2012
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Sanitarne prawo

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych dla pomieszczeń, w których dokonywana jest sterylizacja. Przepisy te szczegółowo określają, jak powinny być urządzone pomieszczenia sterylizatornii, jak należy sterylizować poszczególne wyroby i jakie kwalifikacje mają mieć osoby pracujące i nadzorujące pracę w sterylizatornii.

Tapicerka źródłem zakażeń

Czy zdajesz sobie sprawę, że rozdarcie tapicerki na fotelu nie tylko szpeci gabinet, ale wręcz może doprowadzić do jego zamknięcia w razie kontroli Sanepidu?

Formy wykonywania zawodu przez lekarzy w Polsce

Niewątpliwie fundamentalnym formalnym prawem zawodu lekarza jest możliwość wykonywania go w dowolny sposób dopuszczony przez prawo. Gwarantowało to ustawodawstwo międzywojenne i obecne w III RP. Prawo to było wyeliminowane w PRL. Lekarze na podstawie ustawy o działalności leczniczej (art. 4 i 5) mają prawo wykonywania swojego zawodu w dowolnej, przewidzianej prawnie, formie. Jaką formę zatem wybrać? Jaka jest dla lekarza najkorzystniejsza?

Woda w unitach stomatologicznych

Narzędzia stomatologiczne (kątnice, prostnice, skalery), w które są wyposażone unity, są połączone rurkami, przez które przepływa woda lub mieszanka wody z powietrzem służąca do chłodzenia. Przekroje tych rur są bardzo małe, a ilość przepływającej wody można mierzyć w mililitrach, na ściankach przewodów dochodzi do osadzania się różnego typu drobnoustrojów. W 1994 nastąpiła śmierć lekarza stomatologa na zapalenie płuc wywołane bakteriami ze szczepów legionelli, które wyodrębniono w wodzie pobranej z końcówki. 

Uniknąć sądu

Cennik umieszczony w widocznym miejscu w poczekalni, szczegółowa informacja przekazana pacjentowi o przebiegu leczenia wraz z podaniem kosztów, starannie prowadzona dokumentacja medyczna – to podstawowe obowiązki, lekarza, aby pacjent nie miał powodów proceduralnych do wystąpienia z roszczeniem. 

Nowy gabinet krok po kroku

Na polskim rynku jest wiele firm, które oferują sprzęt stomatologiczny. Na wystawach czy w Internecie wszystko wygląda doskonale. Jednak problemy zaczynają się później. Oto kilka podstawowych zasad jak kupić dobry sprawdzony sprzęt.

Versacomp – zastosowanie w praktyce klinicznej

Żywice kompozytowe zostały wprowadzone w stomatologii ponad 70 lat temu. Te materiały używane są przez stomatologów od roku 1955, kiedy Buonocore odkrył sposób na mocniejsze mocowanie żywic akrylanowych do szkliwa, wprowadzając do stomatologii pojęcie adhezji chemicznej.

Powrót SnF2

Fluorek cyny (II), tak chętnie kilkadziesiąt lat temu zastępowany w pastach do zębów przez inne źródła fluoru znów, wraca do łask. Oprócz dostarczania do szkliwa fluoru, pełni funkcję antybakteryjną, zapobiega próchnicy zębów, zapaleniu dziąseł, nadwrażliwości zębiny oraz tworzeniu się pytki nazębnej. Właściwości te wyraźnie odróżniają fluorek cyny od fluorku sodu, który jako źródło jonów fluorowych w zasadzie chroni tylko przed rozwojem próchnicy.

Wszechstronny laser

Coraz więcej gabinetów stomatologicznych jest wyposażanych w lasery. Jak się okazuje są one bardzo przydatnym i wszechstronnym  narzędziem, Wydaje się, że przyszłość stomatologii to właśnie lasery. Warto jednak pamiętać, że o skuteczności lasera decydują nie tylko jego parametry techniczne, ale też zestaw możliwych do podłączenia końcówek.  Im więcej będziemy mogli zabiegów wykonać laserem, tym bardziej będziemy zadowoleni.

Pozwolić sobie na luksus!

Ogromne zadowolenie i zaciekawienie niespotykanymi dotychczas możliwościami terapeutycznymi lasera LightWalker w leczeniu schorzeń jamy ustnej oraz możliwościami wykonywania zabiegów estetycznych to dla mnie luksus na który w końcu mogę sobie pozwolić. To wszystko dostępne jest w najwyższych standardach, które wydawały się jeszcze do niedawna niemożliwe do osiągnięcia w stomatologii.

Modni lekarze

Wybór odpowiedniego stroju lekarskiego wcale nie jest sprawą błahą. Pracownicy branży medycznej muszą wybrać pomiędzy tym co funkcjonalne, praktyczne i dobre jakościowo, a tym, co będzie wyglądać modnie, a przy tym elegancko. Czy da się to pogodzić?
 

Uniwersalny H2O2

Dzięki silnym własnościom utleniającym oraz nietoksycznym produktom rozkładu nadtlenek wodoru znalazł zastosowanie w stomatologii. Służy przede wszystkim do wybielania zębów, ale także używany jest do dezynfekcji kanałów korzeniowych , jak i powierzchni wycisków i protez, a nawet systemów rozprowadzających wodę w unicie.

Obowiązkowe prawo

Obawiamy się ataków ze strony pacjenta awanturnika, kontroli sanepidu, urzędu skarbowego, a nawet NFZ i GIODO. Dlaczego nie robimy tego, co tak oczywiste i realizowane z wielkim powodzeniem przez konkurencję, której zazdrościmy. Co stoi na przeszkodzie, by i w naszym gabinecie stomatologicznym było nowocześnie i profesjonalnie, wygodnie i bezpiecznie, sprawnie i zgodnie z prawem?

Materiały kompozytowe i ich kolory

Materiały kompozytowe stosowane do uzupełnień w zębach są znane już od ponad 35 lat. Charakteryzują się stosunkowo wysoką odpornością na zgniatanie, dosyć niską ścieralnością oraz dobrą adhezją do tkanek zęba. Jednak jedną z zasadniczych właściwości, z powodu której materiały te są szeroko stosowane i na stałe zagościły w gabinetach stomatologicznych, jest ich kolor. Barwy kompozytu dokładnie odwzorowują kolor otaczających tkanek zęba.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA