu czy tabletek np. aerozol inhalacyjny Aspulmo czy syrop Salbutamol.
Fenoterol – substancja zawarta w lekach stosowanych w astmie czy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc np. Berodual.
Budezonid – substancja należąca do grupy leków glikokortykosteroidów o działaniu przeciwzapalnym, zmniejszającym obrzęk dróg oddechowych np. Nebbud.
Prednizon – to również glikokortykosteroid, a leki na jego bazie stosuje się w leczeniu dolegliwości ze strony układu oddechowego u niemowląt i dzieci m.in. w przypadkach ostrego zapalenia krtani i tchawicy ze zwężeniem dróg oddechowych, epizodu ostrego świstu wydechowego np. czopki Rectodelt.
Poza tym w leczeniu chorób płucnych stosuje się także różne metody niefarmakologicznego leczenia np. regularną tlenoterapię, ale także regularną aktywność fizyczną, która pomaga zwiększać tolerancję na wysiłek. Ponadto w chorobach płuc m.in. POChP bezwzględnie należy rzucić palenie papierosów. Brak rzucenia nałogu znacząco zmniejszy skuteczność wszelkich stosowanych metod leczenia.
Najczęstsze choroby płuc
Typografia
- Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
- Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
- Tryb czytania