Poland 600x100 static ADEC

Warsztaty praktyczne: Nauka ustalania zwarcia centralnego

<

Nowy Gabinet Stomatologiczny

Źle wykonany zabieg?

Czego mogą żądać pacjenci Roszczenia pacjentów w przypadku nieprawidłowo wykonanego zabiegu mogą wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Choć większość zasadnych odszkodowań pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe, to trzeba wiedzieć, z jakimi roszczeniami lekarz może mieć do
czynienia.

Światło w gabinecie

Gabinet stomatologiczny wymaga dość specyficznego źródła światła, o odpowiedniej barwie, wysokim współczynniku odwzorowania światła słonecznego i pulsacji. Co ciekawe, światło się starzeje i nie trzyma zadanych parametrów. Co 8-10 lat należy wymienić świetlówki i ich oprawy, gdyż ubytek światła może wynieść nawet 30 proc.

 

 Wyposażenie gabinetu udzielającego świadczeń NFZ

 Prawo polskie dość szczegółowo określa, jak powinien być wyposażony gabinet stomatologiczny, w którym są wykonywane zabiegi w ramach kontraktów
z NFZ. Definiuje także, jakie powinno być wykształcenie osób pracujących w gabinecie. Chcąc podpisać kontrakt z NFZ-em, gabinet powinien spełniać te wymogi. Są one trochę ostrzejsze niż w przypadku gabinetów działających tylko prywatnie.

Oczy uzbrojone w lupy

 Standardem pracy lekarza dentysty w drugiej dekadzie XXI wieku jest używanie urządzeń poprawiających widoczność pola zabiegowego. Ci, którzy  zaczęli używać mikroskopu lub lup, już nie wyobrażają sobie, jak można było bez nich pracować. Nic więc dziwnego, że na stoiskach ze sprzętem stomatologicznym aż roi się od mikroskopów i systemów komputerowych powiększających obraz pola zabiegowego. Jest też pytanie, czy osoby  używające okularów korekcyjnych mogą korzystać z lup i jakich.

Przepisy prawne na recepty

Każdy lekarz, udzielając świadczeń medycznych, ma prawo ordynować pacjentom leki. Może je przepisać na recepcie zlecając pacjentowi ich wykupienie
i przyjmowanie w domu, może je podawać pacjentom podczas pobytu w szpitalu czy w gabinecie podczas zabiegu. Recepty lekarskie stanowią  dokumentację medyczną zewnętrzną, są traktowane przez prawo jako dokument, a ich wypisywanie regulują odpowiednie akty prawne.

 Jakie materiały i elementy wykończeniowe zastosować w gabinecie

Dobierając wyposażenie oraz materiały wykończeniowe, które mają być zastosowane w gabinecie stomatologicznym, trzeba brać pod uwagę nie tylko przepisy sanitarne (materiały mają nadawać się do mycia i dezynfekcji), ale także ich jakość i estetykę. Przy tym tworzony wystrój ma służyć co najmniej kilka lat. Właściwie dobrane materiały zapewnią zarówno pacjentom, jak i pracownikom zadowolenie z komfortowej przestrzeni.

Zobacz również...