Stomatologia zachowawcza stanowi podstawową gałąź stomatologii, dlatego także często nazywana jest stomatologią ogólną. Jej głównym zadaniem jest leczenie oraz profilaktyka próchnicy oraz niwelowanie powstałych w jej skutek ubytków. W jej zakres wchodzą także regularne wizyty kontrolne. Czym dokładnie zajmuje się stomatologia zachowawcza? Jakie zabiegi wchodzą w jej zakres?
Codzienne, regularne dbanie o higienę jamy ustnej nie wystarczy, aby zachować zdrowie i piękne zęby. Równie istotne są co półroczne kontrole, przeprowadzane przez lekarza stomatologii zachowawczej. Dzięki nim wykryjemy w porę wszelkie ubytki i unikniemy leczenia kanałowego.
Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej możemy podzielić na dwie grupy: z zakresu profilaktyki i leczenia. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Profilaktyka
Stomatologia zachowawcza w ogromnej mierze zajmuje się profilaktyką chorób jamy ustnej. Do najbardziej popularnych zabiegów z tego zakresu należy:
- oczyszczenie zębów z kamienia
- oczyszczenie z płytki nazębnej
- piaskowanie
- polerowanie
- skaling
- lakierowanie
Zabiegi te mają na celu niedopuszczenie do powstawania ubytków, wzmocnienie struktur zębów i uodpornienie ich na działanie bakterii. Tego typu zabiegi oferuje pacjentom renomowana klinika stomatologiczna w Częstochowie Medidens.
Leczenie
Poza profilaktyką, stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem powstałych na skutek próchnicy ubytków zębowych. Jeśli próchnica widoczna jest jedynie w postaci niewielkich plamek, dentysta oczyści je i nałoży na nie fluor w postaci lakieru lub żelu. Jeśli próchnica przedarła się przez szkliwo zęba, powodując ubytek, wówczas konieczne będzie jego wyczyszczenie oraz nałożenie plomby.
Jeśli próchnica nie zostaje w porę zatrzymana i dociera aż do miazgi zęba, powodując silny ból, pacjent kierowany jest na leczenie kanałowe.
Zabiegi
Oprócz wymienionych wyżej zabiegów, w skład stomatologii zachowawczej wchodzi także wypełnienie stałe światłoutwardzalne, wypełnienie czasowe, powtórne leczenie kanałowe, leczenie nadwrażliwości zębów, leczenie kieszeni dziąsłowych, szynowanie rozchwianych zębów, odbudowana korony zęba, lapisowanie.
Warto zwrócić uwagę na coraz popularniejsze wypełnienia kompozytowe. Dzięki nim odbudowany ząb w pełni przypomina naturalny. Szeroka paleta kolorów wypełnień sprawia, że wypełnienie nie odróżnia się od naturalnej części zęba, dzięki możliwości doboru najbardziej zbliżonego odcienia.