Leczenie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Leczenie kanałowe zawsze wiąże się z ryzykiem powikłań. W takim wypadku często konieczna jest resekcja zęba.

Na czym polega resekcja zęba?

Zdarza się, że podczas leczenia kanałowego stomatolog nie może dotrzeć do wszystkich rozwidleń kanału zębowego. Resekcja zęba to procedura medyczna, polegająca na odcięciu fragmentu korzenia, w którym występuje zakażona, a zarazem niewypełniona część kanału zębowego. Lekarz nacina tkanki śluzówki, by dostać się do kości zęba. Tylko wówczas ma szansę usunąć zmienione chorobowo miejsce. W ten sposób dochodzi do wstecznego wypełnienia kanału zębowego, który następnie uzupełniany jest cementem dentystycznym. Gdy minie kilka miesięcy, pacjent jest gotowy, by wstawić mu w to miejsce nowy fragment kości.

W wielu nowoczesnych klinikach stomatologicznych resekcję przeprowadza się pod mikroskopem, by nie pominąć ewentualnych dodatkowych rozwidleń kanału zębowego. Już kilka dni po jej przeprowadzeniu stomatolog może zdjąć pacjentowi szwy. Trzeba jednak wiedzieć, że zabieg można uznać za udany, gdy po upływie kilku miesięcy nie występują dolegliwości bólowe.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do resekcji zęba?

Jest kilka powodów, dla których może zostać przeprowadzona resekcja zęba. Najczęściej jest to nieprawidłowa bądź też nietypowa budowa anatomiczna kanału, przez co dentysta nie może do niego dotrzeć w trakcie standardowego leczenia. Co więcej, po leczeniu kanałowym może dojść do powikłań, takich jak torbiel lub ropień okołowierzchołkowy. Wtedy, jeśli nie ma możliwości powtórnego kanałowego leczenia zęba, resekcja okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Bywa też, że podczas przeprowadzania leczenia kanałowego zostanie ukruszone narzędzie – resekcja zęba pozwala na jego usunięcie wraz ze zmienioną chorobowo tkanką. Zabieg można też przeprowadzić, gdy ma się do czynienia z martwymi zębami, które nie dawały dotychczas żadnych dolegliwości bólowych.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu powinny być stany zapalne innych zębów, a także niewłaściwe ustawienie zębów w linii dolnej lub górnej. Przeszkodą w leczeniu może się też okazać opryszka wargi bądź jamy ustnej. Resekcji zęba nie powinny się poddawać kobiety w ciąży, przede wszystkim w I trymestrze. Zabiegu nie przeprowadza się też na zębach mlecznych.

Czy po zabiegu występują dolegliwości?

Resekcję zęba przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, aby zaoszczędzić pacjentowi dyskomfortu. Kiedy jednak środek przestaje działać, może pojawić się ból oraz wrażliwość na dotyk. Gojące się dziąsło może także pozostawać spuchnięte przez kilka dni. Dolegliwości te powinny minąć same, jednak jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, a ponadto występuje gorączka bądź krwawy wyciek z naruszonego miejsca, należy zgłosić się do stomatologa. Prawdopodobnie konieczna okaże się wówczas terapia antybiotykowa.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA