Implanty zębowe kojarzą się powszechnie ze sztucznymi zębami. Nie do końca jednak jest to prawdą. Bardziej precyzyjne byłoby wyjaśnienie, że implant stomatologiczny imituje naturalny korzeń zęba i pozwala na wykonanie estetycznej i funkcjonalnej odbudowy protetycznej - koron zębowych, mostów i pełnych protez. Co jeszcze warto wiedzieć o implantach zębów?
Czym jest implant?
Implant zębowy ma kształt wykonanej z tytanu śruby, która ma zastępować korzeń naturalnego zęba. Wszczepia się ją w kość żuchwy lub górnej szczęki pacjenta po to, aby uzyskać solidną, trwałą podstawę do przeprowadzania dalszych zabiegów z zakresu protetyki stomatologicznej.
Odbudowa protetyczna na implantach
Leczenie implantologiczne powiązane jest z leczeniem protetycznym. Po udanym wszczepieniu implantów i odczekaniu czasu potrzebnego na zrośnięcie się ich z kością, protetyk przystępuje do dalszej pracy polegającej na odbudowie widocznej części zęba lub kilku czy kilkunastu zębów. Na implantach można odbudować koronę porcelanową, wykonać most protetyczny lub trwałą protezę, którą na stałe osadza się w jamie ustnej pacjenta na kilku filarach - wszczepionych implantach zębowych.
Rodzaje implantów
Implanty zębów w klinice Supradent Warszawa mogą mieć charakter implantów czasowych, które pozwalają skorygować zgryz i stosowane są przede wszystkim w ortodoncji, albo implantów stałych, mocowanych dla wyjmowanych protez zębowych, mostów protetycznych i pojedynczych koron.
Inna klasyfikacja wyróżnia implanty śródkostne i podkostne. Pierwszy z typów - implanty śródkostne mocowane są w obrębie kości szczęki lub żuchwy, a implanty podkostne mocowane są płycej, bezpośrednio pod dziąsłem tak, że stykają się wyłącznie z zewnętrzną częścią kości.
Czy u każdego można zastosować implanty?
Jeszcze kilka lat temu niemożliwe było zastosowanie leczenia implantologicznego w przypadku pacjentów, u których wystąpił zanik kości. Dziś jest to już osiągalne. Nowoczesne kliniki podejmują się odbudowy okostnej oraz umieszczania implantów nawet w najbardziej problematycznych miejscach. U pacjentów z zanikiem kości stosowane są przed wszczepieniem implantów zabiegi sterowanej regeneracji kości oraz podnoszenia dna zatoki zębowej, dla uzyskania podstaw do późniejszego umieszczenia implantu.
Dlaczego warto zastosować implanty zębowe?
Trwałość, stabilność i funkcjonalność - to trzy podstawowe cechy implantów, które świadczą o ich największych zaletach. Dzięki nim można uzyskać bardzo naturalny efekt po leczeniu protetycznym, a pacjent wkrótce może zapomnieć, że ma sztuczne, a nie naturalne zęby. Może normalnie jeść, żuć, swobodnie mówić i mieć poczucie, że sztuczna szczęka lub most protetyczny nie wypadnie mu z ust w najmniej odpowiednim momencie. Nie ma w ich przypadku ruchomych części, nieestetycznych i niewygodnych elementów czy klamer, jak w protezach. Nie wymuszają też konieczności szlifowania sąsiednich zębów, jak w przypadku zakładania mostów protetycznych. To rozwiązanie na całe życie, przywracające wszystkie funkcje naturalnego uzębienia, łącznie z estetyką.