Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

karta podatkowaNie do 20 stycznia, a do 20 lutego można składać wniosek o zmianę formy opodatkowania w przypadku lekarzy i lekarzy dentystów, którzy dotychczas rozliczali się w formie karty podatkowej. Początkowo o tym terminie Ministerstwo Finansów błędnie poinformowało Naczelną Izbę Lekarską. Zmiany te są związane z obowiązującym od 1 stycznia Polskim Ładem. Poprawne są jednak pozostałe reformy.

Przypomnijmy, że lekarze mogą wybrać 19-procentowy podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, lub też podatek dochodowy według zasad ogólnych. Jeśli lekarze dentyści nie złożą oświadczenia do 20 lutego 2022 r. będzie się to wiązać z wydaniem przez naczelnika urzędu skarbowego odmownej decyzji w sprawie karty podatkowej.
Wtedy jedynymi dostępnymi dla medyków formami opodatkowania będą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatek dochodowy według zasad ogólnych. Oznacza to, że nie będą oni mogli już wybrać podatku liniowego.
Karta podatkowa
Przypomnijmy, że w 2022 r. z karty podatkowej będą mogli skorzystać jedynie lekarze, którzy będą świadczyć usługi bezpośrednio na rzecz pacjentów (prywatnych osób fizycznych) i korzystali dotychczas z tej formy opodatkowania. Mówiąc inaczej, przepis ten oznacza, że prawa do rozliczania się kartą podatkową nie będą mieli medycy na kontraktach, którzy zakładają własną działalność i wiążą się umową np. ze szpitalem lub przychodnią.

__________________________________

Dowiedz się więcej. Dezynfekcja w czasach koronawirusa:

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA