Implanty
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Zdrowy i piękny uśmiech to wizytówka każdego człowieka, niezależnie od wieku i roli społecznej. Badania statystyczne pokazują, że to właśnie szczery uśmiech pozwala przełamać pierwsze lody i stworzyć pozytywne wrażenie. Oprócz zdrowych zębów, istotny jest także ich koloryt oraz samopoczucie pacjenta podczas codziennego funkcjonowania. Stomatologia estetyczna wychodzi na przeciw nawet najbardziej wygórowanym potrzebom, ale także tym podstawowym, które przy wieloletnim zaniedbaniu uniemożliwiają poczucie spełnienia i radości. Nierzadko zły stan lub braki w uzębieniu oraz nieestetyczny kolor tworzą w kontaktach międzyludzkich barierę nie do przeskoczenia. Co w tym temacie oferuje nam współczesna stomatologia?

Stomatologia rekonstrukcyjna

Możliwość rekonstrukcji zniszczonego uzębienia w konsekwencji choroby próchniczej lub zwyczajnych zaniedbań to ogromny wynalazek współczesnej stomatologii. Niegdyś tzw. beznadziejne przypadki kończyły się ekstrakcją i produkcją protezy całkowitej. Dzisiaj, dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi i materiałów, lekarz jest w stanie zbudować na bazie pozostałej tkanki zęba, pięknie wyglądający egzemplarz. Oferta stomatologii rekonstrukcyjnej jest dostępna w dobrych klinikach, m. in. w Klinice Stomatologicznej Studio SE z Krakowa.

Stosowane tam materiały są w pełni bezpieczne. To m. in. biokompatybilne kleje czy wypełnienia chroniące przed ponownym pojawieniem się próchnicy. Przy rekonstrukcji uśmiechu niezwykle ważne jest zachowanie jego naturalności. W tym celu korzysta się z wycisków cyfrowych (znacznie zwiększających precyzyjność odtworzeń), łuków twarzowych (niezbędnych do rekonstrukcji zgryzu) oraz komputerowych analiz przeprowadzanych w laboratorium. Wszystko to ma na celu stuprocentowy komfort pacjenta po zakończeniu leczenia.

Poprawa kolorytu zębów

stomatologia estetycznaZabiegi rekonstrukcyjne to ostatni etap stomatologii estetycznej. Cały proces rozpoczyna się od profilaktyki i regularnie przeprowadzanych kontroli. Zazwyczaj, wcześnie wykryty ubytek nie wymaga skomplikowanego leczenia. Wśród zabiegów pielęgnujących zęby znajduje się wybielanie, które jest jednym z mniej inwazyjnych czynności i do którego można przystąpić bez zbędnych przygotowań. Kolorystyka uzębienia związana jest z wieloma czynnikami - uwarunkowaniami genetycznymi, cechą wrodzoną, stylem życia, dietą i spożywanymi pokarmami m. in. kawą, winem czy papierosami.

Najczęściej wykorzystywane, w pełni bezpieczne i dające dobre efekty, metody wybielania to:

- metoda nakładkowa - przygotowany przez stomatologa zestaw nakładek (wzorowany na pobranych wyciskach) pacjent uzupełnia specjalnym preparatem w zaciszu domu, a następnie zakłada na określony czas. Kurację powtarza się kilkukrotnie, aż do uzyskania pożądanego efektu;

- z zastosowaniem specjalistycznych lamp - zabieg wykonywany jest w gabinecie. Po nałożeniu specjalnego żelu na zęby, poddane są działaniu światła lampy, mającej wpływ na wybielenie ich kolorytu. Efekty mogą być widoczne nawet przez kilka lat.

Usuwanie osadów

Codzienne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej nie są w stanie w stu procentach usunąć z jamy ustnej płytki nazębnej, a w konsekwencji - nieestetycznych przebarwień. Skutecznym sposobem, aby raz na jakiś czas zlikwidować gromadzące się zanieczyszczenia, jest bezpieczny i bezbolesny zabieg piaskowania, wykonywany za pomocą specjalnej piaskarki. Regularność stosowania zdecydowanie zwiększa jego efektywność. Standardowo zęby powinno piaskować się raz w roku, jednak osoby narażone na przebarwienia np. pijące wino, kawę czy palące papierosy, powinny pomyśleć o nim częściej.

 

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA