Odpowiednia higiena i pielęgnacja jamy ustnej pozwalają utrzymać zęby w odpowiedniej kondycji, uniknąć ubytków i uszkodzeń dziąseł czy szkliwa. Dzięki temu wizyty u stomatologa nie muszą wiązać się ze stresem, dużymi wydatkami i długotrwałym, uciążliwym leczeniem. Istnieje wiele różnych form profilaktyki. Począwszy od codziennego szczotkowania zębów w warunkach domowych skończywszy na profesjonalnych zabiegach zabezpieczających zęby, wykonywanych w gabinetach stomatologicznych.
Codzienna higiena
Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, związanych z naszym uzębieniem, jest odpowiednie szczotkowanie oraz stosowanie nitki dentystycznej. Aby szczotkowanie było efektywne warto zasięgnąć rady u specjalisty – stomatologa lub higienistki, którzy zademonstrują nam najlepszą technikę. Równie ważny jest dobór pasty do zębów. Najlepiej wybierać te zawierające w swoim składzie fluor, którego właściwości przeciwpróchnicze zostały udowodnione badaniami naukowymi.
W trakcie higieny jamy ustnej nie możemy zapominać o nitkowaniu. Pozwala ono utrzymać czystość zębów w miejscach niedostępnych dla szczoteczki. Podobnie jak przy szczotkowaniu o właściwy sposób używania nitki dentystycznej najlepiej zapytać zespołu stomatologicznego. W codziennej profilaktyce jamy ustnej warto również wykorzystywać płyny do płukania ust. Zawierają one składniki bakteriobójcze dzięki temu eliminują jeszcze więcej bakterii.
Profilaktyka w gabinecie stomatologicznym
W profilaktyce próchnicy codzienne czynności higieniczne to nie wszystko, należy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa. W gabinecie stomatologicznym, oprócz kontroli stanu uzębienia, możemy skorzystać także z zabiegów, które pozwolą utrzymać nasze zęby w jak najlepszej kondycji. Jednym z nich jest usuwanie płytki nazębnej oraz kamienia. Płytka jest tzw. biofilmem bakteryjnym – skupiskiem bakterii współpracujących ze sobą. Przez odpowiednią budowę biofilm jest bardziej odporny na czynniki zewnętrzne niż pojedyncza bakteria, co utrudnia jego usunięcie. Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji płytki i jest jeszcze trudniejszy do usunięcia. W stomatologii stosowane są powszechnie dwie skuteczne metody walki z płytką nazębna oraz kamieniem: skaling oraz piaskowanie. Zabieg skalingu wykorzystuje ultradźwięki – generowane są drgania z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę, co prowadzi do pękania kamienia nazębnego i umożliwia jego usuwanie. Piaskowanie jest metodą, którą najczęściej stosuje się po zabiegu skalingu. Wykorzystuje ona strumień piasku dentystycznego pod wysokim ciśnieniem do usuwania osadów z powierzchni zębów. Dla najlepszego efektu obydwa zabiegi najlepiej wykonywać 1-2 razy do roku. Oferują je wszystkie profesjonalne gabinety stomatologiczne na przykład w Centrum Medycznym DP Med (http://dpmed.pl/stomatologia).
Fluor a profilaktyka próchnicy
Badania nad wpływem fluoru na zdrowie jamy ustnej rozpoczęły się około 100 lat temu. W ich trakcie szczególny nacisk kładziono na zależności pomiędzy fluorkami a próchnicą i badano także zastosowanie miejscowe fluorku i pasty z fluorem. Ostatecznie wysiłki te przyniosły rezultat w postaci rozległej bazy danych na temat fluoru i jego wpływu na stan uzębienia. Uzyskane w trakcie wielu badań wyniki wskazują wyraźnie, że używanie fluorowanej wody, past z fluorem oraz innych produktów do pielęgnacji jamy ustnej z tym składnikiem, znacząco zapobiega rozwojowi próchnicy (dane ze strony WHO). Często gabinety stomatologiczne w swoich ofertach posiadają zabieg fluoryzacji, który pozwala na dostarczenie fluoru bezpośrednio do tkanki zęba, tym samym zabezpieczając go przed próchnicą.
W trakcie badań naukowych zaobserwowano, że fluor pozytywnie wpływa na wszystkie procesy związane z reminalizacją zębów – występując w ślinie adsorbowany jest na powierzchni zębów, gdzie przyciąga inne minerały jak np. wapń. Dzięki temu w miejscach gdzie doszło do demineralizacji ubytki są uzupełniane. Dodatkowo fluor przyciągając minerały powoduje, że struktura zębów jest znacznie mocniejsza. Dzięki temu nie są one tak bardzo podatne na działanie kwasów produkowanych przez bakterie występujące, w jamie ustnej.