Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest niezbędne, by długo cieszyć się ze zdrowych i ładnych zębów. Choroby zębów, dziąseł i błony śluzowej to dolegliwości nie tylko bolesne, ale i kosztowne. Próchnica jest zaś zaliczana do chorób cywilizacyjnych – szacuje się, że z jej powodu cierpi nawet 90% Polaków. Przypomnijmy więc sobie 4 kroki, należące do podstawowej profilaktyki chorób jamy ustnej.
Regularne mycie zębów
Absolutne minimum, jeżeli chodzi o częstotliwość mycia zębów, to dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Wieczorne mycie pozwala na usunięcie ze szkliwa resztek pożywienia i bakterii, które miałyby w nocy bardzo dobre warunki do namnażania się. W nocy spada bowiem produkcja śliny. Poranne mycie zębów daje nie tylko uczucie odświeżenia, ale pozwala też na zredukowanie ilości bakterii, które namnożyły się w nocy, a także usunięcie resztek pokarmu pozostałych po śniadaniu. Tak na prawdę jednak zęby powinniśmy myć po każdym posiłku, czyli optymalnie 5 razy dziennie – tyle bowiem posiłków powinniśmy w ciągu dnia spożywać. Zęby należy myć dokładnie około 2-3 minuty, a jednocześnie nie przesadzać z siłą nacisku, by nie uszkadzać szkliwa. Najlepiej używać stosunkowo miękkiej szczoteczki i pasty z fluorem.
Stosowanie dodatkowych środków higieny
Podstawowym środkiem higieny jamy ustnej, zaraz po szczoteczce do zębów i paście, powinna być nić dentystyczna. Jest to najskuteczniejszy sposób pozbywania się zalegających po posiłkach resztek pokarmów, które dostaną się między zęby. Nić dentystyczna daje lepsze efekty niż wykałaczki, a ponadto powoduje mniejsze ryzyko uszkodzenia śluzówki jamy ustnej. Dobrym uzupełnieniem higieny jamy ustnej jest używanie płynów do płukania. Nie zastąpią one szczotkowania, potrafią jednak dotrzeć tam, gdzie nie sięga szczoteczka. Zdarza się, że dziecko nie chce myć zębów np. z powodu dyskomfortu i bólu wywołanego przez uszkodzoną śluzówkę. Warto wtedy wybrać preparaty, które wspomagają proces gojenia owrzodzenia, np. Anaftin® Płyn do płukania jamy ustnej. Dzięki zawartości poliwinylopirolidonu i kwasu hialuronowego szybko tworzy warstwę chroniącą aftę (uszkodzoną śluzówkę) przed podrażnieniem odsłoniętych zakończeń nerwowych, zmniejszając w ten sposób ból.
Bezcukrowe gumy do żucia
Zęby powinniśmy myć po każdym posiłku, niemniej jednak jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto mieć przy sobie bezcukrową gumę do żucia. Zmniejsza ona ilość resztek pokarmu pozostających na zębach, a także pobudza produkcję śliny, stanowiącej naturalną ochronę naszych zębów przed próchnicą. Ślina podnosi pH jamy ustnej, co zmniejsza działanie produkowanych przez bakterie niszczących szkliwo kwasów. Warto mieć jednak świadomość, iż nie każda guma do żucia przynosi taką samą korzyść naszym zębom. Wybierajmy te, które nie mają w swoim składzie cukru.
Regularne wizyty u stomatologa
Zaleca się, by przynajmniej raz na 6 miesięcy odwiedzać lekarza dentystę. Przegląd jamy ustnej pozwala na zlokalizowanie wczesnych zmian próchniczych, których leczenie jest jeszcze szybkie i tanie. Nie warto czekać z wizytą aż zęby zaczną nas boleć – oznacza to, iż problem osiągnął już znaczne rozmiary. Poza leczeniem próchnicy podczas regularnych wizyt można wykonać piaskowanie, które pozwala usunąć kamień nazębny. Po takim zabiegu zęby wyglądają lepiej, zaś oddech staje się świeższy.