Prace naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

AUTOR: Zofia Baczyńska

STRESZCZENIE: Starcie patologiczne jest to rodzaj parafunkcji zwarciowej, która prowadzi do utraty twardych tkanek zębów na skutek erozji, abrazji, abfrakcji oraz atrycji. Niekorzystnie wpływa na stawy skroniowo-żuchwowe (SSŻ) powodując m.in. ból SSŻ, wrażliwość mięśni podczas badania palpacyjnego oraz objawów akustycznych. Leczenie takich zaburzeń jest skomplikowane, ze względu na potrzebę leczenia kompleksowego, które wymaga dużego zaangażowania ze strony pacjenta, ale przede wszystkim postępowania interdyscyplinarnego lekarzy różnych specjalności.

SŁOWA KLUCZOWE: starcie patologiczne, abrazja, erozja, abfrakcja, parafunkcje zwarciowe, staw skroniowo-żuchwowy, dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego.

KEY WORDS: Tooth wear, abrasion, erosion, abfraction, oral parafunctions, temporomandibular joint, temporomandibular disorders.

ARTYKUŁ OPUBLIKOWANY: 3 listopada 2023 r.

PRACA RECENZOWANIA

 

Starcie zębów jest procesem nieodwracalnym, nazywany również niepróchnicową utratą twardych tkanek zęba [1, 4, 5, 22]. Ma charakter przewlekły i wywołany jest przez czynniki niezwiązane z próchnicowymi ubytkami tkanek zębów [1, 3]. Starcie dzielimy na fizjologiczne oraz patologiczne [1, 4]. Fizjologiczne związane jest z prawidłową funkcją żucia i postępuje z wiekiem [1, 3], zależne jest od rodzaju spożywanego pokarmu, częstości jego przyjmowania, a także od płci [3].

Patologiczne starcie zębów charakteryzuje się nadmierną utratą tkanek zęba, która często wymaga wdrożenia leczenia. Zaobserwowana została dodatnia korelacja pomiędzy wiekiem a częstością jego występowania zarówno u dzieci, jak i u dorosłych [1]. Starcie patologiczne może przebiegać bezobjawowo i być zdiagnozowane dopiero podczas badania klinicznego, ale także przybierać formę objawową. Może towarzyszyć mu nadwrażliwość zębów, zaburzenie funkcji, a także negatywny wpływ na wygląd uzębienia i estetykę twarzy. Jest też najczęściej zgłaszanym objawem bruksizmu (aktywność parafunkcyjna) [1, 17]. Starcie patologiczne może być spowodowane czynnikami mechanicznymi lub chemicznymi, zarówno wewnętrznymi, jaki i i zewnętrznymi [5].

T. Imfeld w 1996 r. przedstawił podział dotyczący starcia twardych tkanek zębów, w którym wyróżnił: „

  • erozję,
  • abrazję,
  • abfrakcję,
  • atrycję,
  • demastykację,
  • resorpcję.

Tylko w niewielkim procencie przypadków wymienione jednostki chorobowe pojawiają się pojedynczo. Często wzajemnie sobie współtowarzyszą lub działają następowo, np. atrycja – abrazja, abrazja – abfrakcja itd. [6, 18]. Kluczem do właściwego rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia jest prawidłowo zebrany wywiad, znajomość czynników ryzyka oraz obrazu klinicznego [6].

Wśród czynników etiologicznych najczęściej odpowiedzialnych za ścieranie się zębów podaje się: wzmożoną aktywność zgryzową połączoną ze wzrostem siły i czasu działania mięśni żucia, utratę zębów (zwłaszcza w strefach podparcia z jednoczesnym brakiem zaopatrzenia protetycznego), skład mineralny szkliwa, ograniczone wydzielanie śliny, nadmierne spożycie kwaśnych napojów i dieta o kwaśnym odczynie, refluks żołądkowo-jelitowy, bulimię, anoreksję, narażenie zawodowe (np. długotrwałe przebywanie w zakwaszonym środowisku), złą higienę jamy ustnej i nieprawidłowe nawyki higieniczne, nadużywanie alkoholu oraz narkotyków. [3]. Należy pamiętać, że etiologia patologicznego starcia jest złożona. Składają się na nią procesy biologiczne, fizyczne i chemiczne, a mechanizm procesu nadal nie jest całkowicie wyjaśniony [3, 4].

Erozja

Procesem erozji nazywamy chemiczny rozpad tkanek twardych zęba bez udziału bakterii, na skutek chelatacji lub działania kwasów [1, 8, 9, 12, 13]. W tym zjawisku charakterystyczne jest rozpuszczenie zarówno hydroksyapatytów, jak i fluoroapatytów. Dzieje się tak, ponieważ kwasy działające na tkanki zęba cechują się pH < 4,5. Erozję dzielimy na zewnątrzpochodną i wewnątrzpochodną. Czynniki wewnątrzpochodne to: refluks żołądkowo- przełykowy, bulimia, częste wymioty związane np. z ciążą, alkoholizmem etc. Czynnikami zewnątrzpochodnymi są kwaśna dieta, niektóre leki, chlorowana woda, wdychane żrące substancje [3, 4, 7, 8, 13]. Erozji przeciwdziała ślina, działając buforująco i oczyszczająco. Przy obniżeniu ilości wydzielanej śliny lub zmianie jej składu, może dojść do przyspieszenia powstawania zmian erozyjnych [4, 11].

Zmiana erozyjna, zwana kiedyś nadżerką nietypową, charakteryzuje się płaskim ubytkiem szkliwa lub półkolistym wgłębieniem, rozszerzającym się ku obwodowi. Ubytek jest gładki, o lśniącej powierzchni i twardy. Powierzchnia przyszyjkowa, brzeg sieczny i powierzchnia styczna nie zostają nieruszone [4]. Przy działaniu czynników wewnątrzpochodnych zmiany pojawiają się kolejno na powierzchniach zębów: podniebiennych przednich szczęki, podniebiennych bocznych szczęki, policzkowych oraz okluzyjnych żuchwy [8]. Pozostałe powierzchnie są chronione przez język i ślinę.

Czynniki zewnątrzpochodne powodują zmiany na przedsionkowych powierzchniach zębów. U osób narażonych na kwasy w powietrzu obserwujemy je na 1/3 – 1/2 powierzchni wargowej zębów siecznych. Przy spożywaniu kwaśnych napojów zmiany umiejscawiają się na zębach przedtrzonowych i trzonowych [4]. Jest to coraz bardziej powszechny problem, występujący zarówno u dzieci, jak i dorosłych [6, 10, 12].

Abrazja

Inaczej starcie patologiczne wywołane jest przez czynniki mechaniczne. Zmiany powstają w wyniku działania na zęby ciała obcego [1, 3, 4, 13]. Mogą być one zlokalizowane na powierzchniach gładkich, przyszyjkowo, rzadko na powierzchniach stycznych. Mogą być zlokalizowane lub rozlane [4]. Jest wiele czynników wywołujących abrazję. Zaliczamy do nich stosowanie nadmiernej ilości ściernej pasty do zębów, twarde włosie szczoteczki, technikę i siłę szczotkowania, spożywanie abrazyjnych pokarmów. Nadużywanie dodatkowych środków czyszczących przestrzenie międzyzębowe, jak wykałaczki, szczoteczki międzyzębowe, powoduje powstawanie zmian abrazyjnych na powierzchniach stycznych zębów [1, 4]. Występuje też termin – abrazje zawodowe, do których zaliczamy odgryzanie nitki, trzymanie gwoździ między zębami, narażenie na pył abrazyjny [4]. Rzadko mamy do czynienia z występowaniem nadwrażliwości w przypadku abrazji, ze względu na powstanie warstwy mazistej, która blokuje kanaliki zębinowe. Klinicznie najczęściej zmiany występują w kształcie litery V, przyszyjkowo na powierzchniach przedsionkowych jednego lub wielu zębów. Starcie ma ostro zarysowane brzegi i gładką powierzchnię [1, 4, 7]. Popularny jest pogląd, że przyszyjkowe zmiany abrazyjne są spowodowane przez technikę szczotkowania, szczoteczkę i pastę. Ze względu na możliwość wpływu procesów erozji czy abfrakcji trudno jest wyciągnąć jednoznaczny wniosek [1, 13].

Abfrakcja

Mimo wielu doniesień o tym, że przyczyną abfrakcji są siły okluzyjne, etiologia nie jest do końca wyjaśniona [1]. Według prof. Z. Jańczuka zmiany abfrakcyjne określane są jako „ubytki klinowe o ostrych brzegach, umiejscowionych na granicy szkliwo- cementowej zęba. Są następstwem ekscentrycznie działających sił okluzyjnych, prowadzących do zgięcia zęba w rejonie przyszyjkowym”. Według Grippo, Chu i in. zmiany powstają na skutek naprężeń nieosiowych, cyklicznych sił okluzyjnych w okolicy szyjki zęba [1]. Zmiany występują najczęściej na zębach pojedynczych lub niesąsiadujących [4]. Siły ściskające i rozciągające wywołują mikropęknięcia szkliwa i zębiny w rejonie szkliwno-cementowym. Efektem jest powstanie charakterystycznego ubytku [1, 4, 13].

Zmiany występują głównie na powierzchniach przedsionkowych, dając charakterystyczne ubytku w kształcie litery V, z wyraźnie zaznaczonymi kątami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Czasem widoczne są zmiany w kształcie litery C, z zaokrąglonym dnem, lub w różnych kształtach z płaską powierzchnią przyszyjkową, lub półokrągłymi powierzchniami okluzyjnymi. Można te zmiany również zaobserwować poddziąsłowo. Zmiany abfrakcyjne mogą przypominać różne kształty, a także występować w różnych postaciach, nakładając się na siebie [1]. Wiele zębów posiada znaki okluzji urazowej, natomiast nie są obecne ubytki przyszyjkowe. Wynika z tego, że sama okluzja urazowa nie powoduje powstawania takich zmian i potwierdza, że ich pojawienie się jest wieloczynnikowe [13].

Atrycja

Jest to proces ścierania zębów spowodowany bezpośrednim kontaktem ząb – ząb [1, 4]. Powstaje podczas mówienia, połykania, a także czynności, które wywołują zaciskanie zębów, takich jak np. dźwiganie. W przypadku występowania parafunkcji, np. bruksizmu, zmiany widoczne są z dużo większym nasileniem. Czynnikami przyczyniającymi się do powstania atrycji jest występowanie uzupełnień ceramicznych w łuku przeciwstawnym do naturalnego uzębienia oraz brak zębów bocznych, który skutkuje przeciążeniem zębów przednich i w konsekwencji ich starciem [1]. Zmiany obejmują powierzchnie żujące, styczne i brzegi sieczne [4]. Są bardzo dobrze ograniczone, w zależności od stopnia starcia widoczne jest/są szkliwo/wyspy zębiny [1].

Etiologia powyższych procesów jest wieloczynnikowa i pomimo wielu badań jest wciąż niewyjaśniona. Procesy wymienione powyżej mogą działać niezależnie od siebie, jednak w dominującej części współdziałają ze sobą, przy dodatkowo znaczącej aktywności okluzyjnej [13, 14].

Skutki starcia patologicznego

U pacjentów ze startym uzębieniem występuje przedłużenie i zwiększenie powierzchni kontaktu okluzyjnego zębów. Jest to wynik zwiększonej aktywności mięśniowej i płaskich powierzchni zwarciowych. Konsekwencje starcia patologicznego, jakim są płaskie powierzchnie zębów, prowadzą do zwiększenia ilości kontaktów w położeniu maksymalnego zaguzkowania. Ścieranie się powierzchni zębów spowodowane jest starciem guzków podpierających (zwarciowych), przez co układ stomatognatyczny szuka nowego punktu zbalansowania sił za pomocą przedłużenia kontaktów okluzyjnych [14]. Początkowe zmiany są trudne do wychwycenia. Obejmują one utratę cech charakterystycznych powierzchni guzków, mamelonów i spłaszczenie powierzchni przedsionkowej zębów dolnych. W niektórych przypadkach zmiany są tak subtelne, że można pomylić je z naturalnym wyglądem zębów. Wraz z progresją procesu, zmiany są coraz bardziej widoczne. Starcie patologiczne, takie jak abrazja, erozja, abfrakcja, atrycja, w postaci bardziej zaawansowanej powodują obniżenie pionowego wymiaru zwarcia i zmianę przestrzennego ułożenia żuchwy. Dzieje się tak, ze względu na zmianę w konfiguracji okluzyjnej pełnych łuków zwarciowych przez zniszczenie morfologii powierzchni zgryzowej i skrócenie długości koron zębów naturalnych [18]. Praca całego układu stomatognatycznego zostaje zachwiana. Profesor S. Majewski powiązał starcie patologiczne, zaburzenie okluzji i dysfunkcję mięśniowo-stawową układu stomatognatycznego, i stworzył wspólne dla tych trzech jednostek określenie – zaburzenie morfologiczno- czynnościowe układu stomatognatycznego [18]. W wyniku skrócenia koron zębów szpara spoczynkowa ulega zmianie. Zazwyczaj ulega ona powiększeniu, jednak zdarza się zmniejszenie lub całkowity zanik szpary w wyniku nadmiernego napięcia mięśniowego. Obniżenie zwarcia wiąże się z pionowym przemieszczeniem żuchwy w stronę szczęki i powoduje przemieszczenie głów stawowych żuchwy ku tyłowi i górze. Ta pozycja głów żuchwy, podczas głębokiego dotylnego ułożenia, może powodować resorpcję, zniekształcenie i degenerację powierzchni stawowych. Przy bardzo nasilonych zmianach w obrębie stawu możemy spotkać się z objawami zespołu Costena lub Slundera. Natomiast w sytuacji, kiedy następuje eliminacja interkuspidacji, na przeciwstawnych powierzchniach zębów antagonistycznych, brak jest oporu dla poziomego przemieszczenia żuchwy i może dojść do dewiacji lub przodożuchwia. Zmiany zachodzą również w obrębie układu mięśniowego. Podczas obniżenia zwarcia równowaga mięśniowa zostaje zaburzona. Mięśnie przywodzące żuchwę, w trakcie doprowadzania żuchwy do pozycji zwarcia centralnego, przekraczają granicę skurczu fizjologicznego [18].

Czasem obserwujemy zjawisko kompensacji zębowo-wyrostkowej, podczas której dochodzi do wysunięcia się z wyrostka zębów, przez co wysokość zwarciowa nie zostaje zmieniona, co skutkuje skróceniem koron zębów bez utraty wymiaru okluzyjnego. Dzieje się tak w przypadku powolnego procesu starcia. Ząb dąży do utrzymania kontaktu z uzębieniem przeciwstawnym, powodując brak miejsca na wypełnienie braku tkanek [2, 18]. Rehabilitacja takiego stanu jest bardzo skomplikowana i kosztowna dla pacjenta [2]. Starcie może być ograniczone tylko do zębów przednich, bez zmian na zębach bocznych. Wysokość zwarcia zostaje niezmieniona lub delikatnie zmniejszona, a przestrzeń międzyokluzyjna zostaje zmniejszona w odcinku przednim (zawężenie koperty okluzyjnej). W takiej sytuacji pomocne będzie wdrożenie leczenia ortodontycznego, jako przygotowanie przedprotetyczne. [14]. Nie należy zapominać o objawach zewnątrzustnych starcia patologicznego, jakimi są: bóle głowy okolicy czołowej, podpotylicznej, skroniowej i/lub ciemieniowej, z bolesnością dotykową, bez bolesności mięśni [15]. Należy podkreślić rzadkość współwystępowania starcia patologicznego i bólowej postaci dysfunkcji mięśniowo- -stawowej [18].

Według badań przeprowadzonych na 200 uczniach jednej z łódzkich szkół przez A. Wierzbicką-Ferszt i W. Splita 96,5 proc. uczniów z obecnością parafunkcji zwarciowych (PZ) miało zdiagnozowane starcie zębów. Spośród badanych z PZ, 51,8 proc. skarżyło się na bóle w stawie skroniowo-żuchwowym (SSŻ), 30 proc. miało zdiagnozowany przerost mięśni żwaczy, u 66,1 proc. zaobserwowano obecność trzasków w trakcie ruchów żuchwy. Ograniczenie ruchu opuszczania żuchwy zdiagnozowano u 17, 9 proc. badanych z PZ, a dysfunkcja układu narządu żucia została stwierdzona u 55,4 proc. badanych z PZ [20].

W badaniach wykazano związek między starciem zębów, a objawami zaburzenia skroniowo-żuchwowego (TMD – temporomandibular disorder), czyli problemów klinicznych dotyczących mięśni narządu żucia, stawu skroniowo-żuchwowego i związanych z nimi struktur (Okeson). TMD zostaje rozpoznana przy zaistnieniu przynajmniej jednego z następujących objawów: ból SSŻ, wrażliwość mięśni podczas badania palpacyjnego, objawy akustyczne SSŻ, ograniczenie ruchu żuchwy, asymetria ruchu żuchwy [16, 17]. Jednym z najprostszych do oceny objawów TMD jest ból, który uwidacznia się podczas ruchu żuchwy (mówienie, żucie), zlokalizowany najczęściej w mięśniach żucia, okolicy przedusznej i stawie skroniowo-żuchwowym [16]. Stwierdzono, że od 50 proc. do 75 proc. populacji cierpiało na dysfunkcję stawu skroniowo- -żuchwowego po jednej stronie przynajmniej raz, oraz 33 proc. respondentów skarży się na kontynuację lub utrzymywanie się co najmniej jednego objawu [17]. Według badania Mickevicute i wsp. TMD rzadko jest rozpoznawane u osób w wieku 20–35 lat (18 proc.), u pacjentów 35–50 r.ż. częściej (64 proc.), powyżej 50 r.ż. najczęściej (78 proc.). Kobiety są częściej diagnozowane (42 proc.) w stosunku do mężczyzn (35 proc.) [17].

Mickevicute i wsp. przeprowadzili badanie na 129 pacjentach. Dysfunkcja SSŻ została rozpoznana u 43 proc. pacjentów z łagodną do umiarkowanej postacią starcia patologicznego z odsłonięciem zębiny. U pacjentów z zaawansowanym zużyciem zębiny prowadzącej do utraty powierzchni okluzyjnych TMD zostało rozpoznane u 62 proc. osób, natomiast u pacjentów z ekspozycją miazgi u 90 proc. osób. Według autorów najczęściej występujące są objawy akustyczne w obrębie SSŻ, które miało 72,2 proc. pacjentów. Nadwrażliwość mięśniowa występowała w 13,89 proc., a ból SSŻ w 8,33 proc. Wyniki tych badań pozwoliły określić wpływ starcia w odcinku bocznym na obniżenie dolnej jednej trzeciej wysokości twarzy i powstanie zaburzeń w obrębie SSŻ. Oginni i wsp. w 2005 r. przeprowadzili badanie znaków i objawów TMD u pacjentów ze starciem i bez starcia zębów. Podzielili pacjentów na dwie grupy: grupę kontrolną (pacjenci bez zmian starcia) i grupę ze starciami zębów. Ból w układzie stomatognatycznym i bolesność palpacyjna były odczuwane przez większość pacjentów ze starciem zębów. Utrata płaszczyzny pionowej, wynikającej ze starcia patologicznego, wpływała na mięśnie żucia i staw skroniowo-żuchwowy, powodując ich ból. Jednak ci pacjenci nie szukali pomocy w gabinetach stomatologicznych, co może świadczyć o małym nasileniu bólu, do którego byli w stanie się zaadaptować. Ból był częstym objawem w obu grupach. Zaobserwowano częstsze występowanie łagodnego (20,7 proc.), umiarkowanego (39, 3 proc.) i skrajnego (7, 3 proc.) poziomu bólu u pacjentów ze starciem zębów, w porównaniu do osób z grupy kontrolnej (łagodny 14 proc., umiarkowany 15 proc. i skrajny 2 proc.). Statystykę przeprowadzono na podstawie subiektywnych dolegliwości bólowych, zgłaszanych przez pacjentów. Większość osób z grupy kontrolnej (83 proc.) nie odczuwała bólu w czasie badania palpacyjnego, podczas gdy 52,7 proc. pacjentów ze starciem je odczuwało. Pacjenci z TWI (Tooth Wear Index), wynoszącym 3 lub 4 (utrata szkliwa odsłaniająca zębinę w większym stopniu niż 1/3 lub całkowita utrata szkliwa, wraz z odsłonięciem zębiny wtórnej), charakteryzują się większą ilością objawów przedmiotowych i podmiotowych TMD, w porównaniu do pacjentów osiągających TWI na poziomie 2 lub mniejszym (utrata szkliwa lub utrata szkliwa wraz z odsłonięciem zębiny poniżej 1/3). Najbardziej istotnymi różnicami jest występowanie bólu w trakcie badania palpacyjnego oraz objawy akustyczne SSŻ. Stąd może istnieć wysokie ryzyko TMD pośród osób ze starciem zębów. Im większe starcie zębów, tym większe obciążenie mięśni i SSŻ podczas żucia [16]. Kobiety znacznie częściej wykazywały oznaki i objawy TMD niż mężczyźni [16]. Biorąc pod uwagę wymienione czynniki, powiązanie między starciem patologicznym a dysfunkcjami SSŻ zostało potwierdzone [17]. Natomiast w badaniu John i wsp. nie znaleziono żadnego powiązania pomiędzy przednim starciem zębów a TMD [16].

Większość pacjentów ścierających zęby mieści się w przedziale wiekowym 25–40 lat. Także TMD jest najbardziej rozpowszechnione u osób z tego przedziału wiekowego, tj. 25–40 lat (McNeill, 1997). Częstość występowania, jak i nasilenie zjawiska starcia zębów wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Te ustalenia są sprzeczne z ustaleniami Seligmana i wsp. (1988), którzy twierdzili, że wskaźniki ścierania zębów nie różniły się istotnie między grupami wiekowymi [16]. Etiologiczne znaczenie czynników okluzyjnych w rozwoju TMD budzi nadal wiele kontrowersji. Znaleziono kilka korelacji pomiędzy czynnikami okluzyjnymi a objawami przedmiotowymi i podmiotowymi TMD, jednak w większości przypadków były one niespójne (Magnusson i wsp. 2005) [16].

Leczenie

Podstawowym celem rehabilitacji protetycznej u pacjentów z zaawansowanym starciem zębów jest wykonanie wysokiej jakości, dobrze dopasowanego, uzupełnienia protetycznego, które będzie funkcjonowało w korzystnych warunkach okluzyjnych (niska aktywność mięśni, krótki czas okluzji podczas przywodzenia żuchwy, prawidłowe rozłożenie obciążeń zębów i całych łuków zębowych) [14, 19]. Uzupełnienie protetyczne czy też naturalne zęby powinny funkcjonować w harmonii z układem nerwowo-mięśniowym i cechami neuro-behawioralnymi. Najczęściej polecanym wzorem okluzji w prawidłowo funkcjonujących odbudowach protetycznych jest mierzalna i wymierna okluzja z prowadzeniem kłowym i prowadzeniem przednim [14].

W zależności od stopnia starcia patologicznego i występowania ewentualnych zaburzeń ze strony układu stomatognatycznego stosuje się różne metody odbudowy startych zębów. Przy starciu od 1,5 do 2 mm i braku objawów świadczących o zaburzeniach mięśniowo- stawowych postępowanie jest jednoetapowe [18, 21]. Przy starciu większym niż 4 mm z bólowymi objawami dysfunkcyjnymi koniecznej jest podejście etapowe. Pierwszy etap to leczenie ortopedyczno- rehabilitacyjne, w którym chcemy osiągnąć adaptację do nowych warunków zwarciowych i eliminację dolegliwości bólowych. Na tym etapie stosujemy szynoterapię (szyny okluzyjne typu Michigan, repozycyjne), nadbudowę kompozytową, korony i mosty tymczasowe lub protezy nakładkowe, które wykonywane są w zgryzie konstrukcyjnym. Zazwyczaj etap adaptacyjny trwa od 1 do 3 miesięcy. W przypadku odbudowy kompozytowej, jeśli dana odbudowa spełnia oczekiwania estetyczne i funkcyjne, leczenie możemy zakończyć na tym etapie. Nie należy jednak zapominać o stałej kontroli pacjenta, gdyż są to materiały o czasowej trwałości [3, 18, 19, 23, 24].

W drugim etapie wykonujemy docelową rekonstrukcję utraconych tkanek zębów. Możemy zastosować odbudowy kompozytowe, np. metodą flow injection, odbudowy protetyczne: korony, mosty pełnoceramiczne, metalowo-ceramiczne, ceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu lub w przypadku częściowych braków w uzębieniu protezy szkieletowe bądź osiadające [3, 18]. W przypadku mniej inwazyjnych procedur należy pamiętać, że materiały kompozytowe są kruche i podatne na pękanie, co będzie wiązało się z koniecznością naprawy wypełnień, a to może być uciążliwe dla pacjenta i będzie generowało dodatkowe koszty leczenia [2, 22]. Takie odbudowy polecane są przy mniejszych starciach zębów. Wykonanie prac protetycznych (korony, mosty, overlay, endokorony) wiąże się z nieodwracalną utratą tkanek zęba, jednak trwałość takich prac jest zdecydowanie wyższa. Po rehabilitacji sugeruje się pacjentowi zakładanie szyny okluzyjnej na noc, w celu zapobiegania zniszczeniu wykonanych uzupełnień protetycznych. [19]. Obecnie przeważa tendencja do stosowania jak najmniej inwazyjnych procedur. Dlatego warto zaczynać rekonstrukcje od materiałów, które nie wymagają nieodwracalnego szlifowania zębów [3, 18].

lek. dent. Zofia Baczyńska

Lekarz dentysta, Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Jest absolwentką kierunku lekarsko-dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie protetyki stomatologicznej w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

 PIŚMIENNICTWO 

1. Abdulhadi Warreth, Eyas Abuhijleh, Mohammad Adel Almaghribi, Ghanim Mahwal, Ali Ashawish; Tooth surface loss: A review of literature, Saudi Dental Journal 2020, 54–57

2. D Bartlett, S O’Toole; Tooth wear and aging, Australian Dental Journal 2019; 64: (1 Suppl): S59–S62

3. Aleksandra Dec, Edward Kijak; Odbudowa startych patologicznie zębów z wykorzystaniem różnych technik – opis przypadku; Reconstruction of abraded teeth with the use of different techniques – case study, Protet. Stomatol., 2023; 73 (1): 65–73

4. Red.: Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski; Stomatologia zachowawcza z endodoncją, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2014, wyd. IV, str. 126–129 „Proces zużywania się (starcie) zębów” str. 210–210 „Środowisko zęba-ślina i fluorki”

5. Peter Wetselaar, Daniele Manfredini, Jari Ahlberg, Anders Johansson, Ghizlane Aarab, Chryssa E. Papagianni, Marisol Reyes Sevilla, Michail Koutris, Frank Lobbezoo: Associations between tooth wear and dental sleep disorders: A narrative overview, J Oral Rehabil.  2019;46:765–775 6. Justyna Szczepaniak, Iwona Czyż, Katarzyna Gadomska, Natalia Skoczylas, Agnieszka Mielczarek, Ewa Rusyan; Zmiany erozyjne – aktualny problem współczesnej stomatologii, Borgis – Nowa Stomatologia 3/2010, s. 113–118

7. Red.: Danuta Piątkowska; Kariologia współczesna, Med Tour Press International 2009, str. 347–367 „Ubytki niepróchncowego pochodzenia” str. 101–104 „Rola śliny w procesie próchnicowym – funkcje śliny”

8. Alina Picos, Andrea Chisnoiu, Dan L. Dumitrascu; Dental Erosion in Patients with Gastroesophageal Reflux Disease, Adv Clin Exp Med 2013, 22, 3, 303–307

9. Sylwia Przybyszewska-Pardak, Magdalena Groch, Jolanta E. Loster, Aneta Wieczorek; Diagnostyka erozji, przegląd stosowanych wskaźników, Protet. Stomatol., 2019; 69 (4): 427–436

10. A. Lussi, N. Schlueter, E. Rakhmatullina, C. Ganss Dental Erosion; An Overview with Emphasis on Chemical and Histopathological Aspects, Caries Res 2011;45 (suppl 1): 2–12

11. Marília Afonso Rabelo BUZALAF, Angélicas Reis HANNAS, Melissa Thiemi KATO; Saliva and dental erosion, Journal of Applied Oral Science 2012;20 (5): 493–502

12. Konrad Mordarski, Magdalena Orczykowska, Grażyna Wiśniewska; Erozja zębów – możliwości leczenia protetycznego na podstawie przeglądu piśmiennictwa i opisu przypadku, Protet. Stomatol., 2018; 68 (4): 447:455

13. N. X. West & A. Lussi & J. Seong & E. Hellwig; Dentin hypersensitivity: pain mechanisms and aetiology of exposed cervical dentin, Clin Oral Invest (2013) 17 (Suppl 1): S9–S19

14. Teresa Sierpińska, Izabela Szarmach; Wpływ zaburzeń okluzyjnych na ujawnianie się wczesnych stadiów patologicznego starcia zębów – doświadczenia własne, Protet. Stomatol., 2015, LXV, 3, 202–213

15. Katarzyna Szwedzińska, Joanna Szczepańska; Zaburzenie narządu żucia u dzieci i młodzieży – na podstawie piśmiennictw, Nowa Stomatologia 2/2012, 45–49

16. A.O. Oginni, EO. Oginni and C.A. Adekoya-Sofowora; Signs and symptoms of temporomandibular disorders in Nigerian adult patients with and without occlusal tooth wear, Community Dental Health (2007) 24, 156–160

17. Egle Mickeviciute, Ausra Baltrusaityte, Gaivile Pileicikiene; Relationship between pathological wear of teeth and temporomandibular joint dysfunction, Stomatologija, Baltic Dental and Maxillofacial Journal, 19: 3–9, 2017

18. Stanisław Majewski; Współczesna Protetyka Stomatologiczna, wydawnictwo Edra Urban&Partner, Wrocław 2018, str. 303–314 „Patologiczne starcie zębów”, str. 322–340 „Dysfunkcje układu stomatognatycznego”

19. Usama N. Chekhani, Aikaterini A. Mikeli, Fabian K.P. Huettig: All ceramic prosthetic rehabilitation of a worn dentition: Use of a distal cantilever. Two year follow up, Dental Research Journal/ January 2013, 126–131

20. Wierzbicka-Ferszt Anita, Split Wojciech: Wpływ parafunkcji zwarciowych i niezwarciowych na narząd żucia, Czasopismo Stomatologiczne, vol. 55, no. 9, 2002, pp. 594–600

21. S. Banerji, S. Mehta; Clinical management of pathological tooth wear in general dental practice, British Dental Journal Volume 220 NO. 4 Feb 26 2016, 209–210

22. Mauro Elias Mesko, Rafael Sarkis-Onofre, Maximiliano Sérgio Cenci, Niek Johannes Opdam, Bas Loomans, Tatiana Pereira-Cenci of severely worn teeth: A systematic review, journal of dentistry 2016 May; 48:9–15

23. Jolanta Kostrzewa-Janicka, Teresa Sierpińska, Małgorzata Pihut, Paweł Piotrowski, Jacek Szkutnik; Wstępne postępowanie lecznicze w przypadku zaburzeń czynnościowych narządu żucia. Forum Ekspertów w ramach II Konferencji Unii Stomatologii Polskiej w Poznaniu Initial treatment in cases of functional disorders of the masticatory organ, Protet. Stomatol., 2019; 69 (3): 304–312

24. Klaudia Gałan, Dominika Bryndza, Michał Tyrajski, Marcin Szerszeń; Bezpośrednia odbudowa kompozytowa jako element rehabilitacji protetycznej pacjentki z jatrogennymi skutkami zaniechania postępowania przedprotetycznego – opis przypadku Direct composite reconstruction as an element of prosthetic rehabilitation a patient with iatrogenic consequences of abandoning pre-prosthetic procedures – a case report, Protet. Stomatol., 2022; 72(3): 260-264  




Artykuł opublikowany w numerze 7/2023 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści.

Dowiedz się więcej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

 

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA