Technologia, eksploatacja sprzętu
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Chema - Elektromet Spółdzielnia Pracy jest polskim prywatnym przedsiębiorstwem farmaceutycznym działającym na rynku już od prawie 60 lat. Dziś produkuje ponad 80 różnych preparatów, głównie na rynek stomatologiczny i dermatologiczny.

Początkowo, głównym źródłem dochodu firmy była produkcja i usługi o różnym profilu, a gałąź farmaceutyczna stanowiła jedynie ułamek działalności firmy. Z tamtego okresu pozostał drugi człon nazwy firmy - Elektromet. Natomiast w latach dziewięćdziesiątych produkcja farmaceutyczna stanowiła już podstawową działalność firmy.

Przy opracowaniu technologii oraz wdrażaniu nowych produktów Chema współpracuje z wieloma uznanymi polskimi ośrodkami naukowo - badawczymi w Polsce. Współpracuje z Pomorską Akademią Medyczną w Szczecinie, Akademią Medyczną w Poznaniu, Śląską Akademią Medyczną w Zabrzu, Akademią Medyczną we Wrocławiu, Colegium Medicum UJ w Krakowie, Akademią Górniczo - Hutnicza w Krakowie, Politechniką Rzeszowską oraz Instytutem Szkła i Ceramiki w Warszawie. W tych ośrodkach preparaty są testowane i badane pod względem fizycznym, chemicznym i medycznym. Współpraca owocuje materiałami o najwyższej jakości, zyskującymi duże uznanie na rynku.

Chema – Elektromet, jako producent leków, stosuje system jakości oparty na zasadach GMP (Good Manufacturing Practice). Wytwórca produktów leczniczych ma bowiem kilka obowiązków. Do jednego z nich należy obowiązek zagwarantowania, by produkty lecznicze przez niego wytwarzane były zgodne ich przewidzianym zastosowaniem. Muszą też one spełniać odpowiednie wymagania, aby uzyskać pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Najważniejsze jest, by nie na-rażały pacjentów na ryzyko związane z niedostatecznym bezpieczeństwem stosowania, nieodpowiednią jakością lub zbyt niską skutecznością. Dlatego firma wprowadziła system zarządzania jakością spełniające wymagania normy ISO 9001, ISO 13485 wraz z Załącznikiem II Wytycznych 93/42/EWG. System jest certyfikowany przez firmę DQS. System ten zapewnia zdolność dostarczania wyrobów medycznych spełniających wymagania klientów i wymagania przepisów dotyczących wyrobów medycznych. Dziś firma dysponuje dwoma rodzajami laboratoriów. Są to laboratoria fizyko- chemiczne oraz pracownie mikrobiologiczne. W obu prowadzone są badania produktów pod kątem ich zgodności z normami technologicznymi.

Chema - Elektromet posiada dwa zakłady produkcyjne. W jednym z nich wytwarzane są produkty lecznicze, a w drugim wyroby medyczne. W ofercie firmy znajduje się ponad 80 różnych produktów, głównie dla stomatologii i dermatologii. Asortyment dla dermatologii to głównie maści antybiotykowe z rozmaitymi substancjami czynnymi mającymi zastosowanie w większości chorób skóry. Dla stomatologii produkuje wyroby medyczne niezbędne w każdym gabinecie dentystycznym. Chema wytwarza m.in. preparaty stosowane w stomatologii zachowawczej: cementy fosforanowe i szkło -jonomerowe, wypełnienia czasowe, preparaty do tamowania krwawień przydziąsłowych, znieczulenia miejscowe. Corocznie rozszerzana jest lista preparatów stosowanych w endodoncji. Produkowane są płyny do płukania oraz preparaty do opracowywania kanałów korzeniowych.

Dla chirurgów i implantologów firma oferuje materiały kościozastępcze, stosowane w chirurgii szczękowo-twarzowej. Również protetycy znajdą preparaty i płyny potrzebne w prawie każdym laboratorium. Dla pacjentów natomiast przygotowano preparaty stosowane w profilaktyce i leczeniu próchnicy i chorób przyzębia. Firma stara się nadążać za tempem zmian w farmakologii i panującymi w niej trendami. Obserwuje się postęp w pracy lekarzy oraz rosnącą konkurencję na rynku wciąż nowych generacji produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Dzięki temu, lista wyrobów Spółdzielni jest rokrocznie rozszerzana o coraz to nowe pozycje.

APEX

Preparat do płukania kanałów korzeniowych

Wodna zawiesina wodorotlenku wapnia

Preparat dociera do zachyłków kanału i odgałęzień powodując ich silną i długotrwałą alkalizację – pH około 12,5. Zawiesina wodorotlenku wapnia nie działa na warstwę mazistą kanału zęba.

Szczególnie zalecany jest:

  • do przepłukania powierzchni cięcia miazgi po jej przyżyciowej amputacji,

  • do wypłukania skrzepów krwi po przyżyciowej amputacji miazgi,

  • do płukania kanałów korzeniowych po wyłuszczeniu miazgi w znieczuleniu,

  • do płukania kanałów korzeniowych z martwą miazgą,

  • do płukania kanałów o złożonej morfologii, z resorpcją wewnętrzną oraz z niezakończonym rozwojem korzenia, w zabiegu jonoforezy hydroksylowej.

Zawiesina może być również używana do rozcieńczenia zbyt stwardniałej pasty wodorotlenkowo- wapniowej, a także do rozrabiania wodorotlenku wapnia lub Biopulpu. Wysokie pH zawiesiny nie wpływa negatywnie na właściwości alkaliczne tych preparatów.

 

APEX pasta

Pasta na bazie wodorotlenku wapnia z kontrastem rtg

Pasta Apex jest preparatem wodorotlenkowo - wapniowym o silnie alkalicznym odczynie (pH wynosi 12,5±0,5).

Odpowiednio dobrany skład chemiczny zapewnia szybkie wytwarzanie zębiny wtórnej i reparacyjnej. Zaletą wyrobu jest przede wszystkim jego długotrwałe działanie pobudzające do tworzenia zmineralizowanych barier.

Działa także wysuszająco, co ma ogromne znaczenie w przypadkach uporczywych wysięków zapalnych w kanale. Po umieszczeniu wyrobu w kanale następuje kontrolowane, długotrwałe uwalnianie jonów Ca2+ i OH-. Wodorotlenek wapnia w zetknięciu z miazgą zęba działa silnie alkalicznie pobudzając aktywność zasadowych fosfataz. Zobojętniając środowisko łagodzi odczyn zapalny. Stymuluje również komórki miazgi do wytworzenia blizny zębinowej (utworzenie mostu zębinowego w miejscu obnażenia miazgi) oraz pobudza odontoblasty do wytwarzania zębiny reparacyjnej.

Szczególnie zalecana jest:

  • do pośredniego pokrycia miazgi w leczeniu próchnicy głębokiej,

  • do bezpośredniego pokrycia miazgi w przypadku obnażenia lub zranienia miazgi, jak też podczas zabiegu częściowej lub całkowitej jej amputacji,

  • do tymczasowego wypełnienia kanałów w zębach z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych,

  • do tymczasowego wypełnienia kanałów korzeniowych z nieukończonym rozwojem, jako wkładka do komory zęba leczonego endodontycznie po wybieleniu jego korony.

 

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Piotr SzymańskiAutor: mgr inż. Piotr Szymański

Absolwent Politechniki Warszawskiej. Dziennikarz. Redaktor naczelny magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny.



Artykuł opublikowany w numerze 5/2011 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści. Dowiedz się więcej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.