Każdy rodzic wie, że rodzicielstwo ma swoje blaski (dużo!) i cienie (kto by o nich pamiętał?). Niewątpliwie jednym mało przyjemnych doświadczeń są wszelkiego rodzaju problemy zdrowotne. Z drugiej jednak strony nie znajdziemy rodzica, który nie byłby częściej albo rzadziej konfrontowany z taką sytuacją. Oczywiście są choroby poważne, przewlekłe oraz takie, które przytrafiają się wszystkim dzieciom. Jedną z takich powszechnych przypadłości są wszelkiego rodzaju infekcje dróg oddechowych oraz związany z nimi kaszel.
Skąd ten kaszel?
Zanim przejdziemy do tego jak i czym leczyć kaszel, warto po krótce przybliżyć specyfikę tego odruchu. Wbrew pozorom nie jest to tylko uciążliwy objaw choroby, na który szukamy najlepszego sposobu, lekarstwa, syropu na kaszel. Podrażnione drogi oddechowe wraz z kaszlem pozbywają się zanieczyszczeń, substancji, pyłków, zarazków, których zdecydowanie nie powinno w nich być. Jak łatwo się domyślić właśnie dlatego kaszel to jeden z głównych objawów infekcji górnych dróg oddechowych wywołanych wirusami, bakteriami, które swoją szkodliwą działalność prowadzą w gardle, w drogach oddechowych.
Kaszel suchy czy mokry?
Na pewno każdy rodzic zauważył, że kaszel u dziecka może wyglądać, a właściwie brzmieć, różnie. Czasem wręcz słychać, że odruchowi kaszlowemu towarzyszy odrywanie wydzieliny, zresztą dziecko uskarża się na takie odczucia. Jest to wówczas tzw. kaszel mokry, który co prawda nieraz brzmi dość groźnie, ale jest potrzebny i nazywa się go produktywnym. Pozwala bowiem pozbyć się z dróg oddechowych zalegającej wydzieliny wraz ze szkodliwymi drobnoustrojami itp. Dlatego właśnie zaleca się wówczas taki syrop na kaszel dla dzieci, który nie będzie zatrzymywał odruchu. Powinien jednak ułatwić odkrztuszanie poprzez rozrzedzenie zalegającej wydzieliny.
Zupełnie inaczej postępujemy, kiedy pojawia się kaszel suchy. Może on zapowiadać rozwijającą się infekcję i stopniowo przechodzić w kaszel mokry. Z drugiej strony dość często jest to efekt podrażnienia gardła i występuje pod koniec przeziębienia czy grypy. Niestety taki odruch może utrzymywać się nawet tydzień czy dwa. Ze względu na to, że jest to kaszel nieproduktywny, nie oczyszcza, a jedynie męczy, stosuje się inne leki. Wybrany syrop na kaszel dla dzieci powinien uspokajać odruch, powstrzymywać go, aby nie podrażniać dróg oddechowych.
Kaszel kaszlowi nierówny…
…dlatego trzeba obserwować i odpowiednio reagować. W przypadku dzieci najlepiej po konsultacji lekarskiej. Ze względu na zupełnie inną specyfikę odruchów kaszlowych, w procesie leczenie sięgamy po inne środki. I tak np. jedną z najczęściej stosowanych substancji w przypadku mokrego kaszlu jest ambroksol. Ułatwia usunięcie lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych. Działanie wykrztuśne polega na uaktywnieniu ruchu rzęsek w tchawicy i oskrzelach, co usprawnia usuwanie tego, co zbędne. Wydzielina jest ponadto rozrzedzona, przez co łatwiej można się pozbyć. Należy zapewnić dziecku spokojny sen. A zatem taki syrop (np. http://www.mucosolvan.pl/o_kaszlu/leczenie_kaszlu/kaszel_dzieci.html
) podaje się najpóźniej po południu, aby nie narażać dziecka na nasilony kaszel w nocy. Z kolei suchy kaszel leczy inna substancja – dekstrometorfan (zawarty w syropie Mucotussin).
Pamiętajmy jednak, że nie zawsze można samodzielnie leczyć dziecko. Nie zawsze sami zaordynujemy odpowiednie środki, tabletki czy syrop na kaszel dla dzieci. Bezwzględnie reagujemy (konsultacja lekarska), jeśli dziecko ma trudności z oddychaniem, niekontrolowane napady kaszlu, albo objawy nie ustępują od kilku dni.
Ciekawe kompendium wiedzy na ten temat prezentuje producent syropów na kaszel Mucosolvan. To czytelnie podana wiedza, dobre rady - od czyszczenia noska przez wizyty lekarskie po zabawy a małym pacjentem. Warto zajrzeć - http://www.kaszeludzieci.pl/