Poszczególne wydania Nowego gabinetu Stomatologicznego z 2024 r. można zakupić klikając tutaj.


 

Pacjent niezadowolony z efektów leczenia

Jak się zachować wobec roszczeniowej postawy pacjenta niezadowolonego z efektu procesu leczniczego? Na co uważać, gdy potencjalnie dostrzegamy ryzyko związane ze skomplikowanym leczeniem pacjenta, którego efekt jest trudny do przewidzenia?

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Spojrzenie na remineralizację szkliwa

Próchnica zębów wciąż stanowi problem społeczny, będący główną przyczyną Utraty zębów w naszym kraju. Tradycyjne metody leczenia zaawansowanych postaci próchnicy i jej następstw generują wysokie koszty i często nie ograniczają postępu choroby. Współczesna profilaktyka powinna być zorientowana na ocenę indywidualnego ryzyka próchnicy, wykrywanie wczesnych postaci choroby oraz minimalnie inwazyjne ich leczenie.

Autorki: Ewa Rusyan, Monika Pieczyński


Align Technology wprowadza nowy skaner wewnątrzustny iTero Lumina™

Dzięki nowej technologii iTero Multi-Direct Capture™ skaner iTero Lumina szybko [1], łatwo [2] i dokładnie [3] rejestruje więcej danych, jednocześnie zapewniając wyjątkową jakość skanowania i fotorealistyczne wizualizacje, które eliminują potrzebę wykonywania zdjęć wewnątrzustnych [3].


Tory wizyjne w mikroskopii stomatologicznej

Konstrukcja współczesnych mikroskopów stomatologicznych pozwala Na dołączanie do nich różnego rodzaju aparatów fotograficznych, Kamer i przetworników wideo, uwzględniając najnowsze rozwiązania Technologiczne. Stosowanie ich w codziennej praktyce dentystycznej Ma wiele niepodważalnych zalet. Nie chodzi tylko o możliwości diagnostyczne, marketingowe, ale również archiwizacyjne, ponieważ dokumentowanie zabiegu „obrazem” może mieć też znaczenie prawne. Tym bardziej, że współczesny sprzęt foto i wideo oferuje wysoki komfort obsługi oraz dużą wydajność.

Autor: Cyprian Seliga


Dental Imaging Club

Na naszych oczach dokonuje się niewiarygodna rewolucja związana z pojawieniem się sztucznej inteligencji i automatyzacji. Przysłowiowy szklany sufit możliwości nagle przesunął się niewyobrażalnie wysoko. Według badania „Pulse of Change Index”, przeprowadzonego przez Accenture, liderzy biznesowi w 2023 r. doświadczyli największego w historii tempa zmian, a aż 88 proc. z 3400 ankietowanych managerów C-level spodziewa się kolejnego przyspieszenia w 2024 roku.

Autor: Katarzyna Fernik

Płukanki do jamy ustnej

Przedstawiamy najnowsze doniesienia na temat zastosowania różnego typu substancji chemicznych w płynach do higieny jamy ustnej. Dokonaliśmy przeglądu piśmiennictwa z bazy pubmed, skupiając się na publikacjach z ostatnich 3 lat i zwracając uwagę na nowości w tym temacie. W ostatnim czasie, oprócz tradycyjnych substancji, coraz większe znaczenie zyskują preparaty na bazie surowców roślinnych, które są porównywalne w działaniu leczniczym do związków takich jak chlorheksydyna lub chlorek cetylopirydyniowy.

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Nowości w technologii cyfrowej

W ostatnich latach następuje coraz większy rozwój technologii skanerów oraz frezarek na rynku stomatologicznym. Na ten temat napisano już wiele artykułów, zachwalających wykorzystanie tego typu urządzeń zarówno w gabinecie lekarza dentysty, jak i w pracowni technika dentystycznego. Celem tego artykułu jest omówienie trzech najbardziej powszechnych, z punktu widzenia klinicznego, rozwiązań związanych z wykorzystaniem technik cyfrowych.


Curriculum Implantologii to spotkanie z mistrzami

Polskie stowarzyszenie implantologiczne – kształcimy, egzaminujemy, Certyfikujemy od 2003 roku. Wywiad z prezydentem PSI dr. n. med. Andrzejem Szwarczyńskim. Rozmawia: Monika Zmuda.

Autor: Monika Zmuda


Kompleksowe leczenie chirurgiczne, implantologiczne oraz implantoprotetyczne w oparciu o zaprojektowane wcześniej nakładkowe leczenie ortodontyczne Invisalign

 W artykule przedstawiono znaczenie nowoczesnych technologii i pracy zespołowej w kompleksowym leczeniu stomatologicznym. Bardzo duży wpływ na jakość i skrócenie czasu leczenia miało skrupulatne planowanie i wdrożenie leczenia ortodontycznego systemem Invisalign. Ilość oraz pozycja implantów możliwe były do zaprojektowania jeszcze w czasie leczenia nakładkowego. W trakcie leczenia Invisalign odbyły się zabiegi wszczepienia implantów.

Autorzy:  lek. dent. Sylwia Pokorska, dr n. med. Jakub Kwiatek, dypl. hig. stom. mgr Marta Leśna


Dlaczego trzeba robić filmy wideo z pacjentem?

Film wideo z pacjentem zamieszczony w mediach społecznościowych jest Źródłem ważnej przewagi konkurencyjnej jednego gabinetu stomatologicznego Nad drugim. Odważmy się w końcu zrobić film i go upublicznić. Ten artykuł, po trosze motywacyjny, dedykuję wszystkim niezdecydowanym, którzy czują, że jednak wyjdą ze swojej strefy komfortu i wcisną przycisk REC! – na kamerze lub telefonie.

Autor: Marcin Głuszek


Ambulatorium stomatologiczne na warszawskim Wawrze

Inwestorzy, będący właścicielami budynku usługowego na warszawskim Wawrze, postanowili przeznaczyć jeden z lokali znajdujących się w parterze budynku na prowadzenie działalności ambulatorium stomatologicznego. Wcześniej ten lokal był przez nich wynajmowany – funkcjonowała tu szkoła jogi.

Autor: Marta Maliszewska

 

 

 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Zamieszanie z opłatami za kubki plastikowe

Opłata produktowa za każdy plastikowy kubek na napoje jest pobierana Od 1 stycznia tego roku. Wynosi ona 20 gr za sztukę. Gabinet stomatologiczny, Jako użytkownik końcowy, nie musi tej opłaty pobierać od Pacjenta i odprowadzać jej do urzędu marszałkowskiego. Powinien ją pobrać dostawca kubków do gabinetu, więc teoretycznie za każdy kubek opłatę produktową uiści gabinet, kupując je z hurtowni. Jednak część prawników sadzi, że zakup kubków do gabinetu powinien być zwolniony z tej opłaty.

Autor: Piotr Szymański


Jak to jest z żądaniem pacjenta o podanie danych polisy OC?

Temat wraca co jakiś czas i do dziś nadal na różnych forach dyskusyjnych Można przeczytać różne, sprzeczne ze sobą informacje w zakresie, Czy pacjentowi podawać dane z polisy OC czy nie. Zdania są podzielone.

Autor: Ewa Mazur-Pawłowska


Jak ważna w procesie jest opinia lekarza biegłego?

Opinia biegłego lekarza w postępowaniu cywilnym jest niezwykle Ważnym dowodem. Czasem od tego dowodu zależy wynik całego postępowania. Zdarza się, że strona niezadowolona z opinii biegłego decyduje się na powoływanie kolejnych biegłych, co wydłuża postępowanie i zwiększa jego koszty, a ma prowadzić do osiągniecia korzystnego dla strony wyroku. Sąd bada jednak, czy powołanie kolejnego dowodu z opinii biegłego nie stoi w sprzeczności z zasadą ekonomii procesowej i czy jest konieczne do ustalenia wiedzy fachowej.

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Rehabilitacja protetyczna pacjenta z zaawansowanym uogólnionym zapaleniem przyzębia – opis przypadku

W artykule przedstawiono opis leczenia pacjenta ze zdiagnozowanym IV stadium zapalenia przyzębia. Leczenie miało na celu przywrócenie wydolności żucia oraz poprawę estetyki uśmiechu.

Autorzy: dr n. med. Tomasz Piętka, lek. dent. Marta Bryl


Wpływ nadmiaru cementu na powstanie stanu zapalnego tkanek otaczających implanty - opis przypadku

Implanty dentystyczne są najczęściej wykorzystywanym sposobem leczenia pacjentów z brakami zębowymi. Jednakże sukces leczenia implantologicznego powinien obejmować nie tylko przeżycie implantów, ale także brak problemów funkcjonalnych, biologicznych i estetycznych. Diagnostyka w zakresie miejscowych i ogólnoustrojowych czynników ryzyka przed wszczepieniem implantu pozwalają na dokładne zaplanowanie leczenia interdyscyplinarnego, mającego na celu osiągnięcie długotrwałego sukcesu terapii.

 

Autorzy: dr n. med. Marta Cieślik-Wegemund, lek. dent. Rafał Ziaja


SIMDENSITY - nowy, innowacyjny system oceny gęstości i jakości kości dla implantologów wykorzystujący urządzenia CBCT

Badanie i ocena kości odgrywa kluczową rolę w procesie planowania i przeprowadzania zabiegów implantologicznych w stomatologii. Obecne stosowane metody analizy jakościowej stanu kości przy użyciu CBCT wyrażone są we względnych jednostkach Hounsfielda (HU). Klasyfikację kości opartą na proporcjach kości zbitej do gąbczastej w korelacji z jednostkami HU zaproponował w 1993 r. Misch. Przyjęte oznaczenia od D1 do D4 stały się podstawową klasyfikacją kości stosowaną przez implantologów mimo iż nie są im przypisane zarówno w ich granicach, jak i wewnątrz ich obszarów żadne uznane fizyczne jednostki miary.

Autor lek. dent. Jakub Munk


Płukanki, żele oraz pasty stosowane w chorobach przyzębia

 Zapalenie przyzębia jest szóstą pod względem częstości występowania Chorobą przewlekłą na świecie i stanowi znaczne obciążenie dla Społeczeństw i gospodarek państw. Etiologia tego schorzenia, według badaczy, ma kilka nie do końca określonych elementów. Na pierwszym miejscu jest na pewno genetyka, dalej: palenie tytoniu i alkohol, cukrzyca, otyłość, złe odżywianie oraz brak aktywności fizycznej.


Przekazanie wiedzy czy konkurencja

Czy stomatolodzy z różnych gabinetów mogą grać w jednej drużynie? Jak pogodzić barwy klubowe jednego gabinetu z drugim i co zrobić, żeby występować w jednej drużynie narodowej – konkurującej, a zarazem takiej, która się wspiera? Hanna Surowiec, konsultantka medyczna C.Witt Dental, kobieta jednocząca środowisko lekarzy dentystów i Marcin Głuszek doradca wizerunkowy branży stomatologicznej – „mierzymy się z odpowiedziami na te trudne pytania we wspólnym materiale”.

Autor: Marcin Głuszek


Ambulatorium stomatologiczne na warszawskiej Pradze

 Inwestor zaplanował otwarcie dwustanowiskowego ambulatorium stomatologicznego, wyposażonego dodatkowo w pantomograf. Gdy skontaktował się z naszym biurem, miał już wybrany lokal usługowy o powierzchni 60 m², który zamierzał wynająć. Niestety, po przeanalizowaniu dokumentacji budynku okazało się, że kanały wyrzutowe powietrza z lokalu są wyprowadzone do przestrzeni garażu podziemnego, znajdującego się pod lokalem. Takie rozwiązanie jest niedopuszczalne w przypadku placówek medycznych.

Autor: Marta Maliszewska


Volkswagen Taigo
 Taigo to pierwszy SUV w stylu coupé Volkswagena, debiutujący w klasie, w której szczególnie liczy się cena auta. Ma sylwetkę crossovera i zupełnie nowy w tej klasie samochodów lifestylowy charakter – siedzi się w nim wysoko, jest niezwykle funkcjonalny w codziennym użytkowaniu i ma zaskakująco bogate wyposażenie. Tył nadwozia pięcioosobowego Taigo ukształtowano na wzór modeli coupé – dach opada nisko.
 

Skanowanie twarzy kontra fotografia 2D
 W dyskusjach o zastosowaniu skanera twarzy dosyć często poruszany jest temat fotografii 2D. Dlatego dzisiaj chcemy opowiedzieć na czym polegają główne różnice i co oznaczają dla lekarza. A zrobimy to wraz z lek. dent. Aleksandrem Malinowskim, który od ponad roku używa skanera twarzy RAYFace.
 
Tekst sponsorowany
 
 
 
 
 
 

 

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA