2018
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Separator amalgamatu potrzebny od zaraz?

Wraz z wejściem w życie europejskich przepisów dotyczących pracy z rtęcią pojawiły się nowe obowiązki po stronie lekarzy dentystów.

Autor: Tomasz Popielski


OC lekarza dentysty

Odpowiedzialność cywilna to jedna z podstawowych zasad polskiego prawa cywilnego. Jest to odpowiedzialność o charakterze majątkowym za wyrządzoną szkodę innej osobie. Jej podstawę stanowią art. 415 oraz art. 471 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1025).

Autor: Ewa Pabian


Pytania o e-dokumentację

Na pytania przysłane do redakcji Nowego Gabinetu Stomatologicznego, dotyczące wprowadzenia e-dokumentacji do gabinetów lekarskich, odpowiada Grzegorz Żyjewski, specjalista do spraw systemów informatycznych w firmie Hakon Software.

Autor: Grzegorz Żyjewski


Uwaga! Uśmiech! Zdjęcie!

Trwają prace nad zmianami przepisów dotyczących wykonywania zdjęć RTG. Choć ich ostateczny wynik nie jest jeszcze pewien, ale warto już teraz zapoznać się z możliwymi zmianami.

Autor: Tomasz Popielski


Badanie techniczne monitora RTG

Wszystkie monitory, na których wyświetlane są zdjęcia, wykonanefalami rentgenowskimi, powinny regularnie przechodzić testy potwierdzające ich niezawodne działanie. Jeśli monitory nie mają wykonanych odpowiednich testów, Sanepid może nawet zamknąć taką placówkę.

Autor: Piotr Szymański


Czy lekarz dentysta może zatrudnić drugiego lekarza dentystę?

Kwestia możliwości zatrudnienia lekarza dentysty przez drugiego lekarza jest kwestią mocno kontrowersyjną. Zakazy wskazane w art. 53 Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2017 poz. 125 j.t., dalej: „Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty”) są bardzo rygorystyczne i w pewien sposób mogą ograniczać swobodę prowadzenia działalności gospodarczej.

Autor: Justyna Domańska


Szczoteczki elektryczne

Obliczono, że przy dobrej staranności mycia szczoteczką manualną wykonujemy ok. 600 ruchów na minutę (częstotliwość – ok.10 Hz). Szczoteczkaelektryczna w technologii 3D (np. Oral B Genius) wykonuje w minutę do 58 500 ruchów, pracując w trybie oscylacyjno-rotacyjnym z częstotliwością ok. 87 Hz i pulsacyjnym z częstotliwością ok. 400 Hz. Szczoteczka soniczna osiąga prędkość pracy do 62 000 ruchów na minutę (np. Philips Sonicare), częstotliwość pracy wynosi 1033 Hz. Liderem w ilości drgań jest jednakszczoteczka ultradźwiękowa (np. Megasonex, Emmi-Dental), która pracuje z częstotliwością 1 600 000 Hz [12].

Autor: Magda Sierakowska


Szkoła okluzji: Procedura planowania estetycznego z wykorzystaniem platformy Smylist

Procedura planowania estetycznego z wykorzystaniem platformy Smylist została opracowana przez zespół węgierskich specjalistów pod kierunkiem dr Marii Csillag. Proponowany protokół na podstawie dwóch przypadków klinicznych.

Autor: Krzysztof Adamowicz


Zioła stosowane w higienie i leczeniu jamy ustnej

Choroby jamy ustnej mogą być uważane za główny problem zdrowia publicznego i są zaliczane do najpowszechniejszych chorób przewlekłych, które dotykają ludzkość. Przy tym, ze względu na koszty leczenia, w wielu krajach są one czwartą najdroższą chorobą.

Autor: Grzegorz Żyjewski


Styl Mid-Century Modern

Style w modzie, architekturze, meblarstwie, materiałach, technologiach zmieniają się cyklicznie i ma na to ogromny wpływ nie tylko zmieniający się gust odbiorców i użytkowników, ale także sytuacja społeczno – polityczna. Jaka estetyka zawładnęła wyobraźnią ludzi po II wojnie światowej? Obsypany wieloma nagrodami amerykański serial Mad Man, opowiadając historie intryg i walk o władzę na Manhattanie, doskonale wprowadza widza w scenerię świata z połowy XX wieku.

Autor: Marta Maliszewska

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA