Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
Zaostrzone wymagania

Na początku lutego Ministerstwo Zdrowia opublikowało rozporządzenie dotyczące wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady ZOZ. Rozporządzenie jest zaskakująco krótkie. Wszystkie zmiany wydają, się korzystne dla właścicieli przychodni.

 Ubezpieczenie po nowemu

1 stycznia 2012 r. przestały obowiązywać przepisy, określające do tej pory kwestie związane z ubezpieczeniem lekarzy. Teraz, aby mógł on wykonywać swój zawód, musi być ubezpieczony. Potwierdzenie ubezpieczenia musi być zarejestrowane u Wojewody lub w OIL-u.

 

 Wodorotlenek wapnia jako tymczasowe wypełnienie kanału

O wodorotlenku wapnia od pewnego czasu słyszymy bardzo dużo. Ma zarówno rzeszę swoich zwolenników jak i przeciwników. W dobie szeroko propagowanego leczenia jednowizytowego, dążenia do uproszczenia procedur endodontycznych, skrócenia czasu leczenia kanałowego i osiągnięcia maksymalnej skuteczności wydaje się, że wszelkie opatrunki czasowe zakładane do kanału korzeniowego odchodzą do lamusa. Ale czy na pewno?

Rentgen panoramiczny

W diagnostyce stomatologicznej coraz większe zastosowanie mają cyfrowe technologie obrazowania. Nic więc dziwnego, że w wielu gabinetach pojawiają się coraz bardziej skomplikowane urządzenia. Właściciel gabinetu musi podjąć decyzję, jakie urządzenia ma kupić. Przeglądając broszury informacyjne, można dostać zawrotu głowy od ilości przekazywanych informacji. Które z nich są najważniejsze? Naszym zdaniem bardzo istotne z punktu widzenia jakości otrzymanego zdjęcia są parametry określające sposób zapisu danych, a także parametry czujnika oraz sposób poruszania się głowicy i rejestracji zdjęcia.

Preparaty do mocowania protez

Protezy całkowite utrzymywane są na podłożu protetycznym za pomocą różnych rodzajów sił: adhezji, kohezji, przyssania czynnościowego, siły żucia, siły wyzwalanej przez mięśnie układu stomatognatycznego oraz siły ciężkości w przypadku protezy dolnej. Sumaryczna wartość tych sił wynosi od 50 do 60 N. Przy zadowalających warunkach podłoża protezowanego suma tych sił jest wystarczająca do silnego utrzymania protezy.

Tolerujący wilgoć

Uszczelniacze bruzd i szczelin (tzw. laki) okazały się wysoce skuteczne w zapobieganiu próchnicy. Istnieją udokumentowane badania ich skuteczności w dłuższym okresie czasu. Głównym kryterium skuteczności laku jest jego szczelność brzeżna. Jeżeli uszczelniacz zostanie prawidłowo zespolony z powierzchnią zęba, to należy oczekiwać, że częstość występowania próchnicy będzie mniejsza.

 Możliwości laserów

Każdy laser charakteryzuje się pewnymi specyficznymi cechami i właściwościami Najważniejszą z nich jest długość fali promieniowania laserowego, która określa pozycję wiązki lasera w spektrum promieniowania elektromagnetycznego. Interakcje między laserem a tkanką określane są przez energię wiązki lasera, która do tej tkanki wnika. W tym przypadku istotną rolę odgrywa absorpcja wiązki lasera, odzwierciedlająca spektrum absorpcji każdej długości promieniowania laserowego w tkance docelowej i/lub w elementach tkankowych.

 Bezinwazyjne leczenie chrapania

Problem chrapania można skutecznie wyeliminować już po trzech zabiegach z użyciem lasera. Pacjent musi się w gabinecie pokazać trzykrotnie w 1, 15 i 45 dniu leczenia. Sam zabieg jest dla lekarza dentysty dość prosty do przeprowadzenia.

 

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA