fot. 123rf.com

Profilaktyka
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Eksperci ostrzegają, że niemal 30 proc. dorosłych Polaków, czyli około 8,5 miliona osób, cierpi z powodu przewlekłego bólu, co znacznie przekracza zarówno średnią europejską, jak i światową. Pomimo ogromnej skali tego problemu, leczenie bólu w Polsce jest niewystarczające. Sytuacja ta była tematem debaty zorganizowanej w Sejmie przez parlamentarny zespół ds. medycyny bólu, w ramach kampanii „Nie musi boleć”.

Przewlekły ból – problem społeczny i zdrowotny

Z badań wynika, że aż 1,5 miliona Polaków, cierpiących na przewlekły ból, deklaruje, że nie byłoby w stanie znieść jeszcze silniejszego bólu. Co więcej, wielu pacjentów pozostaje bez odpowiedniej opieki medycznej.

– Około 30 proc. osób cierpi w ciszy – leczy się samemu lub nie leczy się wcale – podkreśliła dr Magdalena Kocot-Kępska, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu (PTBB).

Jednym z kluczowych problemów w Polsce jest ograniczona liczba poradni leczenia bólu. Obecnie jedynie 17 placówek posiada certyfikat PTBB i są to poradnie wielospecjalistyczne. Jednakże ich rozmieszczenie na terenie kraju jest bardzo nierównomierne, co znacząco wydłuża czas oczekiwania na wizytę – w niektórych przypadkach nawet do 312 dni.

Wiceminister zdrowia Marek Kos zaznaczył, że liczba poradni leczenia bólu zmniejszyła się w ciągu ostatnich 8 lat z 26 do 17.

– Chcemy przyspieszyć prace nad rozwiązaniem, które pozwoli zwiększyć liczbę tych poradni w Polsce – zapowiedział wiceminister. W 2023 roku ponad 3 miliony Polaków stosowało leki opioidowe, na które wystawiono ponad 9 milionów recept. – To pokazuje, z jaką skalą problemu mamy do czynienia – stwierdził minister, dodając, że przewlekły ból nie dotyczy jedynie pacjentów onkologicznych. – Choroby neurologiczne, reumatologiczne oraz inne schorzenia również wymagają skutecznego leczenia bólu – zaznaczył.

Rekomendacje i konieczność zmian

Podczas debaty przedstawiono rekomendacje Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, które mają na celu poprawę jakości leczenia przewlekłego bólu w Polsce. Ważnym krokiem jest zwiększenie dostępności specjalistycznych poradni oraz skrócenie czasu oczekiwania na wizytę.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Przewlekły ból w Polsce

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA