Najnowsze badania nie są łaskawe dla Polaków. Okazuje się, że większość z nas ma próchnicę, a jedna piąta wcale nie myje zębów. Duża część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy jak istotne dla zdrowia jest systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej. Tylko codzienne prawidłowe szczotkowanie zębów oraz dziąseł pozwala zapobiec pojawieniu się próchnicy.
Jak myć zęby?
Aby mieć piękny i zdrowy uśmiech trzeba systematycznie i dokładnie myć zęby dobrej jakości miękką szczoteczką oraz pastą do zębów. Należy również pamiętać, że szczoteczka może być używana najwyżej przez dwa miesiące. Po tym czasie trzeba koniecznie ją wymienić na nową. Po dłuższym czasie włosie na szczoteczce traci swoją elastyczność i nie jest w stanie odpowiednio wyczyścić przestrzeni międzyzębowych. Optymalnie, gdy oprócz szczoteczki do higieny jamy ustnej wykorzystamy również specjalne nicie dentystyczne oraz płyn do płukania.
Prawidłowa technika
Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie. Powinno się je jednak myć po każdym posiłku. Prawidłowa technika mycia zębów polega na wykonywaniu szczoteczką ruchów pionowych i okrężnych. Ruchy te mają za zadanie wymieść resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Stomatolodzy zalecają mycie szczoteczką lub specjalną skrobaczką również języka.
Źródło groźnych chorób
Brak podstawowej pielęgnacji jamy ustnej skutkuje nie tylko pojawieniem się próchnicy, ale ma wpływ na cały organizm. Zaniedbane zęby mogą być źródłem groźnych chorób ogólnoustrojowych, takich jak na przykład:
- zapalenie stawów,
- choroby serca,
- choroby nerek,
- choroby przewodu pokarmowego.
Zapobieganie próchnicy
Nie wystarczy regularnie i we właściwy sposób myć zęby. Bardzo ważne są również regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Dzięki temu jest możliwość szybkiej interwencji w przypadku wykrycia ewentualnych ubytków. Podczas takich wizyt można również usunąć nagromadzony kamień nazębny.
Niektóre osoby, mimo tego, że bardzo dbają o higienę jamy ustnej, mają stałe problemy z próchnicą. Może to wynikać między innymi z tego, że mają niedobór wapnia. Aby dotrzeć do przyczyny problemu, czasami konieczne jest wykonanie badań krwi. Często okazuje się, że problem ma źródło w niewłaściwej diecie. Bardzo pomaga konsultacja z profesjonalnym dietetykiem. Pomaga ona wyeliminować złe nawyki żywieniowe i skomponować odpowiednią dietę. Na specjalistyczne konsultacje i badania można się umówić w przychodniach Multi Med.