fot. 123rf.com

Profilaktyka
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Z najnowszych danych Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w Polsce aż ponad 9 milionów osób cierpi na otyłość. To blisko 25% populacji. Problem ten stał się tematem debaty podczas konferencji „Poznaj temat rosnącej wagi”, zorganizowanej przez wicemarszałek Sejmu Monikę Wielichowską oraz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Wydarzenie zgromadziło ekspertów z różnych dziedzin, w tym stomatologów, którzy zwracali uwagę na wpływ otyłości na zdrowie jamy ustnej. Wśród nich byli m.in. prof. dr hab. Marzena Dominiak, prof. dr hab. Dorota Olczak-Kowalczyk oraz prof. dr hab. Marta Cześnikiewicz-Guzik.

Przyczyny otyłości – styl życia i dieta

Podczas konferencji poruszono wiele aspektów związanych z otyłością. Wicemarszałek Monika Wielichowska podkreśliła, że przyczyn tego zjawiska jest wiele:

– Niezdrowa dieta, stres, niska aktywność fizyczna, trzy fotele – w domu, w pracy, w aucie, czyli siedzący tryb życia, a także obciążenia genetyczne. Otyłość i nadwaga, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, stały się globalnym wyzwaniem – zaznaczyła wicemarszałek Wielichowska.

Konferencja zainicjowała również ogólnopolską kampanię społeczną „Poznaj temat rosnącej wagi”, której celem jest promowanie zdrowego stylu życia. Kampania skupia się na edukacji na temat negatywnego wpływu cukru oraz otyłości na zdrowie, ze szczególnym naciskiem na dzieci i ich rodziców.

Otyłość nie tylko negatywnie wpływa na ogólny stan zdrowia, ale również na zdrowie jamy ustnej. Badania wykazały, że osoby otyłe mają przeciętnie mniej zębów, szczególnie zębów tylnych, w porównaniu z osobami szczupłymi. Podobne zależności zaobserwowano w przypadku górnych siekaczy.

Co więcej, połączenie otyłości z paleniem papierosów zwiększa ryzyko utraty zębów. Wynika to z nasilonych stanów zapalnych oraz zaburzeń funkcjonowania tkanek otaczających zęby.

Kserostomia i próchnica – dodatkowe zagrożenia

Osoby otyłe są bardziej narażone na występowanie suchości w jamie ustnej, czyli kserostomię. Jest to stan, w którym produkcja śliny jest znacznie zmniejszona, co zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy. Ślina pełni bowiem kluczową rolę w neutralizowaniu kwasów oraz zapobieganiu namnażania się bakterii odpowiedzialnych za próchnicę.

Zgrzytanie zębami i zaburzenia snu

Otyłość wiąże się również z większym ryzykiem zaburzeń snu, takich jak bezdech senny. Tego rodzaju problemy często prowadzą do zgrzytania zębami (bruksizm), co dodatkowo niszczy szkliwo i zwiększa ryzyko uszkodzeń mechanicznych zębów. Dotyczy to w szczególności osób, które nie podejmują działań mających na celu zmniejszenie masy ciała.

Edukacja i profilaktyka – klucz do zdrowia

Z danych wynika, że zarówno dzieci, jak i dorośli w Polsce potrzebują większej świadomości na temat wpływu otyłości na zdrowie. Zdrowy styl życia, właściwa dieta oraz regularna aktywność fizyczna to kluczowe elementy profilaktyki. Otyłość nie tylko zwiększa ryzyko wielu chorób ogólnoustrojowych, ale także odbija się negatywnie na zdrowiu jamy ustnej, co może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak utrata zębów czy choroby dziąseł.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Wpływ otyłości na zdrowie jamy ustnej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA