Fot. 123 RF

W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W Wielkiej Brytanii szuka się sposobu na obniżenie niepokoju pacjenta podczas wizyty w gabinecie dentystycznym. Podano przykład pacjentki, u której występuje depresja i zespół stresu pourazowego. Podczas jej wizyty w gabinecie, na jej kolanach leżał jej pies.

Pies pomaga opanować stres na wizycie u dentysty

Pies o imieniu Cooper obecnie przechodzi szkolenie na psa asystującego. Cooper ukończył już brązowy i srebrny poziom programu szkoleniowego dla psów asystujących, a teraz jest w trakcie złotego szkolenia.

– Zmiana, jaką ten pies wniósł w moje życie, jest ogromna. Dzisiaj jestem inną osobą. Nie mogę się doczekać, aż wrócę do domu i go zobaczę – powiedziała kobieta podczas rozmowy z serwisem internetowym Runcorn and Widnes World. Przed wizytą psa, właściciele gabinetu musieli wyrazić na to zgodę.

– Powiedzieli mi, że nigdy wcześniej nie było u nich psa w gabinecie. Ale ja byłam przerażona, a Cooper wskoczył ze mną na fotel dentystyczny i cały czas wizyty przeleżał na moich kolanach. Dzięki temu, że był tam ze mną, wydawało mi się, że leczenie to nic strasznego – dodała kobieta.

Czy pies może być w gabinecie lekarskim ze swoim panem?

O psie zrobiło się głośno. Czworonoga przyszło zobaczyć dziewięcioro lekarzy dentystów i kilka asystentek. W Wielkiej Brytanii istnieją przepisy prawne, które regulują obecność czworonoga w gabinetach dentystycznych. Dozwolona jest obecność psa, który przeszedł odpowiednie szkolenie. Jednak istnieją również ograniczenia. Pies ma dostęp tylko do niektórych pomieszczeń. W Polsce obowiązują przepisy, które określają, że osoba z niepełnosprawnością wraz z psem przewodnikiem czy psem asystentem może korzystać ze szczególnych uprawnień, jakie wynikają z przepisów Ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Na mocy tych przepisów osobie z niepełnosprawnością przyznano prawo wstępu wraz z psem przewodnikiem lub asystentem do określonych miejsc. Dotyczy to między innymi opieki zdrowotnej.

 

Nowy Gabinet Stomatologiczny: zmiany w zarządzaniu odpadami

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

 

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA