RTG
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Uff, gabinet stomatologiczny, działający w ramach NFZ, nie musi być wyposażony w aparat RTG. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji w tym zakresie. Nowela wprowadza jeszcze kilka innych zmian, jednak ta wydaje się najistotniejsza, bo ucina wszelkie spekulacje dotyczące rozważań, czy RTG ma być w gabinecie, czy nie.

 

Szczegółowo projekt rozporządzenia opiszemy w najnowszym wydaniu Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Lecz teraz już sygnalizujemy najważniejsze zmiany. Skąd wiadomo, że RTG nie będzie już wymagany? Bo z rozporządzenia „koszykowego”, dotyczącego stomatologicznych świadczeń gwarantowanych, wykreślono wymagania dodatkowe dla wszystkich rodzajów świadczeń zdrowotnych. Zatem nie ma również wzmianki o konieczności wyposażenia gabinetu w RTG.

Zresztą problemów było dużo więcej. Rada Konsultacyjna opiniowała dotychczasowe przepisy i na podstawie zgłoszonych uwag przygotowała poprawki. Utrzymano zasadę, na podstawie której każdy, mający prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, ma prawo do gwarantowanych świadczeń lekarza dentysty. Z pism nadsyłanych do Ministerstwa Zdrowia wynikało, że występują trudności z interpretacją niektórych zapisów przedmiotowego rozporządzenia. Obecna nowelizacja m. in. ma na celu nadanie zapisom, dotyczącym warunków udzielania świadczeń stomatologicznych, takiej postaci, która będzie pozwalała na ich jednoznaczną interpretację.

Wprowadzone rozwiązania są zgodne z rekomendacją nr 12/2010 Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych z dnia 1 marca 2010 r. w sprawie gwarantowanych świadczeń zdrowotnych z zakresu lecenia stomatologicznego. Wprowadzone regulacje odnoszą się do następujących świadczeń opieki zdrowotnej:

1. Uzupełnienie braków zębowych za pomocą ruchomej protezy częściowej z zastosowaniem elementów doginanych utrzymujących w ilości wg wskazań indywidualnych w zakresie 5–8 brakujących zębów w 1 łuku zębowym (ograniczenie nie dotyczy osób po operacyjnym usunięciu nowotworów) (Kod ICD- 9- CM 23.3102)

2. Uzupełnienie braków zębowych za pomocą ruchomej protezy częściowej z zastosowaniem elementów doginanych utrzymujących 1 raz na 5 lat, w zakresie większym niż 8 brakujących zębów w 1 łuku (ograniczenie nie dotyczy osób po operacyjnym usunięciu nowotworów) (Kod ICD-9- CM 23.3103)

3. Zaopatrzenie bezzębnej szczęki protezą całkowitą w szczęce łącznie z pobraniem wycisku czynnościowego na łyżce indywidualnej 1 raz na 5 lat, (ograniczenie nie dotyczy osób po operacyjnym usunięciu nowotworów) (Kod ICD-9- CM 23.3104)

4. Zaopatrzenie bezzębnego wyrostka zębodołowego protezą całkowitą w żuchwie łącznie z pobraniem wycisku czynnościowego na łyżce indywidualnej 1 raz na 5 lat, (ograniczenie nie dotyczy osób po operacyjnym usunięciu nowotworów) (Kod ICD-9- CM 23.3105)

5. Odtworzenie funkcji żucia przez naprawę protez ruchomych w większym zakresie z wyciskiem 1 raz na 2 lata (Kod ICD-9- CM 23.3112)

6. Całkowite podścielenie 1 protezy w sposób pośredni łącznie z ukształtowaniem obrzeża – dla szczęki 1 raz na 2 lata (Kod ICD-9- CM 23.3116)

7. Całkowite podścielenie 1 protezy w sposób pośredni łącznie z czynnościowym ukształtowaniem obrzeża – dla żuchwy 1 raz na 2 lata (Kod ICD-9- CM 23.3117)

8. Proteza dziecięca częściowa pozostawiona została tylko w wykazie świadczeń ortodontycznych. (Kod ICD-9- CM 23.2611)

9. Proteza dziecięca całkowita pozostawiona została tylko w wykazie świadczeń ortodontycznych. (Kod ICD-9- CM 23.2612)

10. Leczenie endodontyczne zębów z wyłączeniem zębów przedtrzonowych i trzonowych u osób powyżej 18 r. życia, które dotyczy : - Ekstyrpacji przeżyciowej miazgi zęba z jednego kanału (Kod ICD-9- CM 23.1206)

- Ekstyrpacji zdewitalizowanej miazgi zęba z jednego kanału (Kod ICD-9-CM23.1209)

- Czasowego wypełnienie jednego kanału (Kod ICD-9- CM 23.1306)

- Ostatecznego wypełnienia jednego kanału (Kod ICD-9- CM 23.1307)

- Leczenia endodontycznego zęba z zakażonym kanałem, z wypełnieniem jednego kanału (nie obejmuje opracowania i odbudowy ubytku korony zęba (Kod ICD-9- CM 23.1311)

11. Zdjęcie zębowe wewnątrzustne do dwóch zdjęć wewnątrzustnych w okresie 12 miesięcy z wpisaniem opisu do dokumentacji przysługuje wyłącznie w połączeniu ze świadczeniami finansowanymi ze środków publicznych. (Kod ICD-9- CM 23.0301)

12. Znieczulenia przysługujące w powiązaniu ze świadczeniami stomatologicznymi finansowanymi ze środków publicznych, takich jak: - Znieczulenie miejscowe powierzchniowe jako samodzielne znieczulenie (Kod ICD- 9- CM 23.0401) - Znieczulenie miejscowe nasiękowe (Kod ICD-9- CM 23.0402)

- Znieczulenie przewodowe wewnątrzustne (Kod ICD-9- CM 23.0403)

13. Wykreślono wymagania dodatkowe dla wszystkich rodzajów świadczeń zdrowotnych.

Projektowane w niniejszym rozporządzeniu przepisy są zgodne z pozostałymi przepisami regulującymi udzielnie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, kiedy - na razie nie wiadomo. Rozporządzenie jest jeszcze analizowane i poprawiane Projekt rozporządzenia - stosownie do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414 praz z 2009 r. Nr 42, poz. 337) – będzie opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia oraz udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej wraz z przekazaniem projektu do uzgodnień międzyresortowych.

 


Piotr SzymańskiAutor: mgr inż. Piotr Szymański

Absolwent Politechniki Warszawskiej. Dziennikarz. Redaktor naczelny magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny.


Artykuł opublikowany w numerze 1/2011 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści. Dowiedz się więcej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.