Do rządowych konsultacji trafił projekt, który zakłada utworzenie wspólnej jednostki kształcenia podyplomowego dla wszystkich medycznych grup zawodowych. – Ma to zapewnić jednolity, wysoki standard szkoleń – uzasadnia Ministerstwo Zdrowia.
Konsolidacja CMKP i CKPPiP
Przypomnijmy, że aktualnie za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych oraz innych osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów, które wykonują zawody mające zastosowanie w ochronie zdrowia odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). Kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych jest natomiast monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP). Przedstawiciele resortu zdrowia uważają, że odrębne funkcjonowanie dwóch jednostek zajmujących się kształceniem podyplomowym zawodów medycznych jest problematyczne w dobie konieczności konsolidacji wszystkich zawodów medycznych oraz zapewnienia ich współpracy.
Projekt zakłada likwidację CKPPiP
– Zmieniające się potrzeby w zakresie jakości, dostępności, specyfiki i metod kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego pielęgniarek i położnych w odniesieniu do potrzeb epidemiologicznych i zmian demograficznych w społeczeństwie wymagają podjęcia działań mających na celu zapewnienie pielęgniarkom i położnym odpowiednich warunków do dalszego kształcenia i rozwoju, analogicznych jakie mają przedstawiciele innych zawodów medycznych – wskazano w uzasadnieniu.
Projekt zakłada likwidację CKPPiP i przeniesienie realizowanych przez tę jednostkę zadań do CMKP. Od początku istnienia Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego uczestniczy w rozwoju systemu ochrony zdrowia, inicjuje i prowadzi działalność badawczą, która obejmuje badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk medycznych oraz realizuje zadania szczególnie ważne dla postępu w dziedzinie medycyny. Centrum Medycznemu powierzono prowadzenie, programowanie i organizację kształcenia podyplomowego osób z wyższym wykształceniem w służbie zdrowia. Kształcenie miało być prowadzone na bazie własnej CMKP, jak również na bazie Instytutów Naukowo-Badawczych Resortu i Akademii Medycznych. Działalność dydaktyczna i badawcza realizowana jest w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w szpitalach klinicznych oraz w innych podmiotach leczniczych.
Nowy Gabinet Stomatologiczny: Kształcenie podyplomowe lekarzy
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.