Ból zęba to powszechna dolegliwość, która jest sygnałem, że w jamie ustnej dzieje się coś niedobrego. Chociaż zwykle kojarzy się on z niewłaściwą higieną, może dotknąć także osoby regularnie dbające o zdrowy uśmiech. Jakie są potencjalne przyczyny bólu zęba? Które objawy wymagają szybkiej konsultacji z dentystą i w jaki sposób złagodzić ból zęba w oczekiwaniu na wizytę u stomatologa?
Możliwe przyczyny bólu zębów
Częstą przyczyną bólu zęba jest próchnica, która rozwija się w wyniku aktywności bakterii. Do jej wystąpienia przyczynia się dieta bogata w cukry proste będące pożywką dla patogenów, które następnie wytwarzają kwasy niszczące szkliwo. Ból może pojawić się również w wyniku urazu, np. ukruszenia zęba czy wypadnięcia plomby, a także:
- zapalenia dziąseł,
- ropnia,
- zgorzeli lub zapalenia miazgi zębowej,
- odsłonięcia zębiny, np. w wyniku cofnięcia się dziąseł,
- wyrzynania się zębów mądrości,
- podrażnień, np. termicznych, mechanicznych czy po zabiegu dentystycznym,
- zapalenia zatok – ból pojawia się w trakcie lub po przebytej chorobie, dotyczy wyłącznie górnych zębów[1].
Ból zęba a wizyta u dentysty
Każdy ból zęba powinien być skonsultowany z dentystą. Jeśli pojawia się on okazyjnie pod wpływem np. zimna, warto wspomnieć o nim przy najbliższej zaplanowanej wizycie u stomatologa. Poważniejsze objawy, które powinny skłonić Cię do szybkiego odwiedzenia specjalisty, to m.in.:
- silny, samoistny ból zęba, który nasila się pod wpływem żucia lub czynników takich jak temperatura,
- opuchnięty policzek,
- gorączka,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- ból promieniujący do skroni czy ucha,
- ropna wydzielina.
Jak złagodzić ból zęba?
Ból zęba jest zwykle bardzo dokuczliwy, dlatego oczekując na wizytę u dentysty, warto zastosować preparaty, które pomogą go uśmierzyć. W pierwszej kolejności zalecane są środki z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. deksketoprofen. Hamują one aktywność enzymów produkujących tzw. mediatory stanu zapalnego. To związki, które odpowiadają m.in. za odczuwanie bólu, a także rozwój zapalenia i towarzyszące mu objawy – obrzęk, gorączkę i miejscowe przekrwienie tkanek.
Lek przeciwbólowy z deksketoprofenem wykazuje niewielkie ryzyko działań niepożądanych. W minimalnym stopniu podrażnia żołądek, dzięki czemu może być stosowany na czczo. To przyśpiesza jego początek działania, ponieważ w ten sposób lek wchłania się szybciej. Deksketoprofen może złagodzić ból o nasileniu niewielkim do umiarkowanego, a jego działanie utrzymuje się nawet do 8. godzin[2].
Na ból zęba pomóc mogą również zimne okłady na policzek. Działanie leków przeciwbólowych wzmacniają także miejscowo stosowane preparaty, np. żele znieczulające, które wmasowuje się w dziąsło, czy antyseptyczne płyny do płukania jamy ustnej. Pamiętaj, że każdy ból zęba wymaga konsultacji z dentystą. Jego ignorowanie może prowadzić do poważnych komplikacji wymagających zaawansowanego leczenia, dlatego nie warto go lekceważyć.
[1] Tuszyński P. K. (red.), Leki pierwszego wyboru, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2020.