Poland 600x100 static ADEC

14. Konferencja Naukowo-Szkoleniowa WIL

Nowy Gabinet Stomatologiczny

Złamane narzędzie

W trakcie leczenia kanałowego może dojść do złamania i pozostawienia narzędzia w kanale. Gdy to się stanie, z prawnego punktu widzenia trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach, z których najważniejszy jest spokój.

Dekalog lekarza

 Niniejszy artykuł powstał po przeanalizowaniu kart historii choroby w placówkach ambulatoryjnych, w skład których wchodziły praktyki zawodowe oraz podmioty lecznicze wykonujące działalność stomatologiczną. W trakcie przeprowadzonych analiz skontrolowano 640 kart historii zdrowia i choroby pacjentów leczonych prywatnie oraz w ramach kontraktów z NFZ.

 

 Mały pacjent

Dzieci stają się pacjentami gabinetu stomatologicznego, gdy są jeszcze bardzo małe. Jeżeli pierwszy kontakt ze stomatologiem jest przyjemny i dziecko czuje się dobrze w gabinecie, rodzi się zaufanie. Dziecko oswaja się z wizytami i z lekarzem. Pierwsza wizyta ma wpływ na przyszły stosunek do leczenia. Ważne, żeby jak najwcześniej dziecko poczuło, że stomatologa nie trzeba się bać.

 Zagraniczni turyści leczą zęby w Polsce

Z roku na rok rośnie liczba zagranicznych gości, którzy w okresie zimowym odwiedzają polskie kurorty i ośrodki narciarskie, nie tylko w celach turystycznych, ale również licząc na oszczędności w leczeniu zębów. Turystyka medyczna, nastawiona na ten cel, doczekała się nawet swojej polskiej nazwy – denturyzm.

 Nakładkowe wybielanie zębów

Od przeszło dwóch dekad wybielanie zębów jest coraz bardziej popularne. Zabieg ten ma wielu zwolenników, ale są również przeciwnicy, którzy uważają, że niekorzystnie wpływa na zęby i powinien być wykonywany tylko w ostateczności. Pogląd ten wynika z informacji pochodzących z przed 15-20 lat, kiedy pierwsze środki wybielające dostępne na rynku amerykańskim były bardzo agresywne ze względu na niskie pH oraz wysokie stężenie nadtlenku wodoru (sięgające nawet do 40 proc). Dziś zabiegi wybielania są o wiele bezpieczniejsze, głównie dzięki zupełnie nowym preparatom.

 Zagrożenia korupcyjne

Z przedstawicielem handlowym koncernu medycznego możemy umówić się tylko poza godzinami pracy. Nie wolno nam przyjąć od niego prezentu, jeśli jego wartość księgowa przekracza 100 zł. Na podarku musi być logo firmy. Jeśli firma sponsoruje szkolenie, musimy dostać od niej PIT – 8C. W przeciwnym wypadku możemy zostać posądzeni o korupcję, nawet gdy prowadzimy prywatny gabinet.

 SMS od dentysty?

Czemu nie! Kliniki stomatologiczne, które wysyłają swoim pacjentom SMS-owe przypomnienia o zbliżającej się wizycie, zanotowały wyraźną poprawę frekwencji pacjentów w umówionych terminach. Jej wzrost szacowany jest aż na 27 proc. Jeśli w gabinecie mamy problem z frekwencją pacjentów, warto zastanowić się nad zastosowaniem takiego systemu.

Zobacz również...