Pacjenci
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

rodzaje znieczuleń stomatologicznych. Leczenie u dentysty nie musi kojarzyć się z bólem i dyskomfortem. W obecnych czasach, dzięki nowoczesnym preparatom i technikom stomatologicznym, lekarz może przeprowadzić zabieg zupełnie bezboleśnie i bezstresowo. Jakie znieczulenia aktualnie są dostępne dla pacjenta i kiedy powinno się z nich korzystać?

Jak działa znieczulenie stomatologiczne?

Działanie środka znieczulającego, które wykorzystywane jest podczas zabiegu stomatologicznego, polega na okresowym blokowaniu przepływu informacji o bólu z komórek nerwowych do mózgu. W zależności od rodzaju wybranego leku, po jednej bądź kilku godzinach od momentu, gdy znieczulenie przestaje działać, funkcje nerwowe wracają do normy.

Rodzaje znieczuleń stomatologicznych

W dobie nowoczesnych technologii, stomatolog ma do wyboru wiele różnych typów znieczuleń, które niwelują ból i zapewniają komfort pacjentowi.

Rodzaje znieczulenia miejscowego:

    • znieczulenie powierzchniowe - w formie żelu/sprayu zaaplikowanego bezpośrednio na śluzówkę, stosowane przy drobnych zabiegach stomatologicznych np. podczas usuwania zębów mlecznych. W przypadku pacjentów, którzy bardzo boją się znieczulenia w formie zastrzyku, stomatolog może zaproponować znieczulenie powierzchniowe przed iniekcją.
    • znieczulenie nasiękowe - lek aplikowany jest poprzez wkłucie igły w dziąsło w okolicy zęba. Stomatolog stosuje znieczulenie nasiękowe w trakcie leczenia zębów górnych oraz dolnych siekaczy.
    • znieczulenie śródwięzadłowe - odbywa się poprzez aplikację znieczulenia strzykawką ciśnieniową w szparę ozębnową. Stomatolog stosuje znieczulenie śródwięzadłowe podczas leczenia kanałowego, usuwania zęba oraz w stomatologii dziecięcej i protetyce.
    • znieczulenie przewodowe - wykonywane jest poprzez wkłucie w okolicę pnia nerwów, przez co pacjent nie odczuwa bólu, jak i również dotyku. Przewodowe znieczulenie lekarz stosuje podczas usuwania dolnych zębów bocznych.

Znieczulenie ogólne (narkoza)

rodzaje znieczuleń stomatologicznychPodczas poważnych zabiegów stomatologicznych, lekarze niekiedy decydują się na zastosowanie znieczulenia ogólnego we współpracy z anestezjologiem. Wykonuje się je zarówno podczas zaawansowanych interwencji chirurgicznych, jak również w przypadku leczenia u pacjentów, którzy ze względu na stres i psychiczną blokadę, nie pozwalają na jakiekolwiek zabiegi stomatologiczne. Przeprowadzanie zabiegu pod narkozą jest pewnego rodzaju obciążeniem dla organizmu pacjenta, dlatego zaleca się korzystać z tego rodzaju znieczulenia wyłącznie w wyjątkowych i wymagających sytuacjach.

Znieczulenie komputerowe

Jest to nowoczesna technologia, tzw. system Wand, który pozwala w precyzyjny i całkowicie bezbolesny sposób, zaaplikować lek. Dzięki specjalnym czujnikom sterowanym komputerowo, ciśnienie wstrzykiwanego znieczulenia jest stale monitorowane, aby nie przekroczyć progu bólowego pacjenta.

Kiedy nie można zastosować znieczulenia?

Bardzo ważne jest, aby podczas wizyty odpowiadać rzetelnie na wszelkie pytania ze strony stomatologa. Mogą one dotyczyć przyjmowanych leków, przebytych zabiegów czy chorób oraz innych dolegliwości. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zastosowania znieczulenia jest możliwość wystąpienia reakcji alergicznej podczas użycia środka znieczulającego, dlatego należy również poinformować lekarza o uczuleniu na wszelkie alergeny bądź leki.

Do środków znieczulających często dodawane są: adrenalina, noradrenalina i epinefryna, które wydłużają okres działania znieczulenia oraz niwelują ewentualne krwawienie. Ze względu na obecność powyższych substancji w środkach znieczulających, należy bezwzględnie poinformować lekarza prowadzącego, jeśli u pacjenta występuje:

    • nadczynność tarczycy,
    • astma,
    • cukrzyca,
    • niewydolność krążenia,
    • niektóre choroby i wady serca,
    • padaczka,
    • nadciśnienie tętnicze,
    • przebyty zawał lub udar - w tym przypadku, pacjent powinien skonsultować planowany zabieg stomatologiczny ze swoim kardiologiem lub neurologiem i uzyskać od niego zgodę oraz rekomendację konkretnych leków.

Znieczulenie w ciąży

Co ciekawe w przypadku badań nad znieczuleniem w ciąży, eksperci doszli do wniosku, iż o wiele groźniejsze dla ciężarnej są silny ból i dyskomfort, niż sama substancja znieczulająca. W przypadku leczenia stomatologicznego w trakcie ciąży, warto więc zapewnić pacjentce bezstresowe i bezbolesny przebieg zabiegu. Ważne jest jednak, aby podany środek był dostosowany do potrzeb ciężarnej tj. nie zawierał substancji obkurczających naczynia.

Bezbolesne i bezstresowe leczenie stomatologiczne

Leczenie bez bólu jest nie tylko dużym komfortem dla pacjenta, ale także ułatwia pracę stomatologa. Jeśli zależy nam na w pełni bezpiecznym i bezbolesnym leczeniu stomatologicznym, warto zdecydować się na profesjonalną klinikę stomatologiczną, która oferuje nowoczesne metody znieczuleń, np. Warsaw Dental Center. Dzięki indywidualnie dopasowanym środkom znieczulającym, wszelkie interwencje stomatologiczne będą przeprowadzane w sprawny i efektywny sposób, bez strachu i dolegliwości bólowych.

Dowiedz się więcej:

Więcej w Nowy Gabinet Stomatologiczny - jak zamówić prenumeratę, lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA