fot. 123rf.com

W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Daniel Milewski, poseł PIS-u, skierował dwa pytania do Ministerstwa Zdrowia. Chciał się dowiedzieć, jakie działania zostały podjęte w celu wprowadzenia systemu bonów na profilaktykę i leczenie stomatologiczne dla dzieci i młodzieży oraz jakie są przewidywane terminy realizacji tego przedsięwzięcia.

Bony na leczenie stomatologiczne

– Obecnie dostęp do profilaktyki i leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży jest uzależniony od indywidualnych możliwości finansowych rodzin. W niektórych obszarach wiejskich lub mniejszych miejscowościach, brakuje odpowiedniej liczby gabinetów stomatologicznych, co utrudnia dostępność do świadczeń stomatologicznych. Poprzez przywrócenie opieki dentystycznej w szkołach podstawowych i zapewnienie regularnych badań profilaktycznych oraz leczenie podstawowych problemów stomatologicznych można przyczynić się do zmniejszenia zapotrzebowania na bardziej zaawansowane interwencje w przyszłości. Wprowadzenie takiego systemu wymagałoby jednak odpowiedniego finansowania ze strony państwa oraz współpracy z prywatnymi przedsiębiorcami z branży stomatologicznej. Konieczne byłoby również dokładne zaplanowanie i monitorowanie realizacji programu w celu zapewnienia jego skuteczności – czytamy w piśmie skierowanym do resortu zdrowia.

Bony były jedną z obietnic na 100 dni

Przypomnijmy, że podczas kampanii przed niedawnymi wyborami parlamentarnymi Koalicja Obywatelska przedstawiła propozycje „100 konkretów na 100 dni”, czyli listę zmian, które chciała zrealizować w ciągu 100 dni po wygranych wyborach. Było wśród nich wprowadzenie specjalnych bonów na profilaktykę i leczenie stomatologiczne dla dzieci i młodzieży.

– Obecnie w Departamencie Zdrowia Publicznego i Departamencie Lecznictwa prowadzimy we współpracy z NFZ-em analizę, w jaki sposób wprowadzić to rozwiązanie, aby kosztowało jak najmniej. To jest ważne jeśli mamy objąć całą populację dzieci – mówiła. Kilka tygodni później w innym z wywiadów podkreślała, że projekt bonów stomatologicznych podoba jej się bardziej niż otwieranie szkolnych gabinetów. – W szkołach warto robić przeglądy stomatologiczne. Czyli np. raz w roku przychodzi stomatolog i mówi dziecku „ogólnie jest dobrze, tylko w czwórce widzę ubytek, trzeba to wyleczyć”. I rodzic wtedy wie, że czas skorzystać z bonu i iść z dzieckiem do dentysty – mówiła. Poseł PIS chce uzyskać również odpowiedzi na pytania, czy przewiduje się szczegółowe kryteria kwalifikacyjne dla dzieci i młodzieży uprawnionych do otrzymania bonów oraz jakie będą procedury ich wydawania i kontrolowania, jakie są planowane zmiany w organizacji opieki stomatologicznej w szkołach podstawowych i jakie działania zostaną podjęte w celu przywrócenia tej opieki, czy przewiduje się monitorowanie i ocenę skuteczności programu bonów na profilaktykę i leczenie stomatologiczne oraz jakie są kryteria oceny jego efektywności, jakie są oczekiwane korzyści dla dzieci i młodzieży z wprowadzenia bonów na profilaktykę i leczenie stomatologiczne oraz w jaki sposób będą one mierzone i oceniane.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Bony na leczenie stomatologiczne

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA