W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Na ryzyko zakażeń krwiopochodnych narażeni są lekarze dentyści, a także personel medyczny, który asystuje podczas zabiegów w gabinecie. Problemem tym zdecydowali zająć się japońscy naukowcy.

Przeanalizowali oni dane z ostatnich 19 lat, które pochodzą ze szpitala uniwersyteckiego w Tohoku.

Zakłucia dentystów

Dane te dotyczą zakłuć igłami i ostrymi narzędziami wśród pracowników służby zdrowia świadczących usługi w zakresie stomatologii. Okazało się, że łącznie w ciągu tego okresu odnotowano 195 incydentów zakłucia. Co ciekawe, ponad połowa z nich (58,5%) wystąpiła u pracowników ze stażem krótszym niż 5 lat. Najczęściej zakłucia były powodowane przez igły do iniekcji, nieco rzadziej przez igły do zakładania szwów, a najrzadziej dochodziło do zakuć podczas pracy ze skalerem ultradźwiękowym.

Zakłucia igłami występowały głównie w lewej ręce. Dotyczyły najczęściej palca wskazującego. Te, które związane były z pracą z wykorzystaniem skalera ultradźwiękowego i wiertła, najczęściej dotyczyły prawej dłoni. Tu również najczęściej dochodziło do ukłucia palca wskazującego, a także innych części ciała. Zakłucia spowodowane przez inne ostre elementy występowały głównie na podbiciach stóp i na wewnętrznej stronie dłoni podczas prac czyszczących, w badanym okresie nie zaobserwowanego żadnego przypadku zakażenia krwiopochodnego będącego konsekwencją zakłucia.

Niebezpieczne następstwa zakłuć

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia 37 proc. zakażeń WZW typu B, 39 proc. WZW typu C oraz 4,4 proc. HIV to odsetek wykrytych chorób po zranieniu się lub zakłuciu sprzętem używanym w placówkach ochrony zdrowia. W Polsce każdego roku dochodzi do blisko 37 tys. zakłuć i zranień. Zostały przeprowadzone badania dotyczące zakłuć wśród personelu. Okazuje się, że ok. 70 proc. personelu przynajmniej raz uległo takiemu zakłuciu. Natomiast ok. 40 proc. tego faktu nie zgłosiło pracodawcy. Jest to niezwykle ważne ze względu na bezpieczeństwo pracowników, jak również pacjentów. Ze względu na wagę problemu powstała Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, która opracowała deklarację pt.: „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Zakłucia dentystów

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA