Leczenie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Leczenie kanałowe nazywa się inaczej leczeniem endodontycznym. Czasami to jedyny sposób na to, by uratować nasz zepsuty przez próchnicę ząb. A wyrywanie nie do końca jest metodą, z której każdy będzie chciał skorzystać. Powiedzmy sobie szczerze. Nasz uśmiech jest dla nas istotny, to w końcu nasza wizytówka. Wiele osób pragnie mieć piękne, równe uzębienie. Dlatego, pomimo tego, że leczenie kanałowe nie jest niczym przyjemnym, decydujemy się na ten ratunek.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Czasami próchnica sprawiła, że połowa naszej korony po prostu się ukruszyła i odpadła. Pozostała druga część zęba, również objęta próchnicą. W takim przypadku bardzo prawdopodobne jest, że miazga uległa zakażeniu, że mamy do czynienia z zapaleniem miazgi – nawet jeżeli dolegliwości bólowe są niewielkie. Podczas takiego leczenia lekarz oczyszcza ząb z chorej miazgi, oczyszcza również kanały i opracowuje kanał. Dopiero potem wypełnia te uzyskane w ten sposób wolne przestrzenie specjalnym materiałem biozgodnym. Najczęściej jest to gutaperka. Dzięki temu można spróbować odbudować ząb i zadbać o jego szczelność, by nie doprowadzić do podobnych problemów w przyszłości. Warto wspomnieć, że zapalenie miazgi jest bardzo niebezpieczne i nie wolno go lekceważyć. Najczęściej się to nie udaje – właśnie przez ból, który towarzyszy nam w przypadku takiej dolegliwości.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem? Dowiedz się więcej.

Kanałówka ratuje nasze zęby

Długie i nieprzyjemne leczenie gwarantuje nam jednak, że nasz ząb nie zostanie wyrwany. W innym przypadku lekarz nie tylko wyrwałby nam go z korzeniami, ale również koniecznie zaproponował implant. To bardzo ważne, ponieważ zęby, które są nad wyrwą, nie mają stabilizacji. Pozostaną one bez podstawy i mogą wypaść, podobnie jak zęby koło wyrwanego miejsca. A tego warto uniknąć za wszelką cenę. Przed leczeniem endodontycznym stomatolog przeprowadzi odpowiednie zabiegi, zrobi również zdjęcie radiologiczne zęba, którego podda leczeniu. Oceni wielkość, ilość, a także kształt kanałów. Następnie zostanie przeprowadzony wywiad, a doświadczony lekarz powinien dodatkowo opowiedzieć pacjentowi krok po kroku, jak wygląda leczenie kanałowe. Po tym wszystkim rozpocznie się faktyczne leczenie, w koniecznym znieczuleniu. Znów powtarzamy, że jest to zabieg nieprzyjemny, ale bardzo konieczny – ze względu na oszczędzenie własnego, naturalnego zęba.

Więcej ciekawych publikacji na https://acusdent.wroclaw.pl

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA