Ciekawostki
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Odpowiednia pielęgnacja twarzy obejmuje także regularne nakładanie na skórę maseczek. W sklepach i drogeriach jest tak duży wybór, że można się pogubić. Tymczasem źle dobrana maseczka przyniesie więcej szkody niż pożytku. Zobacz, jakie maseczki będą najlepsze dla ciebie.

Maseczki do młodej cery

Młode kobiety chętnie nakładają maseczki na twarz. Niestety przy wyborze kierują się raczej modą niż faktycznymi potrzebami swojej cery. Niedawno bardzo modna była pielęgnacja koreańska, dziś mówi się o niej trochę mniej.

Młoda skóra często boryka się z problemami trądzikowymi, warto więc sięgnąć po takie maseczki, które ograniczają produkcję sebum, normalizują pH skóry, łagodzą stany zapalne. Dobrze sprawdzą się maseczki z glinką.

Nawet tłusta skóra potrzebuje nawilżenia, szczególnie jeśli jest bombardowana kosmetykami wysuszającymi. Młodym osobom poleca się delikatne maseczki nawilżające na tkaninie.

Maseczki do skóry suchej

Skóra sucha potrzebuje oczyszczenia i dogłębnego nawilżenia. W jej przypadku sprawdzą się maseczki z kwasem hialuronowym, gliceryną i olejkami, np. z pestek winogron lub jojoba.

Maseczka do skóry suchej ma prawo mieć konsystencję kremu. Nawet jeśli wydaje się nieco tłusta, można jej śmiało używać, suchej skórze na pewno nie zaszkodzi.

Maseczki do cery tłustej

Poza wspomnianą już glinką, która ma bardzo dobroczynne działanie na cerę tłustą i trądzikową, w maseczce powinny znaleźć się także składniki ściągające pory. Jeśli szukamy naturalnych, dobrze sprawdzą się drożdże lub miód.

Tłusta cera wymaga regularnego złuszczania wierzchniej warstwy, dlatego – jeśli szukamy maseczki, która spełni jednocześnie kilka funkcji – trzeba sięgnąć po taką, która ma w składzie kwasy owocowe. W maseczce do cery tłustej może pojawić się też ekstrakt z zielonej herbaty lub wyciąg z ogórka.

Maseczki do cery mieszanej

Cera mieszana jest trudniejsza w pielęgnacji. Niektóre partie skóry twarzy mają wyraźne cechy cery tłustej, inne – suchej. Zazwyczaj do cery mieszanej poleca się te same maseczki, co do cery tłustej. Dobrym rozwiązaniem jest poszukanie takich, które mają podwójne działanie: nawilżające i oczyszczające.

Maseczki do cery wrażliwej

Cera wrażliwa jest jedną z bardziej wymagających w pielęgnacji. Niewiele potrzeba, by ją podrażnić i doprowadzić do powstania przebarwień, zaczerwienień lub mikrouszkodzeń.

W maseczce do cery wrażliwej powinny znaleźć się składniki nawilżające i łagodzące, np. aloes, biała glinka lub alantoina.

Cera wrażliwa także potrzebuje oczyszczania, jednak tu w grę wchodzi wyłącznie peeling enzymatyczny.

Maseczki do cery dojrzałej

Nie ma co ukrywać – cera dojrzała, to cera, na której już pojawiły się zmarszczki, a więc wymaga dogłębnego nawilżenia i wygładzenia. W składzie maseczki do cery dojrzałej może znaleźć się np. kolagen, śluz ślimaka, algi morskie. Dobre będą wszystkie maseczki oznaczone jako liftingujące i regenerujące skórę.

Maseczki na zaskórniki

Zaskórniki to nieestetyczne białe lub czarne kropki na twarzy. Ich największe skupiska pojawiają się na nosie, brodzie i czole, a więc tych fragmentach twarzy, na których najintensywniej jest wydzielane sebum. Wydzielina łojotokowa zatyka pory, zewnętrzna część czopa pod wpływem utleniania czernieje i stąd właśnie zaskórniki.

Czy istnieją maseczki na zaskórniki? Na ogół nazywa się je po prostu plastrami na zaskórniki, jednak nie da się ukryć, że jest to rodzaj maseczki. Działanie plastrów jest niemal natychmiastowe. Wystarczy nałożyć je na kwadrans na twarz i energicznie zdjąć. Plaster odejdzie od skóry razem z zaskórnikami.

 

Dowiedz się więcej - Maseczki do twarzy - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA