Kasowy numer

Wszystko zaczęło się w 11 marca 2004 roku, kiedy weszła w życie ustawa o podatku od towarów i usług. Na mocy tego rozporządzenia również lekarze mają obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu przez kasy rejestrujące – zwane inaczej „fiskalnymi”. Przez 6 lat Ministerstwo Finansów, osobnym rozporządzeniem, zdejmowało z lekarzy obowiązek instalowania kas w gabinetach. Jednak, wedle zapowiedzi, w grudniu tego roku już tak nie postąpi. Automatycznie będzie to oznaczało, że w gabinetach będą musiały pojawić się kasy.

Autor: Łukasz Nauman


Unity przenośne

W razie awarii zastąpią unit stacjonarny, pozwolą na przeprowadzenie akcji w szkole czy przedszkolu, umożliwią chirurgowi, pracującemu w kilku gabinetach, stworzenie własnego przenośnego miejsca pracy. Jeśli dobrze umotywujemy konieczność zakupu, są duże szanse, że zostanie on sfinansowany z Funduszu Pracy, przez Gminę lub Urząd marszałkowski. Unity przenośne, wydaje się, niedługo staną się podstawowym wyposażeniem każdego większego gabinetu stomatologicznego.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Umieść znak zakazu palenia

Od 22 października, w każdej przychodni, powinien wisieć znak informujący o zakazie palenia. Jeśli go nie ma, kontrola Sanepidu może nałożyć karę w wysokości do 2 tys. zł.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


 (Nie)bezpieczne ubezpieczenia

Od pół roku głośno jest o ubezpieczeniach lekarzy. Oczywiście wynika to przede wszystkim z konieczności zawarcia obowiązkowych ubezpieczeń przez lekarzy. Jednak firmy ubezpieczeniowe wcale nie chcą brać wszystkiego na swoje barki. W umowach jest wiele pułapek. Lekarz musi wiedzieć, co podpisuje i na co się jednocześnie zgadza. A świadomość lekarzy w tym zakresie jest niestety mała.

Autor: Łukasz Nauman


Hydroksyapatyt w profilaktyce

Od jakiegoś czasu w grupie preparatów do profilaktyki pojawiły się środki sprzyjające remineralizacji i ochronie twardych tkanek zębów oparte na hydroksyapatycie oraz innych bioaktywnych jonach. Stanowią bardzo ciekawą grupę do wykorzystania, zarówno synergistycznie, łącznie z preparatami fluoru, jak i alternatywnie, tam gdzie nadmierna podaż fluoru nie będzie wskazana.

Autor: dr n. med. Anna Leśniewska


Podchloryn sodu – zastosowanie

Roztwory podchlorynu znalazły szerokie zastosowanie do dezynfekcji w gabinecie stomatologicznym: do dezynfekcji wycisków, dezynfekcji protez, wzorników, oraz przemywania światła kanałów zębowych. Okazuje się, że mimo rozwoju nauki, „stare” podchloryny są wciąż skuteczne i niezastąpione. Jednak nieumiejętne ich stosowanie może być niebezpieczne dla zdrowia pacjenta lub lekarza. Innym niebezpieczeństwem jest zniszczenie pracy podczas dezynfekcji.

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Przyszłość stomatologii: higiena i cyfryzacja

Rozmowa z Robertem Gallem, wynalazcą DIAGNOdent i Export menadżerem firmy SciCan na temat nowych technologii stosowanych w stomatologii.

Autor: Justyna Niebieszczańska


Sensilab Q10 Sensitive

Stomatologia jest jedną z tych dziedzin medycyny, które ciągle zaskakują nowymi odkryciami. Mimo to, do tej pory nic nie jest w stanie w pełni zastąpić naszych własnych, zdrowych zębów i dziąseł. Istnieje skuteczny sposób, aby przeciwdziałać chorobom dziąseł i związaną z parodontozą utratą zębów. Jak udowodniono w wielu badaniach klinicznych, stosowanie koenzymu q10 przynosi bardzo dobre efekty zarówno w profilaktyce i jak leczeniu parodontozy.

Autor: dr Beata Romanowska-Pietrasiak 


Biznes jest dla cierpliwych

Liczbę firm na polskim rynku, dostarczających sprzęt i materiały do gabinetów stomatologicznych, można liczyć w setkach. To dobry biznes, dlatego w zasadzie ciągle powstają nowe. Wystarczy rzut oka na dowolny katalog branżowy, czy wyniki w popularnych wyszukiwarkach, aby uzmysłowić sobie, jaki to jest silnie konkurencyjny segment rynku.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Z MIS w Kolumbii

Wreszcie lądujemy w Bogocie, każdy z nas po raz pierwszy w Kolumbii, większość wkręci tutaj swój pierwszy implant. Wydaje nam się, że po 13 godzinach lotu nic nie jest w stanie nas zaskoczyć. A jednak: idziemy do kantoru, żeby wymienić dolary na kolumbijskie pesety, a kasjerka prosi nas o paszport oraz… odcisk prawego kciuka. Taka jest procedura: nie ma odcisków, nie ma peset.

Autor: Magdalena Jabłońska

 

O ubezpieczeniach dla lekarzy

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło obowiązek ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla wszystkich lekarzy. Przepis obowiązuje od 1 stycznia tego roku. Polisa ma chronić lekarzy przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych przy wykonywaniu zawodu lekarza. Co z lekarzami, którzy mają wykupione polisy dobrowolne? Czy muszą wykupić dodatkowo ubezpieczenie obowiązkowe? Na szczęście nie muszą kupować polis lekarze zatrudnieni w ZOZ-ach.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Bezpieczna praca

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek systematycznego szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W zeszłym roku zmieniły się przepisy dotyczące dokumentacji wypadkowej oraz ustalono nowy katalog chorób zawodowych.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


 Wiele się nie zmieni

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Ujęte są w nim regulacje dotyczące dokumentacji medycznej prowadzonej przez wszystkie podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych, tzn. ZOZ-y , praktyki lekarskie i praktyki pielęgniarskie, a także jednostki badawcze. Zmian jest niewiele. Warto jednak odnotować choćby fakt, że praktyki lekarskie będą mogły prowadzić dokumentację w formie elektronicznej.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Wchodząc do ZOZ-u

Rozpoczynamy cykl artykułów, omawiających przepisy budowlane dotyczące pomieszczeń, w których udzielane są usługi z zakresu opieki zdrowotnej. Wymagania tych przepisów będą musiały spełniać wszystkie przychodnie działające w ramach ZOZ-ów. Właściciele obiektów mają czas na dostosowanie się do przepisów do końca 2012 roku.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Dobór barw do gabinetu

Od wieków kolor inspiruje ludzi, a w jego otoczeniu odbywa się nasze życie. W architekturze kolor odgrywa bardzo ważną rolę, wpływając na odbiór przestrzeni, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz obiektu. Kolorami można eksponować, jak i ukrywać mankamenty wnętrza, zmieniać jego proporcje, dzielić i tworzyć strefy we wnętrzu. Jak zatem wykorzystać kolor w naszym gabinecie?

Opracował: mgr inż. arch. Marcin Macieszko


Bacznym okiem dentysty

Europejska Organizacja Dentystyczna (ERO) zwraca uwagę na profilaktykę onkologiczną. Wśród nowotworów złośliwych rak jamy ustnej jest na szóstym miejscu w częstości występowania. W samej Wielkiej Brytanii zabija z powodu zbyt póĽnego wykrycia co trzecią osobę, która zachorowała.

Autor: lek. dent. Elżbieta Grzesiak


Profilaktyka próchnicy

Prawdą jest powiedzenie, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zabiegiem profilaktycznym jest lakowanie bruzd. Wnikliwe spojrzenie na skutki tego zabiegu pozwala odkryć jego wielorakie zalety.

Autor: lek. dent. Grzegorz Kalbarczyk


Chemiczna endodoncja

Współczesne leczenie endodontyczne to przede wszystkim leczenie chemo-mechaniczne. Samo opracowanie mechaniczne kanałów, niezależnie czy z użyciem narzędzi ręcznych czy też z zastosowaniem jednego z wielu dostępnych systemów rotacyjnych, nie gwarantuje powodzenia w rozpoczętym leczeniu. Główną przyczyną są spotykane anomalie w budowie anatomicznej kanałów korzeniowych, wśród których zakrzywione lub zobliterowane kanały, obecność delt oraz kanałów dodatkowych nie są rzadkością.

Autor: dr n. med. Anna Leśniewska


Cementując

Do wyboru mamy cementy przeznaczone do mocowania uzupełnień protetycznych i stałych aparatów ortodontycznych, do odbudowy zrębu oraz do profilaktycznego uzupełniania szczelin i bruzd w profilaktyce antypróchniczej. Rodzajów cementów jest dużo. Jak wybrać najlepszy cement do konkretnego zastosowania? Do każdego celu opracowano inny typ cementu, różniący się sposobem aplikacji, wiązaniem oraz adhezją do tkanek.

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Uzbrojone oczy

Standardem pracy lekarza dentysty w drugiej dekadzie XXI wieku jest używanie urządzeń poprawiających widoczność pola zabiegowego. Ci, którzy zaczęli używać mikroskopu lub lup, już nie wyobrażają sobie, jak można było bez nich pracować. Nic więc dziwnego, że na stoiskach ze sprzętem stomatologicznym aż roi się od mikroskopów, lup czy systemów komputerowych powiększających obraz z pola zabiegowego.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Niewidoczny sposób na uśmiech

Zupełnie przełomowym rozwiązaniem jest aparat Incognito, produkowany przez firmę 3M. Zapewnia on, niespotykaną w przypadku innych produktów, wygodę użytkowania. Jest to możliwe dzięki precyzyjnemu dopasowaniu do jamy ustnej i uzębienia pacjenta oraz najniższemu wśród obecnych na rynku profilowi zamków.

Autor: lek. stom. Katarzyna Łozy-Sołtyk


Chrapanie - problem stomatologiczny?

Chrapanie oraz bezdech mogą być problemem laryngologicznym, pulmonologicznym, ale mogą też wynikać z wady zgryzu. Dlatego diagnostyka tej nieprawidłowości wymaga konsultacji interdyscyplinarnych! Na co muszą zwrócić uwagę stomatolodzy?

Autor: lek. dent. Elżbieta Grzesiak


Odpady - mniej rygorystycznie

72 godziny to maksymalny okres, przez jaki wolno przechowywać odpady medyczne w pojemniku lub worku - ministerstwo zdrowia przygotowało nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowego postępowania z odpadami medycznymi.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Zgoda na zabieg medyczny

Przed rozpoczęciem udzielania porady lekarskiej i zabiegów lekarz powinien uzyskać zgodę pacjenta. Wymóg ten wynika z autonomii pacjenta i konstytucyjnie gwarantowanej zasady poszanowania życia prywatnego (art. 47 Konstytucji RP) oraz ochrony nietykalności i wolności osobistej (art. 41 Konstytucji RP).

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Kątnice przyspieszające

Kątnica stomatologiczna od czasu jej powstania przechodzi stałe zmiany konstrukcyjne, Wszystkie firmy co pewien czas wprowadzają nowe rozwiązanie. Pozornie kątnice prawie się nie zmieniają, jeżeli jednak porównamy te sprzed lat dwudziestu z dzisiejszymi, to okazuje się, że zmiany technologiczne są ogromne.

Autor: mgr inż. Andrzej Kołodziejczyk


Ozonoterapia

Od zeszłego roku firma OzonyTron wyposażyła urządzenie produkujące ozon w tzw. łyżkę ozonową. Łyżka ta obejmuje zęby żuchwy i szczęki, kieszonki dziąsłowe i dziąsła, dzięki czemu można aplikować ozon o dużo większym stężeniu niż było to w systemach otwartych. Jest to kolejny krok w dziedzinie stosowania ozonu w medycynie.

Autor: Wojciech Wilk


Dotacje z UE

Pozyskiwanie środków niezbędnych do stworzenia lub rozwoju firmy to temat niezwykle ważny. Przyznawanie środków unijnych na lata 2007- 2013 stanowi ogromną szansę na „skok” cywilizacyjny dla naszego kraju. Dotyczy to wszystkich gałęzi przemysłu i usług. Również usług medycznych, a zwłaszcza prywatnych gabinetów.

Autor: Arkadiusz Augustyniak


Instalacje w ZOZ-ie

Kontynuujemy cykl artykułów opisujący najważniejsze przepisy budowlane dotyczące budynków, w których udzielane są usługi medyczne. Dotyczy to zarówno pomieszczeń przeznaczonych na praktyki lekarskie, jak i na zakłady opieki zdrowotnej. Budynki te należą do grupy obiektów użyteczności publicznej i stawiane są im ostrzejsze wymagania niż pozostałym obiektom.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Adhezja i systemy łączące

W ostatnich latach jesteśmy świadkami dynamicznego powstawania nowych systemów łączących, od materiałów 3 składnikowych (IV generacja) do materiałów jednoskładnikowych VII generacji. Po początkowym zachwycie systemami samowytrawiającymi, po kilku latach ich użytkowania przychodzi czas na refleksję i podsumowanie kliniczne tego typu systemów.

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Automatyka w medycynie

Jeszcze niedawno o identyfikacji za pomocą fal radiowych mogliśmy czytać tylko w powieściach science fiction. Dzisiaj ta technologia jest coraz szerszej stosowana w otaczającym nas świecie. Technologia RFID wkracza również do medycyny i jest jednym z elementów systemu opieki nad pacjentem, a prognozy zapowiadają coraz szersze jej wykorzystanie w przyszłości.

Autorzy: Marcin Białek, Justyna Niebieszczańska


Polerowanie – ważne i poważne

Gładkie powierzchnie wypełnień, uzupełnień protetycznych, zębów po oczyszczeniu mają niezmiernie ważne znaczenie i praca nad ich wykonaniem nie jest dobrą wolą lekarza, ale koniecznością, bez której nie osiągniemy ani zadowalającego efektu klinicznego, ani - a może przede wszystkim - estetycznego.

Autor: dr n. med. Anna Leśniewska


Kompresor

Od czego zależy niezawodne działanie unitu? Oczywiście od wielu czynników. Trudno uszeregować ważność poszczególnych elementów. Jednak nie bez przyczyny serwisanci nazywają kompresor sercem unitu. Dlaczego jest tak ważny? Czy droższy kompresor zapewni lepsze działanie naszego unitu?

Autor: mgr inż. Piotr Szymański

 

 

 

Za rok będą kasy

Lekarze od 1 maja 2011r. będą musieli wyposażyć swój gabinet w kasy fiskalne. Tak przewiduje opublikowany w maju projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów. Dobra wiadomość: ministerstwo dofinansuje zakup kasy.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Zakaz palenia w przychodniach

Zgodnie z nowymi przepisami na terenie ZOZ-ów i gabinetów lekarskich (IPL) będzie zabronione palenie tytoniu. To efekt ostatnich zmian w ustawie. Nieprzestrzeganie przepisów grozi mandatem w wysokości 500 zł. Ponadto właściciel przychodni musi w widocznych miejscach umieścić informacje o zakazie palenia. Ustawa wejdzie w życie w paĽdzierniku 2010 roku.

Autor: Monika Ziarno


Polisy OC ważne do 11 czerwca!

Tylko do 11 czerwca 2010 r. ważne będą niektóre polisy dobrowolnego ubezpieczenia OC. Większość lekarzy, która ma wykupione dobrowolne ubezpieczenia, będzie musiała wykupić ubezpieczenie dodatkowe. Tak niestety wygląda sytuacja wielu lekarzy po opublikowaniu rozporządzenia w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarzy i lekarzy dentystów.

Autor: Monika Ziarno


Automatyczna sterylizacja

Od lat używamy automatyczne pralki czy zmywarki. Wszystko po to, aby było nam wygodnie, szybciej i dokładniej. Zautomatyzowane procesy są dużo dokładniejsze niż np. mycie ręczne. Ta sama zasada dotyczy mycia i dezynfekcji narzędzi w gabinecie. Jednak niewielu lekarzy korzysta z myjnio dezynfekatorów, zostawiając tę pracę asystentkom. A skoro w domu do mycia talerzy używamy zmywarki, to tym bardziej do umycia zakażonych narzędzi powinniśmy użyć specjalnego urządzenia.

Autor: Marcin Achciński


Halitoza

Halitoza, fetor ex ore, bad breath, oral malodor określają ten sam rodzaj dolegliwości czyli przykry, nieprzyjemny zapach z ust. Powodów jego występowania jest bardzo wiele, nie wszystkie mają swoje Ľródło w samej jamie ustnej, ale wiele z nich można rozpoznać już w momencie stwierdzenia zaniedbań w codziennej higienie jamy ustnej.

Autor: dr n. med. Anna Leśniewska


Tapicerowanie

Rozdarty fotel, zniszczone obicie, czy  chociażby zmiana wystroju gabinetu – to najczęstsze powody wymiany tapicerki na fotelu stomatologicznym. Nie trzeba wymieniać całego siedziska. Są w Polsce firmy, które zawodowo zajmują się tapicerowaniem siedzisk stołków i foteli stomatologicznych.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Irygacja kanałów

Ważną czynnością w leczeniu kanałowym jest irygacja kanałów. Jej właściwe przeprowadzenie daje połowę sukcesu w leczeniu endodontycznym. Prawidłowe opracowanie kanału z właściwą irygacją pozwala na usunięcie całej warstwy organicznej (która jest pożywką dla bakterii) i nieorganicznej warstwy mazistej.

Autor: lek. dent. Łukasz Balcerzak


Indukcyjne RTG

System radiografii Visteo z czujnikiem CMOS, z warstwą fibrooptyczną i scyntylatorem, wykonanym w technologii CsI, zapewnia realną rozdzielczość obrazu na poziomie 20 pl/mm, bez zakłóceń. Największą jednak innowacją jest sposób połączenia czujnika ze stacją – indukcyjny.

Autor: Wojciech Wilk


Stomatologiczny  diament

Tlenek cyrkonu zdobywa coraz większe uznanie stomatologów. Jest trwały, tani i estetyczny. W praktyce stomatologicznej używa się trzech różnych stopów opartych na tlenku cyrkonu. Ponieważ stał się taki modny, warto poznać jego właściwości, sposoby tworzenia i wykorzystania.

Autor: dr Zbigniew Raszewski

Poinformuj pacjenta o jego prawach

W poczekalniach wszystkich Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz w prywatnych gabinetów lekarskich muszą być dostępne prawa pacjenta. Tak wynika z ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Brak takiej informacji może być podstawą skargi pacjenta do rzecznika praw pacjenta i OIL. A to spowoduje kontrolę.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Dwa lata praktyki

Po wielu miesiącach oczekiwań poznajemy kolejną wersję ustawy o kwalifikacjach zawodowych asystentek i higienistek stomatologicznych oraz techników. Osoby pracujące co najmniej od dwóch lat na takich stanowiskach mogą starać się o uznanie swoich kwalifikacji zawodowych. Uff! Wystarczy, że lekarz potwierdzi ich kwalifikacje. Jednak są i minusy. Asystentka, podobnie jak lekarz, będzie musiała zdobywać punkty edukacyjne, być wpisana do rejestru, ale też będzie mogła zrobić specjalizację.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Sterylizacja w pytaniach i odpowiedziach

Temat sterylizacji wielokrotnie przewijał się w różnych artykułach we wszystkich branżowych czasopismach dla stomatologów. Nie mniej, jest on wciąż aktualny i wciąż pojawiają się pytania nurtujące lekarzy. Dlatego postanowiliśmy spróbować przybliżyć ten temat raz jeszcze i odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.

Autor: Barbara Chęcińska


C22H30Cl2N10, czyli Chlorheksydyna

Chlorheksydyna (CHX) to jeden ze związków antyseptycznych chętnie stosowanych w medycynie, a zwłaszcza w stomatologii. Ma działanie zarówno bakteriobójcze, jak i bakteriostatyczne, szczególnie silne wobec bakterii Gram-dodatnich, słabsze wobec bakterii Gram-ujemnych i niektórych wirusów. Obserwuje się również działanie grzybobójcze, choć w leczeniu zakażeń grzybiczych jamy ustnej może nie być skuteczna w monoterapii.

Autor: dr n. med. Anna Leśniewska


Czterdziestolatek tylko z mikroskopem

Podstawą prawidłowego leczenia stomatologicznego jest… dobre widzenie tego, co się robi. Dlatego niewspółmierne znaczenie dla jakości wykonywanych zabiegów ma właściwe oświetlenie, odpowiednia pozycja pracy oraz używanie urządzeń wspomagających nasze oczy – lup czy mikroskopów. Oko jako narząd najszybciej starzejący się w organizmie człowieka, wymaga wspomagania. Zwłaszcza u lekarzy, którzy przekroczyli 40 rok życia.

Autorzy: Piotr Szymański, lek. dent. Paweł Ocios


Gra światłem

Światło, obok swej podstawowej funkcji, jaką jest oświetlenie pomieszczenia, jest jednym z ważniejszych elementów kreujących architekturę wnętrza. Większość osób, projektując gabinet, bierze pod uwagę tylko funkcję użytkową oświetlenia, nie dostrzegając, że jest elementem wystroju pomieszczenia.

mgr inż. arch. Marcin Macieszko


Gabinety i ich ogrzewanie

W drugiej części tekstu poświęconemu przepisom budowlanym dotyczącym budynków, w których znajdują się przychodnie działające w ramach ZOZ-ów lub jako indywidualne praktyki lekarskie (IPL), przedstawiamy kwestie wielkości pomieszczenia oraz instalacji: grzewczych i wentylacyjnych.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Implanty Bicon - mniej chirurgii

Codzienna praktyka stomatologiczna, coraz większe oczekiwania pacjentów, ograniczenia czasowe, a także niekiedy, ograniczone możliwości finansowe pacjentów stawiają przed implantologami nowe wyzwania. Poszukuje się nowych rozwiązań, które zaspokoją estetyczne, funkcjonalne i finansowe wymagania pacjentów. Jednym ze sposobów jest ograniczenie procedur chirurgicznych tylko do zabiegów implantacji, nawet w odcinkach atroficznych szczęki czy żuchwy. Leczenie staje się bardziej akceptowane przez pacjentów i wielu stomatologów.

Autor: Katarzyna Maciejewska

 

Sterylizacja narzędzi w autoklawie

Kontynuując nasz cykl „Tablice Sanitarne” drukujemy tablicę, która opisuje zasady sterylizacji w autoklawie narzędzi termostabilnych. Narzędzia termostabilne to takie, które nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem temperatury (wiertła, narzędzia endodontyczne, krążki polerskie, instrumenty).

Autor: Piotr Szymański


Światło dzienne - wieczorem

Wierne określenie naturalnego koloru zęba jest bardzo trudne, gdyż barwa zębów jest niejednolita. Wynika to z właściwości optycznych szkliwa i zębiny. Zmienne jest też wysycenie kolorem. Największe jest ono w obszarze szyjkowym, a najmniejsze w części siecznej zęba. Dlatego tak ważny jest dobór właściwego oświetlenia w gabinecie stomatologa.

Autor: Piotr Szymański


Niepełnosprawny w gabinecie

Potrzeby osób niepełnosprawnych są coraz częściej dostrzegane we współczesnym świecie. Osoba niepełnosprawna staje się więc ważną postacią w procesie inwestycyjnym. Osoba na wózku potrzebuje wielu udogodnień zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

Opracował: mgr inż. arch. Marcin Macieszko


Cementy szklanojonomerowe

Cement szklanojonomerowy (glassjonomer) okazał się materiałem bardzo przydatnym ze względu na bardzo dobrą adhezję do szkliwa i zębiny. Szkło cementów zawiera w swoim składzie  jony fluoru, który może być uwalniany do środowiska jamy ustnej, co hamuje potencjalne procesy próchnicze.

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Grand Prix CEDE 2009
Szczegółowy opis trzech produktów wyróżnionych najważniejszymi nagrodami polskiego rynku stomatologicznego, czyli Grand Prix CEDE.
A-DEC 300
GC Dry Mouth Gel
GC Tissue Conditioner


Historie choroby

Wielu lekarzy i lekarzy dentystów niedbale prowadzi karty chorobowe pacjentów. Niestety informacje zapisane w pośpiechu, na luĽnych kartkach często giną. Brak karty chorobowej prowadzi do wielu trudności, kłopotów, zwłaszcza, gdy potrzebna jest podczas obrony w procesie o błąd w sztuce lekarskiej.

Autor: lek. dent. Elżbieta Grzesiak


Ekologiczna stomatologia

W dzisiejszym świecie, w którym kryterium wygody jest najważniejsze, ilość odpadów rośnie, a pojazdy mechaniczne niewyobrażalnie zanieczyszczają miasta, nadzieją jest coraz większe zainteresowanie ekologią. To nie jest już tylko moda, ale świadome poszukiwanie i stosowanie przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań w każdej sferze działalności człowieka. Nawet w gabinecie stomatologicznym.

Autor: Justyna Niebieszczańska


 

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA