Lekarze dentyści przestrzegają przed nowymi cukierkami, które można kupić w Internecie. Jawbreakery, czyli łamiszczęki stały się niezwykle popularne wśród dzieci i młodzieży. Są one słodkie, wielkości piłeczki do pingponga lub piłki do tenisa. Można je kupić za parę złotych, powodują one jednak przerażenie u lekarzy dentystów.
Wielu informuje niczego nieświadomych rodziców, że już próba rozgryzienia małego ale twardego cukierka, dropsa czy lizaka może powodować uszkodzenie zębów i wymagać interwencji lekarza dentysty.
Mechaniczne uszkodzenie zębów
W przypadku „łamiszczęk” dziecko naraża swoje zęby przede wszystkim na mechaniczne uszkodzenie tkanek zmineralizowanych, w tym głównie na pęknięcie szkliwa. Często jest ono niezauważalne gołym okiem, ale konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Pęknięte powierzchniowo szkliwo jest zdecydowanie bardziej osłabione, co przy kolejnym kontakcie z jawbreakerami lub inną twardą przekąską może doprowadzić do głębszych uszkodzeń, w tym nawet do złamania korony.
Kwasek cytrynowy prowadzi do erozji szkliwa
Większość tego typu cukierków zawiera również sporą dawkę kwasku cytrynowego, by nadać im kwaśny smak. Ich jedzenie, zwłaszcza w nadmiarze, może przyczynić się do rozwoju erozji szkliwa. Ponadto uszkodzeniu może ulec także cały narząd żucia dziecka (stawy skroniowo-żuchwowe, mięśnie i dziąsła). Nadwyrężenie tego układu prowadzi do przewlekłego bólu głowy, twarzy i szyi. Nie warto zatem ryzykować jego kontuzją, zwłaszcza w młodym wieku. To nie pierwsze niebezpieczne propozycje, które możemy znaleźć w Internecie.
Tik Tok propaguje łamiszczęki
Na pewno złą informacją jest to, że na popularnym Tik Toku pojawiły się filmy, na których widać, jak młodzież próbuje rozgryzać cukierki. Filmy te cieszą się ogromną popularnością, co zachęca kolejne osoby do wzięcia udziału w tej zabawie. Przypomnijmy, że jakiś czas temu pojawiły się materiały zachęcające do jedzenia zamrożonego miodu, piłowaniu zębów pilniczkiem do paznokci i robieniu „aparatu ortodontycznego” z kawałka drutu. Na szczęście w Internecie znajdziemy również wiele kanałów prowadzonych przez specjalistów, gdzie dziecko ciekawe świata dowie się, jak właściwie dbać o zęby.
Dowiedz się więcej - Niebezpieczne cukierki - Nowy Gabinet Stomatologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.