Leczenie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówPodczas ostatniego Zjazdu PTO w Olsztynie, zaprezentowano prezentację, w której wskazano, że lekarz nie posiadający specjalizacji w dziedzinie ortodoncji, lecząc pacjenta w tym zakresie, popełnia przestępstwo. Czy jest to prawda?

 

Odpowiedź: Miałem możliwość zapoznać się z tym poglądem. Nie jest on słuszny i prawidłowy z prawnego punktu widzenia. Dodatkowo może budzić kontrowersje, jeżeli będzie w rzeczywistości propagowany przez PTO. Obecnie na podstawie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarz dentysta, który posiada czynne prawo wykonywania zawodu ma uprawnienia do wykonywania wszelkich czynności medycznych w obrębie twarzy pacjenta. Żadne przepisy prawne nie przewidują ograniczenia tego prawa. Co więcej nie mogą tego robić przepisy rozporządzenia, gdyż te muszą być zgodne z ustawą. Przyjęcie interpretacji, jak uczynili to autorzy wystąpienia, może prowadzić do wniosku, że lekarz specjalista ortodonta, będzie uprawniony wyłącznie do prowadzenia leczenia ortodontycznego, podobnie chirurg – ten z kolei, będzie uprawniony wyłącznie do leczenia z zakresu chirurgii stomatologicznej.
Gdyby iść tym tokiem rozumowania to należałoby zadać pytanie, czy osoba bez specjalizacji będzie w stanie w ogóle leczyć, jeśli tak to w jakim zakresie? Podobny problem może pojawić się w przypadku lekarza dentysty bez specjalizacji, posiadającego kontrakt z NFZ. Zgodnie z prezentowanym poglądem, lekarz bez specjalizacji nie będzie uprawniony do wykonywania zabiegów z zakresu protetyki oraz chirurgii. Oznacza to, że zawarte umowy z NFZ musiałyby być rozwiązane ze względu na niemożliwość realizacji wszystkich procedur medycznych.
Innym pytanie jakie się rodzi w zaistniałej sytuacji jest problem członków PTO, którzy nie są specjalistami. Jeżeli stanowisko Towarzystwa będzie takie, jak podczas prezentowanego referatu, będzie ono działać na niekorzyść swoich członków. Co więcej, członkowie będą mieli uprawnienie do roszczenia zwrotu należności (składek członkowskich), jakie poczynili na rzecz Towarzystwa. Jeżeli stanowisko PTO w sprawie leczenia ortodontycznego będzie takie, że prawo leczenia posiadają jedynie lekarze specjaliści, to członkowie Towarzystwa będą mieć uprawnione roszczenie do zwrotu opłaconych składek oraz należności za uczestnictwo w szkoleniach organizowanych przez PTO.