Poland 600x100 static ADEC

Warsztaty praktyczne: Nauka ustalania zwarcia centralnego

Nowy Gabinet Stomatologiczny

Współpraca z ograniczeniami
Zawód higienistki stomatologicznej powstał, by pomóc w pracy dentyście. Czy obecnie obowiązujące w Polsce przepisy pozwalają na efektywną współpracę? Jakie zabiegi może wykonywać higienistka i w jakich warunkach? Czy lekarz dentysta może jej powierzać wykonanie niektórych prostych czynności?

Tajemnica lekarska
W czerwcu bieżącego roku, zmieniły się przepisy dotyczące tajemnicy lekarskiej. Warto sprawdzić, jakie nowe obowiązki na lekarza wkłada znowelizowane prawo. Tajemnica lekarska jest uregulowana w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zgodnie z treścią art. 40. lekarz ma obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu.

Pytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada Maciej Gibiński.

Wystarczą trzy pilniki
Leczenie endodontyczne jest powszechne, wymaga jednak dużej precyzji i cierpliwości. Lekarz dentysta obawia się złamania narzędzia w kanale, perforacji kanału czy złamania wierzchołka korzenia. Coraz więcej lekarzy opracowuje kanały narzędziami maszynowymi. Skraca to czasu zabiegu, co w efekcie wiążesię z mniejszą liczbą powikłań. Rynek oferuje wiele systemów pilników rotacyjnych do pracy z kątnicami endodontycznymi. Wiele z nich jest jednak bardzo rozbudowanych, ze skomplikowanym algorytmem postępowania, dlatego od razu zwrócił na siebie uwagę nowy system pilników rotacyjnych Endostar E3 Rotary System, składający się tylko z trzech narzędzi. Z zainteresowaniem poddano ten system ocenie.

Skalery w stomatologii
Zabieg usuwania kamienia nazębnego jest jednym z częściej wykonywanych w gabinecie lekarza stomatologa. Przeprowadzany
jest za pomocą dwóch grup narzędzi: kiret i skalerów. Badania amerykańskich uczonych wykazały redukcję czasu skalingu jednego zęba z 12 minut przy użyciu narzędzi ręcznych, do 8 minut przy użyciu skalera ultradźwiękowego. Ponadto badania dowodzą, że instrumenty ręczne są mniej efektywne w dostępie do dna kieszonki niż standardowe lub cienkie końcówki skalerów ultradźwiękowych.

Błona śluzowa jamy ustnej, a pacjent ortodontyczny
Ból jest odczuciem subiektywnym, właściwie zawsze towarzyszącym leczeniu ortodontycznemu. W początkowej fazie leczenia jest wywołany separacją zębów trzonowych. Największe natężenie bólu po rozseparowaniu występuje po 24 godz., następnie ból stopniowo zanika (1). Do gabinetu lekarza dentysty wcześniej czy później trafi pacjent ortodontyczny skarżący się na urazy śluzówki lub krwawiące i bolesne dziąsła. Jakie są sposoby walki z tym bólem?

 

“Wybielanie zębów Wrocław” - czyli pacjent szuka specjalisty w sieci
Dziś upraszcza się wszystko – od robienia zakupów w sieci, aż po zamawianie taksówek w aplikacjach mobilnych. Konsument przyzwyczaił się do wygody. To trend, który narasta i już się nigdy nie cofnie. Technologia nie tylko ułatwia przy tym życie, ale coraz częściej staje się głównym źródłem opinii, wspierającym decyzje konsumenta.

Wyróżnij się lub zgiń
Na rynku ciągle jeszcze są tereny, gdzie do poprawy wizerunku i związanego z tym wzrostu przychodów potrzebna jest prawdziwa rewolucja, na wzór tej znanej z popularnego programu telewizyjnego. Jednak w większości przypadków wystarczy naprawdę niewiele, by sprawić, aby nasza praktyka stała się „inna niż wszystkie” i zyskała sobie bardzo pozytywne opinie wśród pacjentów. Trzeba tylko wiedzieć, nad czym należy popracować.

Nici liftingujące
Jaka jest definicja pięknej twarzy? Gładka skóra, białe zęby, lśniące włosy. W mojej klinice „Medycyna Młodości dr Urszula Brumer” dbamy przede wszystkim o ten pierwszy składnik. O to, by skóra była w dobrej kondycji, jasna, błyszcząca, napięta. Jedną z metod jest zastosowanie nici liftingujących.

Zobacz również...