Image Technika

Opisy najnowszych urządzeń oraz wiadomości z rynku 

Grand Prix Cede 2007

Szczegółowy opis czterech produktów, które na tegorocznych targach Cede zostały wyróżnione nagrodami Grand Prix w poszczególnych kategoriach.

Lupa czy mikroskop

Pole zabiegowe, na którym pracuje dentysta, jest bardzo małe. Lekarze chcieliby oglądać je w powiększeniu. Do dyspozycji mają dwa urządzenia – lupy stomatologiczne lub mikroskop. Które z nich jest lepsze? Dyskusja na ten temat nigdy nie doprowadzi do zgody. Dla części lekarzy lepsze są lupy, dla innych mikroskop.

 

Zarządzanie odpadami 

Rozporządzenie ministra zdrowia wprowadza obowiązek opracowania procedury postępowania z odpadami medycznymi oraz instrukcji postępowania z odpadami medycznymi. Ponadto wprowadza ujednolicone wymagania odnoszące się do szczegółowych sposobów postępowania z odpadami powstającymi we wszystkich podmiotach świadczących usługi medyczne. Ustalono podział odpadów medycznych mając przede wszystkim na uwadze specyfikę zagrożeń, jakie mogą one stwarzać. Określono również sposób i warunki zbierania poszczególnych rodzajów odpadów medycznych.

Masy silikonowe  

Około 30% wycisków wykonuje się z materiałów zwanych silikonami. Nazwa ta odnosi się do związków organicznych zawierających w swoim składzie atomy węgla, wodoru, tlenu i krzemu. Dużo jest publikacji dotyczących procesu wiązania, pobierania wycisków, przechowywania i ich dezynfekcji. Wciąż lekarze popełniają proste błędy, które wpływają na jakość wycisku. Przyczyny tych  błędów są różne : od braku podstawowych wiadomości na temat mas wyciskowych, poprzez niewłaściwe ich użycie, przechowywanie w nieodpowiednich warunkach aż po złe odlanie modelu.  

RTG cyfrowe 

Zuważtyłem, że coraz liczniejsza grupa lekarzy stomatologów w Polsce, decyduje się na zakup aparatów rentgenowskich wyposażonych w obrazowanie cyfrowe lub unowocześnia swoje aparaty, rezygnując z tradycyjnych błon i odczynników rentgenowskich. W całej Europie odchodzi się od radiologii klasycznej na rzecz nowocześniejszych metod. Nie jest jedynie przejściowa moda na „cyfrówki” .  

Testowanie RTG 

Dla zwiększenia bezpieczeństwa stosowania promieniowania jonizującego, oprócz doskonalenia aparatury, zaostrzane jest prawo. Podstawowym polskim aktem prawnym określającym zasady „działalności w zakresie pokojowego wykorzystania energii atomowej” jest ustawa z dnia 29 listopada 2000 roku Prawo atomowe (Dz. U. z 2004 r. Nr 161, poz.1689 i Nr 173, poz. 1808). Ustawa ta doczekała się już dwóch nowelizacji, mających na celu pełne dostosowanie jej do przepisów Unii Europejskiej.

ImageKomentarz

Czy dopłaty do leczenia dentystycznego są korzystne?

W połowie sierpnia Pan prezes NFZ Andrzej Sośnierz podał do publicznej wiadomości, że pragnie wprowadzić dopłaty do leczenia stomatologicznego na terenie całego kraju. Taki pomysł jest niezgodny z ustawą o NFZ, ale zawsze znajdzie się furtka...

 

Technika

Opisy najnowszych urządzeń oraz wiadomości z rynku

 

Turbina czy kątnica

Turbina powietrzna i kątnica przyspieszająca są urządzeniami służącymi lekarzowi do tych samych czynności: szlifowania, przecinania starych mostów, usuwania nadmiaru kompozytu. Jednak zasady ich działania są odmienne. Nic więc dziwnego, że lekarze mając do wyboru dwa różne urządzenia przeznaczone do tej samej czynności, domagają się wytłumaczenia, na czym polega różnica. Chcą też wiedzieć które jest lepsze? Niestety jednoznacznej odpowiedzi nie ma.

 

Turbina czy kątnica

Turbina powietrzna i kątnica przyspieszająca są urządzeniami służącymi lekarzowi do tych samych czynności: szlifowania, przecinania starych mostów, usuwania nadmiaru kompozytu. Jednak zasady ich działania są odmienne. Nic więc dziwnego, że lekarze mając do wyboru dwa różne urządzenia przeznaczone do tej samej czynności, domagają się wytłumaczenia, na czym polega różnica. Chcą też wiedzieć które jest lepsze? Niestety jednoznacznej odpowiedzi nie ma.

 

Pomieszczenia gabinetu

Z założeniem indywidualnej (IPL) lub grupowej (GPL) praktyki lekarskiej wiąże się konieczność spełnienia szeregu wymagań. Do podstawowych należy właściwe przygotowanie pomieszczeń, w których praktyka ma być prowadzona. To, jakie kryteria mają spełniać pomieszczenia IPL i GPL, dokładnie określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 marca 2000 r.

 

Jeszcze bez kas

Do końca tego roku stomatolodzy nie muszą używać kas fiskalnych. Co będzie w nowym roku dowiemy się dopiero w grudniu. Nieoficjalnie mówi się, że karą za strajki lekarzy, będzie wprowadzenie przez rząd kas fiskalnych do gabinetów lekarskich. Jednak w ministerstwie nie rozpoczęto jeszcze pracy nad przygotowaniem wytycznych co do funkcjonowania lekarskiej kasy fiskalnej.

 

Promieniowanie RTG

Wykonując stomatologiczne badania rentgenowskie, często słyszymy pytania o ich szkodliwość dla zdrowia ludzkiego. Wraz ze wzrostem świadomości prozdrowotnej społeczeństwa coraz częściej pacjent staje się partnerem lekarza i chce uczestniczyć w procesie leczenia. Pytania dotyczą na ogół stopnia szkodliwości badania, bezpiecznej częstości badań i narażenia na choroby popromienne.

 

W miejscu wezwania

Lekarze dentyści działający w ramach praktyk lekarskich będą mogli wykonywać swoją pracę w miejscu wezwania – zakłada przyjęty przez rząd pod koniec lipca projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Oznacza to, że lekarz prowadzący indywidualną praktykę lekarska, będzie mógł dużo łatwiej zatrudniać innych lekarzy. Dziś jest to praktycznie niemożliwe.

 

Tymczasowe korony

Zabezpieczenie oszlifowanej zębiny powinno być rutynową czynnością po pobraniu właściwego wycisku kończącą zabieg opracowania zęba pod uzupełnienie protetyczne. Zastosowanie koron tymczasowych z pewnością staje się niezbędne po oszlifowaniu zębów żywych, ale wykorzystanie ich także po opracowaniu zębów martwych lub zacementowanych wkładów koronowo-korzeniowych daje wiele korzyści. Jakich?

ImageTechnika

Opisy najnowszych urządzeń medycznych oraz informacje z rynku

Fotelik z Formuły 1

Otwierając nowy gabinet stomatologiczny, czy też wymieniając sprzęt w gabinecie na nowy, najczęściej myślimy o wygodzie pacjenta. Na targach bardzo dokładnie sprawdzamy fotel pacjenta, czy nie jest za wąski, za szeroki, za twardy, za miękki. Czy pacjent podczas zabiegu nie będzie się zsuwał, czy będzie miał się czego przytrzymać, czy ma dobrze podparte plecy, czy przypadkiem nie odparzy sobie pleców, itp. A co z naszym siedziskiem? Przecież to ono jest najważniejsze. Pacjent leży na fotelu przez godzinę raz na jakiś czas, my siedzimy na foteliku kilka godzin dziennie.

Fachowość sprzedaży

Składany gabinet stomatologiczny, tysiące typów unitów, niezliczone nowości i rewia stomatologicznej mody rodem z Paryża – oto kolejna porcja informacji z targów w Kolonii. Sprzęt poszczególnych producentów od strony technicznej niewiele się różni od siebie, dlatego powodzenie sprzedaży zależy głównie od stosowanych metod zachęcania klientów. Najcenniejsza jest fachowość sprzedawców i jakość oferowanych usług.

Zewnątrzustna diagnostyka radiologiczna w stomatologii

Badania rentgenowskie są badaniami zlecanymi przez lekarzy stomatologów najczęściej. Dlatego aż 75 % wszystkich aparatów radiologicznych w Polsce, to aparaty RTG  przystosowane do wykonywania zdjęć stomatologicznych. Wśród nich coraz liczniejszą grupę stanowią aparaty do zdjęć zewnątrzustnych.

Problemy z alginatami

Alginatowych mas wyciskowych używają prawie wszyscy lekarze. Jednak wielu z nich nie stosuje się do zaleceń producenta związanych z przechowywaniem, mieszaniem, nakładaniem ich na łyżkę wyciskowa. Jakie mogą być tego konsekwencje? Warto o tym przeczytać.

Wolność Tomku…

Chcesz założyć własny gabinet lub wolisz rozliczać się z przychodnią, w której pracujesz jako firma a nie jako pracownik – załóż indywidualną lub grupową praktykę lekarską. Wymaga to jednak nieco zachodu.

Nowe recepty

Minister Zdrowia w połowie maja bieżącego roku  podpisał rozporządzenie regulujące zasady wystawiania recept. Jest to nowelizacja rozporządzenia, które obowiązywało od 1 paĽdziernika 2004 r.  Rozporządzenie wprowadza nowe wzory recept. Na starych będzie można przepisywać lekarstwa jeszcze do końca roku 2007.

Tlenek cyrkonu

Nowoczesna protetyka dąży obecnie do sprostania coraz bardziej wygórowanym wymaganiom estetyki, funkcjonalności i trwałości, jakie pacjenci i lekarze stawiają uzupełnieniom. Staje się to możliwe dzięki ciągłemu postępowi, jaki dokonuje się w dziedzinie materiałoznawstwa stomatologicznego.

Pozyskanie pacjentów

Słowo image zarówno w języku angielskim, jak i francuskim znaczy obraz lub wizerunek. Jest ono szczególnie często używane w marketingu. W odniesieniu do gabinetu dentystycznego oznacza ono wyobrażenie o naszym gabinecie stomatologicznym powstałe wśród pacjentów i otoczeniu.

 

ImageTechnika

Opisy najnowszych urządzeń i wiadomości z polskiego rynku stomatologicznego

Quo Vadis, Stomatologio

Kompletnie ucyfrowienie – tak w skrócie można opisać wszelkie sprzętowe nowości zaprezentowane przez firmy produkujące sprzęt stomatologiczny. Komputery są coraz popularniejsze i wydaje się, że niedługo nawet mycie narzędzi będzie sterowane przez komputer.

Warto to zobaczyć

Internationale Dental-Show są międzynarodowymi targami stomatologicznymi odbywającymi się co dwa lata w Kolonii. Odpowiadając na pytanie, czy warto sobie zadać trud i wydać pieniądze, aby zobaczyć taki wielki „show ” z bliska, trzeba przede wszystkim przyjrzeć się liczbom, które są najbardziej obiektywne. W roku 2001 targi odwiedziło 58 tysięcy ludzi, a w tym roku około 100 tysięcy, z 54 krajów przyjechało 1742 wystawców.

Promieniowanie Stern Weber                                                         

Targi stomatologiczne IDS w Kolonii to najlepsza okazja do zaprezentowania nowości. Koncern Cefla Dentale właściciel marek: Stern Weber i Anthos chce zdobyć status lidera na rynku stomatologicznym. Już teraz wielu konkurentów zazdrości firmie wielkości produkcji i systemu sprzedaży. Podczas marcowej imprezy firma zaprezentowała nową markę MyRay specjalizującą się w produkcji urządzeń RTG.

Dezynfekcja końcówek

Przepisy Unii Europejskiej nakazują po każdym użyciu końcówki stomatologicznej w ustach pacjenta oczyścić ją, zdezynfekować zewnętrznie i wysterylizować w autoklawie. Ten obowiązek wiąże się z kilkoma poważnymi problemami, głównie finansowymi. Rozwiązać je może zastosowanie nowego systemu dezynfekcji – WL. Co prawda nie zastąpi on sterylizacji, ale…

Kolejne zmiany w ZOZ-ach

Od trzech lat Ministerstwo Zdrowia co roku nowelizuje ustawę o zakładach opieki zdrowotniej. Nie inaczej jest i w tym roku. Na szczęście zmiany mają być kosmetyczne i dotyczą tylko dwóch aspektów: akredytacji zakładów opieki zdrowotnej oraz czasu pracy pracowników zakładów opieki zdrowotnej.

Czytelne zdjęcia

Każdy lekarz stomatolog, wykonujący zdjęcia RTG wewnątrzustne w gabinecie, chciałby otrzymać wynik odpowiadający jego oczekiwaniom. Niestety, nie zawsze się to udaje. Co zrobić, aby zdjęcia RTG były zawsze „czytelne”?

Rozszerzony katalog kar

Rozszerzenie katalogu kar, które mogą nałożyć izby lekarskie to najbardziej wymierna zmiana zapisana w projekcie ustawy o izbach lekarskich. Ustawa jest jeszcze na etapie konsultacji, ale w ciągu najbliższych miesięcy zacznie obowiązywać. Zmieniono także terytorialny zakres działalność izb. Każde województwo będzie miało swoją izbę.

Oświetlenie gabinetu

Urządzając gabinet stomatologiczny najwięcej uwagi poświęcamy zazwyczaj wyposażeniu podstawowemu - unit, rentgen, autoklaw, meble i ergonomii pracy. Oświetlenie traktujemy jako element nie wymagający szczególnej uwagi. Wielu lekarzom wydaje się że wystarczy, podobnie jak w mieszkaniu, umieścić oprawę oświetleniową po środku gabinetu i będzie dobrze.

ImageTechnika

Opisy najnowszych urządzeń medycznych oraz informacje z rynku

Medyczne dokumenty

Pod koniec grudnia zeszłego roku Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w ZOZ-ach oraz sposobu jej przetwarzania. Jest ono uzupełnieniem ustawy o ZOZ-ach, w której jeden z punktów poświęcono właśnie dokumentacji.

Dezynfekcja narzędzi

Narzędzia zabiegowe i chirurgiczne oraz sprzęt stomatologiczny wielokrotnego użytku muszą zostać poddane dezynfekcji, a następnie sterylizacji w autoklawie po wizycie każdego pacjenta. Jeśli nie można go sterylizować należy użyć do dezynfekcji preparatów sporobójczych.

Szatnia i nie tylko

Wśród wymagań dotyczących przychodni stomatologicznych oraz indywidualnych lub grupowych praktyk stomatologicznych znajdują się dotyczące pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Ich ilość i rodzaj zależy od prowadzonej działalności.

Duża amortyzacja

Zmiana przepisów od 1 stycznia 2007 r. umożliwia małym przedsiębiorcom (czyli znaczniej większości Indywidualnych Praktyk Stomatologicznych, a nawet NZOZ-om) oraz firmom rozpoczynającym dopiero działalność jednorazowe zaliczenie przychodu odpisów amortyzacyjnych z tytułu zakupionych środków trwałych do kosztów uzyskania. Co to daje?

Czy istnieją wielowarstwowe narzędzia z nasypem diamentowym?

Na ulotkach promocyjnych, folderach czy reklamach w opisie narzędzi diamentowych pojawia się przymiotnik „wielowarstwowe”. Czy to właściwe sformuowanie?- otóż nie. Nie istnieją diamentowe narzędzia wielowarstwowe. Nie wymyślono bowiem jeszcze technologii, która by połączyła dwie warstwy diamentów w taki sposób, aby po zdarciu pierwszej od razu zaczęła pracować druga. Wielowarstwowe jest jedynie lepiszcze niklowe przytwierdzające rodniki do trzpienia wiertła.

15 lat Poldentu

Pod koniec 2006 roku firma Polent obchodziła 15-lecie swojej działalności. Wprawdzie została założona już 16 lat temu, ale początkowo zajmowała się tylko produkcją ostrzy pilników (typu H) na eksport do Szwecji. Poldent powstał jako spółka joint-venture ze szwedzką firmą Sendoline. Dziś po 15 latach firma państwa NiedĽwieckich jest największym producentem instrumentów stomatologicznych w Polsce.

Sanepid w komputerze

Wprowadzenie od początku tego roku przepisów dotyczących jakości zarządzania pracy RTG wymusiło na lekarzach zmianę myślenia o dokumentacji technicznej, która jest w gabinecie. Na razie Sanepid ma prawo kontrolować jedynie dokumentacje techniczną dotycząca RTG, ale w niedługim czasie będzie miał to prawo w odniesieniu do wszystkich sprzętów medycznych.

Globalna szczoteczka

Twierdzenie, że żyjemy w globalnej wiosce, stało się już banalnym frazesem. Nie mniej dowody na pogłębianie się procesu globalizacji są coraz bardziej zaskakujące, żeby nie powiedzieć zabawne. Przywykliśmy do chińskiej, wietnamskiej lub hinduskiej odzieży, obuwia... Ale szczoteczka do zębów?

Japońskie obrazowanie

3D Od ponad dwóch lat w rentgenodiagnostyce stomatologicznej wykorzystywana jest nowa generacja japońskich 3D Accuitomo. Aparaty te zyskują coraz liczniejszych odbiorców spośród publicznych i prywatnych gabinetów stomatologicznych w starych krajach Unii Europejskiej. Powodzenie to wynika z szerokich możliwości tomograficznego zastosowania tego aparatu. Stworzono go bowiem tylko i wyłącznie z myślą o stomatologii.                                                                             

 

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA