Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Co roku 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Choroba ta nie omija również lekarzy i lekarzy dentystów. Choć w środowisku lekarskim zaburzenia depresyjne i lękowe nie stanowią nowości, to pandemia koronawirusa spowodowała, że w przestrzeni publicznej coraz częściej zaczęto poruszać ten temat.

Z badań wynika, że dotykają one ponad 30 proc. polskich lekarzy.

Lekarze też chorują na depresję

– Na to, że dopadają nas objawy wypalenia zawodowego i zaburzeń psychicznych składa się wiele czynników, od predyspozycji osobowościowych, poprzez prace w permanentnym stresie, okresowo nadmiernie emocjonalne zaangażowanie w wykonywane obowiązki, warunki i organizację pracy, na poczuciu braku zrozumienia i należytego traktowania i wynagradzania kończąc. Taka sekwencja jest gotowym przepisem na kryzys zdrowia psychicznego. Jeżeli mówimy o tym wszystkim w kontekście grupy zawodowej, której powierzamy swoje zdrowie i życie, nabiera to dodatkowo niepokojącego charakteru, stąd przeciwdziałanie temu zjawisku jest w interesie nas wszystkich – zaznacza Mateusz Kowalczyk, specjalista psychiatrii, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Lekarze nie chcą korzystać ze wsparcia

Co istotne, medycy w kryzysowych sytuacjach często nie sięgają po pomoc. Uważają, że powinni być silni i sami poradzić sobie z problemem.

– Nie możemy pozwolić, by dochodziło do takich sytuacji. Lekarze także potrzebują wsparcia. Pomagamy, ale również czasami tej pomocy potrzebujemy. Mówi o tym także nasza kampania „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem” skierowana nie tylko do pacjentów, ale także do lekarzy. Wytrzymałość psychiczna i odporność na przeciążenia ma swoje granice. Potrzeba także pokory, by w samych sobie dostrzec potrzebę wsparcia – dodaje wiceprezes NRL. Depresja to choroba, która staje się coraz powszechniejsza wśród społeczeństwa. Na depresję cierpi około 350 mln ludzi na świecie. W Polsce stanowi ona od 3 do 4 procent wszystkich zaburzeń psychicznych. Wyjście z depresji może być procesem długotrwałym, skomplikowanym, wymagającym zastosowania różnych terapii. Dlatego, aby pomóc sobie w depresji, warto skorzystać z pomocy specjalistów.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Światowy Dzień Walki z Depresją

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA