Każdy z nas marzy o pięknym, zdrowym i lśniąco białym uśmiechu, który dodaje nie tylko urody, ale i pewności siebie. Jednak nie każdego natura obdarzyła tak hojnie, by bez „pomocy”, mógł się cieszyć uśmiechem gwiazdy filmowej. I tu z pomocą przychodzą gabinety stomatologiczne.
Co oferuje dzisiejsza stomatologia?
Żyjemy w XXI wieku, dzięki rozwojowi techniki i medycyny oraz łączeniu się tych dziedzin, możemy korzystać z bezpiecznych i dających spektakularne efekty zabiegów. Do przeszłości należą już przerażające, bolesne wizyty, których bały się panicznie nie tylko dzieci, ale i liczni dorośli. Dziś gabinety stomatologiczne oferują najróżniejsze środki znieczulające oraz zabiegi przeprowadzane zupełnie bezboleśnie. Indywidualne jest też podejście do pacjenta, jego problemu oraz jego obaw, bo przecież każdy z nas jest inny…
Poza zabiegami leczniczymi, dzięki rozwojowi medycznych technologii, możemy korzystać z szerokiej gamy usług z zakresu stomatologii estetycznej, do której najczęściej zaliczamy wybielanie zębów, choć to nie jedyny z możliwych zabiegów w tej dziedzinie. Metody wybielania, podobnie jak pozostałe zabiegi, dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta. Można więc zastosować jedną z nich:
- w domu (tzw. metoda nakładkowa) – proces trwa dwa tygodnie i polega na zakładaniu na noc specjalnej nakładki na zęby.
- w gabinecie – z użyciem tzw. zimnego światła, którym przez 40 minut naświetla się zęby pacjenta pokryte specjalnym żelem. Technologia jest łagodna dla zębów, bezpieczna i szybka. Efekt zaś - widoczny natychmiast po zabiegu.
- w gabinecie – za pomocą żelu wybielającego, ale bez użycia światła w postaci aktywatora. Zabieg jest możliwy do powtórzenia, ale za każdym razem wymaga ścisłej kontroli lekarza stomatologa.
Białe zęby to jednak nie wszystko. Coraz częściej sięgamy po aparaty ortodontyczne w celu skorygowania wad zgryzu. Czasem pojawia się też problem z niekształtnymi zębami, po uszkodzeniach mechanicznych lub wymagających korekty z przyczyn naturalnych. Istnieje także czasem konieczność usunięcia zęba, po którym pozostaje puste miejsce.
Nieuzupełnione, nie tylko powoduje dyskomfort, ale może też prowadzić do zaniku kości i zmian w obrębie szczęki i profilu twarzy. W takich przypadkach potrzebne są usługi z zakresu ortodoncji czy protetyki. Gabinety stomatologiczne oferują możliwość uzupełniania braków czy korygowania kształtu zębów. Stosuje się w tym celu:
- korony pełnoceramiczne,
- korony na podbudowie z tlenku cyrkonu,
- licówki porcelanowe,
- korektę kształtu materiałami kompozytowymi,
- wkłady (inlay) i nakłady (onlay) kompozytowe i ceramiczne.
Istnieje też możliwość wszczepienia implantów. Jest to jedna z metod uzupełnienia utraconych zębów. Polecić ją można szczególnie osobom, które nie chcą korzystać z klasycznej protetyki. Implanty dają jeszcze dodatkową – poza estetyczną – korzyść: zapobiegają zanikowi kości. Wykonane są z tytanu, materiału biozgodnego, więc bezpieczne dla człowieka; perfekcyjnie zastępują korzenie zębów i stanowią podparcie dla koron, mostów czy mocowań protez zębowych. Poprawiają znacznie komfort życia pacjenta oraz -uzupełniając profil twarzy – odmładzają ją. Implant wszczepiany jest podczas jednej wizyty w znieczuleniu i nie wymaga hospitalizacji. Z badań zaś wynika, że ponad 98% zabiegów kończy się powodzeniem.
Jak znaleźć dobrego stomatologa?
Gabinety stomatologiczne oferujące takie usługi znajdziemy w większości dużych polskich miast. Stomatologia estetyczna w Krakowie, Warszawie, Poznaniu czy innych miastach reprezentowana jest przez szereg placówek. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło np. „stomatolog w Krakowie” i mamy już adresy dostępnych klinik. Następnie zapoznajemy się z ofertą i umawiamy na wizytę.
Bardzo często możemy to już zrobić on-line, bez zbędnego oczekiwania na zgłoszenie się operatora infolinii czy recepcjonistki. Jedną z takich krakowskich klinik stomatologicznych, oferujących profesjonalne zabiegi jest Centrum Stomatologii La Dentica. Szczegóły dotyczące oferty można znaleźć pod adresem: http://ladentica.com.pl
Oczywiście, możemy także zdać się na opinię znajomych i korzystać z placówek poleconych przez nich. Często się jednak okazuje, że to, co pasuje naszemu znajomemu, nam niekoniecznie przypada do gustu.