2014
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
Nie zawsze winny jest lekarz

Rozwój medycyny powoduje skomplikowanie procesu leczenia, a tym samym przyczynia się do skomplikowania odpowiedzialności prawnej za prowadzone leczenie. Często poruszanym tematem w mediach jest kwestia odpowiedzialności lekarzy. Błąd w sztuce lekarskiej, niedbalstwo czy też wina organizacyjna podmiotu leczniczego odmieniane są w mediach przez różne przypadki, nawet jeżeli do końca nie są one prawidłowo rozróżniane i  podciągane są pod jeden wspólny termin błędu lekarskiego.

Autor: Tomasz Popielski


Ubezpieczenie OC lekarzy

Lekarze w swojej pracy zawodowej narażeni są na odpowiedzialność finansową, którą mało kto byłby w stanie samodzielnie ponieść. Na pomoc  przychodzą ubezpieczenia, jednak trzeba nie tylko je mieć, ale również wiedzieć, jak z nich korzystać. Ubezpieczyciel wcale nie jest chętny do wypłaty odszkodowania.

Autor: Tomasz Popielski


Konkurs ofert

Podstawą udzielania świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ jest umowa zawarta pomiędzy funduszem a lekarzem. Suma kwot zobowiązań NFZ-u wobec przychodni nie może przekroczyć wysokości kosztów przewidzianych na ten cel. Zgodnie z wytycznymi NFZ stomatolodzy, którzy mają podpisany kontrakt z funduszem, są zobowiązani do udzielania świadczeń pacjentom z zachowaniem należytej staranności oraz zgodnie z zasadami etyki zawodowej.

Autor: Przemysław Gogojewicz


Zmiany koloru zębów

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swój wygląd zewnętrzny. Nieodzowną jego częścią są białe i zdrowe zęby. Dlatego rynek producentów produktów do higieny oraz do wybielania zębów w ciągu ostatniej dekady potroił swoją wielkość. Część tego typu produktów jest sprzedawana jako środki higieniczne (pasty), inne jako kosmetyki (niskie stężenie substancji wybielających), a jeszcze inne jako wyroby medyczne.

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Lasery w periodontologii i implantologii

Innowacyjne zastosowanie laserów, w porównaniu z innymi metodami leczenia, daje znakomite rezultaty zarówno w periodontologii jak i implantologii. Umożliwiają one osiągnięcie lepszego efektu zabiegowego procedur wykonywanych nieoperacyjnie. Dodatkowo pacjenci po leczeniu laserowym również
odczuwają mniejszy dyskomfort podczas zabiegów chirurgicznych.

Autor: Ilay Maden


Strach niejedno ma imię

Dentofobia. To ona sprawia, że nawet dorosłych mężczyzn ogarnia obezwładniający strach, a dzieci uciekają z płaczem. Wizyta u dentysty. Jak wynika z przeprowadzonych badań, podobne uczucia wiąże z nią niemal połowa Polaków. Dlaczego tak się dzieje?

Autor: Piotr Szymański


Estetyczna strona gabinetu

Przy projektowaniu gabinetu stomatologicznego szczególną uwagę zwraca się na spełnienie wszystkich wymogów określonych przepisami,  rozporządzeniami i normami, aby umożliwić prowadzenie w nim działalności leczniczej. Równie ważna powinna być dbałość o walory estetyczne gabinetu.

Autor: Marta Maliszewska


Nie taki gabinet straszny

Pacjent gabinetu lekarskiego czy stomatologicznego rzadko wspomina wizytę jako przyjemne doświadczenie. Często złe wrażenie wywołane jest  wyglądem i atmosferą miejsca związanego z leczeniem. Są metody, aby wprowadzić pacjenta w przyjemny nastrój już od progu gabinetu.

Autor: Piotr Szymański


Lexus IS 300h

Hybrydowa limuzyna Lexusa to przede wszystkim komfort podróżowania i oszczędność. W samochodzie nawet przy prędkości „autostradowej” nie słychać żadnych odgłosów dochodzących z zewnątrz auta. Średnie spalanie to ok. 7 l na 100 km.

Autor: Piotr Szymański