Medycyna ogólna
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

nm2 minPrzewlekła niewydolność żylna dotyczy prawdopodobnie nawet 30 proc. społeczeństwa. Na rozwój schorzenia wpływa m.in. siedzący tryb życia. Już w momencie pierwszych objawów warto skonsultować się z chirurgiem naczyniowym, aby zapobiec rozwojowi choroby. Czym jest niewydolność żylna?

 

Niewydolność żylna – co to jest?

Przewlekła niewydolność żylna oznacza zespół zmian patologicznych, których systematyczny rozwój stanowi następstwo przewlekłego nadciśnienia żylnego. Podwyższone ciśnienie może wiązać się z uszkodzeniem zastawki żylnej i wstecznym przepływem krwi w powierzchniowym układzie żylnym. Przyczyną bywa również przeszkoda ograniczająca prawidłowy odpływ krwi, co oznacza zwężenie lub niedrożność żył. W takiej sytuacji chirurg naczyniowy w Poznaniu jest w stanie zaproponować odpowiednie metody leczenia, które zmniejszą dolegliwości lub przywrócą w pełni właściwy przepływ – w zależności od stopnia zaawansowania zmian. Warto mieć świadomość, jak olbrzymią pracę musi wykonać nasz organizm, aby krew z kończyn dolnych mogła zostać przepompowana do serca. Dlatego tak ważna jest wydolność żył i zastawek żylnych.

Jakie są najczęstsze przyczyny niewydolności żylnej kończyn dolnych?

Aby lepiej zrozumieć, czym zajmuje się chirurgia naczyniowa w Poznaniu, najlepiej poznać główne przyczyny niewydolności żylnej kończyn dolnych. Z pojawieniem się żylaków może mieć związek pierwotna niewydolność zastawek żylnych, czyli wada wrodzona. Za żylaki wtórne odpowiada nabyta niewydolność zastawek żylnych. Kolejna przyczyna schorzenia to przebyta zakrzepica żył głębokich, której efektem jest zespół pozakrzepowy. Najczęściej w czasie ciąży mają miejsce żylne zespoły uciskowe, które mogą być umiejscowione w obrębie bioder. Natomiast niewydolność żylna miednicy prowadzi do żylaków miejsc intymnych i atypowych żylaków na nogach.

Czynniki ryzyka przyczyniające się do niewydolności żylnej

Na niewydolność kończyn dolnych znacznie częściej chorują kobiety, a wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko pojawienia się objawów. Znaczenie mają uwarunkowania genetyczne, ponieważ w większości przypadków ktoś z rodziny już chorował na tę przypadłość. Wysoki wzrost, a jeszcze bardziej otyłość, sprzyjają powstaniu niewydolności żylnej. Ryzyko zachorowania zwiększa ciąża i wady postawy, takie jak płaskostopie. Należy również uważać na przyjmowanie hormonów, czyli głównie na doustną antykoncepcję oraz hormonalną terapię zastępczą. Ogromny wpływ na rozwój choroby ma również długotrwałe spędzanie czasu w pozycji siedzącej lub stojącej.
Jak zdiagnozować niewydolność żylną?
O niewydolności żylnej świadczą dokuczliwe skurcze łydek, uczucie ciężkości i dyskomfortu w nogach, zespół niespokojnych nóg, a nawet świąd skóry lub ból promieniujący od poszerzonej żyły. Przez stronę https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/chirurgia-naczyniowa można umówić się na konsultację z chirurgiem naczyniowym. Badaniem potwierdzającym niewydolność żylną jest USG doppler żył i tętnic kończyn. Umożliwia wnikliwą ocenę żył i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

 

 

 

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA