Fot. 123 RF

Refundacja kosztów leczenia stomatologicznego w niemieckich kasach chorych to temat, który szczególnie interesuje pacjentów korzystających z usług stomatologicznych w Polsce. Niemcy oferują system zwrotu kosztów leczenia, który, choć atrakcyjny, wymaga spełnienia określonych warunków oraz przestrzegania procedur. W poniższym artykule szczegółowo omawiamy zasady refundacji, wymaganą dokumentację, procedury formalne oraz najczęstsze trudności, jakie mogą napotkać pacjenci.

Fot. 123 RF

Czy kiedykolwiek unikałeś wizyty u dentysty z powodu strachu przed bólem? Dla wielu osób leczenie próchnicy kojarzy się z nieprzyjemnymi doznaniami i stresem. Na szczęście, dzięki postępowi w stomatologii, leczenie próchnicy może być teraz bezbolesne. W tym artykule dowiesz się, jakie nowoczesne metody i technologie sprawiają, że leczenie próchnicy zębów jest komfortowe i bezbolesne.

Ból zęba to powszechna dolegliwość, która jest sygnałem, że w jamie ustnej dzieje się coś niedobrego. Chociaż zwykle kojarzy się on z niewłaściwą higieną, może dotknąć także osoby regularnie dbające o zdrowy uśmiech. Jakie są potencjalne przyczyny bólu zęba? Które objawy wymagają szybkiej konsultacji z dentystą i w jaki sposób złagodzić ból zęba w oczekiwaniu na wizytę u stomatologa?

Choroby zębów skutkują zarówno utratą estetyki uśmiechu i bólem, jak i pogorszeniem zdrowia całego organizmu. Zła kondycja uzębienia może bowiem prowadzić do bólów głowy czy problemów z trawieniem. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na kwalifikacje, doświadczenie i opinie na temat dentysty chirurga odpowiedzialnego za zabieg w obrębie jamy ustnej. Jak jednak wybrać najlepszego specjalistę? Oto kilka wskazówek, które pomogą we właściwym wyborze!

Stomatologia zachowawcza nazywana jest również stomatologią ogólną. W jej zakresie dentysta wykonuje wszystkie najważniejsze zabiegi związane z prawidłową higieną jamy ustnej. To nie tylko profilaktyka próchnicy zębów czy leczenie ubytków, ale również wzmocnienie ogólnej struktury zębów i uodpornienie szkliwa na szkodliwe działanie bakterii i drobnoustrojów. Wobec tego oczywiste wydaje się, że pacjentami stomatologa nie zostają wyłącznie te osoby, u których występują dolegliwości bólowe. Są one bowiem zwykle zwiastunem zaawansowanych zmian chorobowych w obrębie uzębienia. Wówczas nie zawsze działania zachowawcze są możliwe do zastosowania. Leczenie zębów skrajnie zniszczonych może bowiem wymagać ich chirurgicznej ekstrakcji.

Piękny uśmiech jest jednym z naszych najcenniejszych atrybutów, który przyciąga uwagę i dodaje pewności siebie. Jednym z najważniejszych elementów tego uśmiechu są zdrowe i estetyczne zęby. Na przestrzeni lat, medycyna stomatologiczna dokonała znaczących postępów, oferując pacjentom coraz bardziej innowacyjne i skuteczne rozwiązania w dziedzinie poprawy wyglądu uzębienia. Jednym z takich nowoczesnych zabiegów jest aplikacja licówek zębów.

Osteopatia jest dyscypliną, która zyskuje z roku na rok coraz większe znaczenie w codziennej pracy z pacjentem. Pozwala bowiem spojrzeć na człowieka w sposób kompleksowy, holistyczny. Dzięki temu pomoc jest skuteczna i efektywna, ukierunkowana na pomoc jednostce, bez ograniczana zainteresowania wyłącznie do określonego fragmentu dającego objawy. Czym jest osteopatia i fizjoterapia stomatologiczna?

Choroba odogniskowa. Nowotwory, cukrzyca, choroby serca – czym jest bolący ząb czy ukruszona plomba w konfrontacji z tymi „naprawdę” poważnymi dolegliwościami? Bagatelizujemy stan naszych zębów, uważając że to problem przede wszystkim estetyczny. To błąd!

Jednym z największych problemów związanych z funkcjonowaniem organizmu człowieka jest fakt, iż człowiek posiada tylko dwa komplety zębów. Te mleczne wypadają w okresie wczesnoszkolnym, zastępowane są przez zęby stałe, które nie mają naturalnej alternatywy. Co więc robić w sytuacji, gdy stały ząb ulegnie uszkodzeniu?

Leczenie kanałowe nazywa się inaczej leczeniem endodontycznym. Czasami to jedyny sposób na to, by uratować nasz zepsuty przez próchnicę ząb. A wyrywanie nie do końca jest metodą, z której każdy będzie chciał skorzystać. Powiedzmy sobie szczerze. Nasz uśmiech jest dla nas istotny, to w końcu nasza wizytówka. Wiele osób pragnie mieć piękne, równe uzębienie. Dlatego, pomimo tego, że leczenie kanałowe nie jest niczym przyjemnym, decydujemy się na ten ratunek.

Dziąsła krwawią, a Ty nie wiesz co robić? Próbowałeś już wszystkiego, ale  problem wciąż powraca? Niestety regularna higiena obejmująca tylko mechaniczne oczyszczanie zębów jest niewystarczająca (4). Zlokalizuj przyczynę i raz na zawsze, pozbądź się tego wstydliwego problemu!

 

Nieprawidłowy zgryz to problem, który dotyka zdecydowaną większość Polaków. Z badań wynika, że leczeniu ortodontycznemu powinno poddać się 60 proc. pacjentów stomatologicznych. Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić bowiem do poważnych komplikacji zdrowotnych, m.in. zaburzeń mowy, łamania zębów, problemów gastrycznych oraz bólów kręgosłupa. Większość pacjentów zgłasza się jednak do lekarza dopiero, gdy wada zgryzu staje się dla nich problemem estetycznym.

Myśląc o zdrowej jamie ustnej w pierwszej kolejności myślimy o śnieżnobiałym uśmiechu, który dodaje nam pewności siebie i jest oznaką witalności i dobrego samopoczucia. Nie wiemy jednak, że zdrowe dziąsła, zęby i błona śluzowa to wyznacznik stanu całego organizmu. To właśnie tutaj, w jamie ustnej, ma swój początek wiele chorób niezakaźnych, takich jak np. cukrzyca czy nowotwory. Jakie są więc najczęstsze schorzenia jamy ustnej, których nie wolno nam ignorować?

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówGdyby lekarze pierwszego kontaktu częściej zlecali swoim pacjentom badania diagnostyczne, częściej wykrywano by u nich choroby przewlekłe na początkowym etapie. Pozwoliłoby to na wcześniejsze leczenie, a tym samym - w wielu przypadkach - na uniknięcie kosztownych i skomplikowanych badań koniecznych w późniejszych stadiach chorób - podkreślali uczestnicy konferencji pt. "Jak medycyna laboratoryjna może istotnie zmniejszyć koszty leczenia w Polsce w perspektywie kilku lat”, która odbyła się w środę w Warszawie.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówW powiecie elbląskim uruchomiono, pierwszy w historii, dentystyczny gabinet szkolny. Miejsce, na gabinet stomatologiczny wygospodarowano w Zespole Szkół w Gronowie Górnym. Finansowanie gabinetu odbywa się ze środków własnych gminy, dlatego na razie lekarz dentysta przyjmuje tylko dwa razy w tygodniu.

Grzybica jamy ustnej, inaczej kandydozaGrzybica jamy ustnej, inaczej kandydoza, to niebezpieczna i trudna do wyleczenia choroba. Wywoływana jest przez drożdżaki candida albicans. Nieleczona możne zaatakować cały organizm.

Ból zęba należy do jednego z najbardziej uciążliwych typów bólu, nawet ten o niewielkim natężeniu potrafi utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Pojawia się on wówczas, gdy dojdzie do podrażnienia nerwu zęba, a jego przyczyny mogą być różnorakie, począwszy do infekcji, przez choroby dziąseł i skończywszy na pęknięciu zęba. Bóle zębów mogą mieć różne natężenie i charakter – tępy, pulsujący lub kłujący. Może mu towarzyszyć opuchnięcie, a czasami nawet ból głowy i gorączka. Niekiedy możemy z nim pomylić ból promieniujący ze stawu szczękowego czy nerwu ucha. Mając do czynienia z bólem zęba należy jak najszybciej udać się do stomatologa na konsultację. Jednak najczęściej jednak musimy trochę na nią poczekać, jak więc ograniczyć dyskomfort do tego czasu?

Korony protetyczne, potocznie nazywane "koronkami" to sztuczna odbudowa zębów złamanych, uszkodzonych lub mocno zniszczonych, których nie można odbudować za pomocą standardowych wypełnień lub licówek. Korony protetyczne mocuje się na własnych zębach po leczeniu kanałowym lub w przypadku braków w uzębieniu na implancie.

Dla pacjenta