Technologia, eksploatacja sprzętu
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Firma CKD Sprzęt Precyzyjny i Medyczny została założona w 1997 roku przez trzech pracowników Politechniki Warszawskiej. Zanim zaczęła produkować specjalistyczne oświetlenie do gabinetów stomatologicznych, główną działalnością firmy była produkcja jednostkowych wyspecjalizowanych urządzeń elektromechanicznych. Oświetlenie stomatologiczne stanowiło jedynie margines produkcyjny. Wytwarzany był tylko jeden typ oprawy o nazwie SUN 4 (4 x 58W) przeznaczonej dla stosunkowo dużych i wysokich gabinetów.

W 2001 roku firma CKD przekształciła się w jednoosobową firmę zajmującą się wyłącznie oświetleniem stomatologicznym. Obok opraw 4 x 58W, nazwanych SUN 4B, rozpoczęto produkcję lamp SUN 4A (4 x 36W) dla gabinetów o powierzchni 10-12m2 i wysokości ok. 2,5m. i lamp SUN 2A (2 x 36W) dla pracowni protetycznych. We wszystkich tych lampach elementem rozpraszającym światło była przezroczysta płyta. Wszystkie modele produkowane przez firmę CKD, spełniały wymogi Polskiej Normy, odnośnie oświetlenia gabinetów stomatologicznych. 

Rozwój firmy

Od 2002 roku asortyment uzupełniono o oprawy SUNLUX, wyposażone w dwustopniowy system kształtowania światła, ograniczający do minimum olśnienie od źródła światła. W 2003 roku Komisja Konkursowa IX Targów Stomatologicznych EXPODENT 2003 przyznała pierwsze miejsce oprawie oświetleniowej SUNLUX 4B w kategorii „Stomatologiczny sprzęt optyczny”. Wykorzystując dwuświetlówkowe lampy SUN/SUNLUX 2A (2 x 36W) i SUN/SUNLUX2B (2 x 58W) zaprojektowano oświetlenie o równomiernym natężeniu na dużej powierzchni, składające się z trzech lamp tworzących literę U. W 2004 /2005 roku 20 szt. tego typu oświetlenie wyeksportowano do Holandii. Tobyła pierwsza zagraniczna transakcja firmy CKD. Wszystkie opracowania firmy bazowały na świetlówkach i elektronice firmy Osram z możliwością regulacji strumienia świetlnego. Początkowo regulacja światła wymagała ingerencji w instalację elektryczną. Od 2007 roku możliwa była już zdalna regulacja za pomocą pilota.

Od 2008 roku oprawy oświetleniowe wytwarzane są na podstawie najnowszej generacji świetlówki (T5) i elektroniki sterującej. CKD korzysta z doradztwa technicznego firmy Narva (świetlówki) i Tridonic (elektronika, diody LED). Nadal w ofercie są lampy i systemy oświetleniowe typu SUN i SUNLUX. Podstawą są świetlówki o mocy 28 W i 54 W, dzięki czemu wszystkie oprawy mają tę samą długość (1240 mm), a ich szerokość zależy od ilości świetlówek. W ofercie mamy oprawy 2 , 4 i 6 świetlówkowe, co przy dwóch mocach świetlówek (28 lub 54W) pozwala zaproponować oświetlenie dla każdego gabinetu stomatologicznego.

Przyszłość

Wzrost sprzedaży spowodował, iż CKD stała się firmą rodzinną zajmującą się głównie zagadnieniami elektrotechnicznymi i techniką świetlną zlecając na zewnątrz prace mechaniczne. Obecnie opracowywane są lampy, w których uzyskiwać się będzie więcej (12-20 proc.) światła z tej samej mocy świetlówek. Oświetlenie to pojawi się w ofercie od września 2011. Sprzedaż i doradztwo, głównie dla odbiorców krajowych, realizowane są bezpośrednio przez nas, jak i regionalnych dystrybutorów. Możemy też się poszczycić eksportem lamp, wyłącznie typu LUX, do Holandii, Słowacji i na Litwę. Przyszłość jednak leży w oświetleniu LED. We współpracy z firmą Tridonic monitorujemy postęp w technologii diod LED i z chwilą, gdy parametry świetne tych diod spełnią wymogi oświetlenia stomatologicznego, tego typu lampy pojawią się w ofercie firmy CKD.

 

 

Piotr SzymańskiAutor: mgr inż. Piotr Szymański

Absolwent Politechniki Warszawskiej. Dziennikarz. Redaktor naczelny magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny.



Artykuł opublikowany w numerze 5/2011 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści. Dowiedz się więcej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.