fot. 123rf.com

W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Naukowcy obalają mit, który zakłada, że wapowanie jest mniej szkodliwe niż palenie tradycyjnych papierosów. Badacze dowodzą, że podczas palenia e-papierosów dochodzi do podobnych zmian epigenetycznych w DNA jak u palaczy tradycyjnych papierosów.

Zmiany epigenetyczne w komórkach nabłonkowych jamy ustnej

Głównie młodzi ludzie palą elektroniczne papierosy, ci często mają przeświadczenie, że korzystanie z tych używek jest miej ryzykowne. Fakty jednak są inne. Naukowcy z z University College London (W. Brytania)i Uniwersytetu w Innsbrucku (Austria) przeanalizowały epigenetyczny wpływ papierosów i e-papierosów na metylację DNA w ponad 3500 próbkach pobranych od palących osób. Chciano w ten sposób zbadać wpływ takich produktów na dwa typy komórek. Chodzi o te, które są bezpośrednio narażone na działanie tytoniu – występujące choćby w jamie ustnej oraz te, które nie są na niego bezpośrednio wystawiane – występujące we krwi lub komórkach szyjki macicy. Dzięki badaniom udało się ustalić, że komórki nabłonkowe w jamie ustnej tradycyjnych palaczy wykazywały znaczne zmiany epigenetyczne.

Palenie e-papierosów równie niebezpieczne, co palenie tradycyjne

Co ważne, bardzo podobne zmiany występują także w komórkach użytkowników e-papierosów. Niezwykle istotne jest również to, że zmiany dotyczyły nawet tych osób, które korzystały prawie wyłącznie lub wyłącznie z e-wyrobów i w całym swoim życiu wypaliły mniej niż 100 papierosów tradycyjnych.

Dr Chiara Herzog, współautorka publikacji stwierdza, że na podstawie tych ustaleń nie możemy uznać, że e-papierosy powodują raka. Jednak widać wyraźnie, że ich użytkownicy mają podobne zmiany epigenetyczne w komórkach policzka jak te, które obserwuje się u palaczy. Zmiany te są zaś powiązane z przyszłym rozwojem raka płuc w tej drugiej grupie. Konieczne będą więc dalsze badania w celu sprawdzenia, czy odkrycie można wykorzystać do indywidualnego przewidywania raka u palaczy i użytkowników e-papierosów. Badacze dodają również, że aktualnie priorytetem powinno być prowadzenie badań dotyczących ewentualnych powiązań wapowania z rozwojem raka i ogólnym długoterminowym wpływem na zdrowie człowieka.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Wpływ wapowania na zdrowie jamy ustnej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA