Poland 600x100 static ADEC

Warsztaty praktyczne: Nauka ustalania zwarcia centralnego

Najnowsze wydanie Nowego Gabinetu Stomatologicznego

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystów

Niektóre płukanki do jamy ustnej są bardzo skuteczne w zwalczaniu wirusa SARS-CoV-2. Oczywiście samą płukanką choroby nie wyleczymy, ale możemy zniwelować rozprzestrzenianie się wirusa w gabinecie i zdecydowanie zmniejszyć zagrożenie dla siebie i personelu. Wystarczy, aby pacjent przed zabiegiem wypłukał profilaktycznie jamę ustną. Które płukanki są najskuteczniejsze?

nowygabinet.pl - Nowy Gabinet StomatologicznyNowe zasady przekazywania informacji w gabinetach; kogo może zatrudnić lekarz, prowadzący indywidualną praktykę lekarską; jakie środki są skuteczne do dezynfekcji rąk w dobie pandemii COVID-19 – to tylko niektóre tematy poruszane w najnowszym wydaniu Nowego Gabinetu Stomatologicznego.
W 2021 roku po raz kolejny zmieni się ustawa o prawach pacjenta. Znów na lekarzy zostaną nałożone nowe obowiązki. Zapraszamy do lektury tekstów naszych redakcyjnych prawników: Ewy Mazur-Pawłowskiej, Tomasza Popielskiego i Macieja Gibińskiego.
W części prawnej polecamy też artykuł na temat uzasadnionych roszczeń pacjentki po leczeniu protetycznym.
Wśród tematów stomatologicznych zwracamy uwagę na kolejny przegląd doniesień naukowych z zagranicznej prasy, przygotowany przez Tomasza Łukasika. Znajdą w nim państwo doniesienia naukowe na temat zaleceń jakie postępowanie wybierać w przypadku leczenia próchnicy, obejmujących zębinę w zębach mlecznych, zapalenia przyzębia oraz bardzo ciekawy tekst na temat wielokrotnego używania śrub gojących w implantacji.
Uzupełnieniem tego wydania są artykuły na temat zastosowania i używania nitki dentystycznej oraz szeroki opis zalet i wad różnych technik wybielania. Oba teksty są autorstwa lek. dent. Magdy Sierakowskiej.
Pełny spis  treści znajduje się tutaj. Prenumeratę można zamówić tutaj.

nowygabinet.pl - Nowy Gabinet StomatologicznyOd 1 stycznia 2021 r. wszyscy lekarze będą musieli prowadzić dokumentację pacjenta medyczną w formie elektronicznej. Dlatego temu zagadnieniu poświęciliśmy dwa teksty w ostatnim tegorocznym wydaniu Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Prawnik Tomasz Popielski szczegółowo opisuje, kto musi i dlaczego musi prowadzić elektroniczne wersje dokumentacji medycznej, a kto jest z tego zwolniony. Natomiast analityk rynku informatycznego Grzegorz Żyjewski radzi, w jaki sposób sprawdzić, który program do EDM-u jest najlepszy.

NGS 119W listopadowym wydaniu Nowego Gabinetu Stomatologicznego podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć gabinet i personel przed wirusem SARS-CoV-2. Opisaliśmy wszystkie dostępne obecnie na naszym rynku metody dezynfekcji pomieszczeń gabinetu i wskazaliśmy te, naszym zdaniem, najskuteczniejsze. O skutecznych sposobach zabezpieczenia lekarza dentysty podczas pracy porozmawialiśmy również z lek. dent. Pawłem Radochem.

W cyklu Szkoła Okluzji lek. dent. Krzysztof Adamowicz przedstawił podstawy mechaniki układu żucia, czyli okluzję statyczną i dynamiczną. Z kolei dr n. med. Marek Pużyński opisał i szczegółowo udokumentował zdjęciami zabieg implantacji z szablonem.

Tradycyjnie już, w cyklu „Przegląd nauki okiem Łukasika”, publikujemy streszczenia najciekawszych prac naukowych opublikowanych ostatnio na łamach zagranicznej prasy stomatologicznej. Nie zabrakło również kolejnego odcinka cyklu „Pytania do prawnika”, gdzie dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński odpowiada na pytania czytelników NGS. Uzupełnieniem tego wydania jest artykuł o prawnym problemie, jakim jest nieinformowanie pacjenta o stanie jego zdrowia. W tym roku dwa wyroki sądowe dotyczyły właśnie tego zagadnienia, w bezpośrednim odniesieniu do lekarzy dentystów.

----

Zapraszamy serdecznie do lektury, tego, naszym zdaniem, bardzo ciekawego wydania Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Szczegółowy spis treści znajdą Państwo - tutaj. Zapraszamy również do zakupienia prenumeraty. Prenumerata dwuletnia w wersji papierowej - kliknij tutaj. Prenumerata dwuletnia w wersji elektronicznej (pdf) - kliknij tutaj.

NGS 118W niniejszym wydaniu znajdą Państwo m.in. informacje dotyczące zasad prowadzenia dokumentacji elektronicznej po 1 stycznia 2021 r., autorstwa adwokat Ewy Mazur-Pawłowskiej. Opisała tutaj wszelkie prawne aspekty tej zmiany. Kontynuacją tematyki EDM  jest ciekawy artykuł o dostępnych na polskim rynku programach do prowadzenia dokumentacji elektronicznej, który Państwu polecamy.

 

W cyklu „Przegląd nauki okiem Łukasika” znajdą Państwo streszczenia najciekawszych prac naukowych opublikowanych ostatnio na łamach zagranicznej prasy stomatologicznej.

Na pytania naszych Czytelników dotyczących zagadnień prawnych, jak zwykle, odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński z Krakowa.

Ponadto trójka młodych specjalistów opisała zabieg implantacji w pełnej nawigacji Guided Surgery Thommen Medical, a na podstawie kolejnego przypadku dowiedzą się Państwo, jaka konstrukcja jest lepsza: oparta na zębach własnych, czy na wszczepach implantologicznych.

Z kolei w cyklu Szkoła Okluzji przedstawiamy Państwu opis przypadku skomplikowanego przemieszczenia krążka z przewlekłą kompresją w ssż lewym. A pod koniec magazynu znajdą Państwo,  zwyczajowo już w naszym magazynie, opis architektoniczny urządzenia gabinetu stomatologicznego.

-----

Serdecznie zapraszamy do lektury! Szczegółowy spis treści znajdą Państwo tutaj. Zapraszamy również do zakupienia prenumeraty. Prenumerata dwuletnia w wersji papierowej - kliknij tutaj. Prenumerata dwuletnia w wersji elektronicznej (pdf) - kliknij tutaj.

Nowy Gabinet StomatologicznyCzy rzeczywiście ozonoterapia może być z sukcesem stosowana w stomatologii? Jak bezpiecznie wybielać zęby? Jakie zmiany w jamie ustnej powoduje zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego? To tylko niektóre pytania, na które znajdą Państwo odpowiedzi w najnowszym numerze (4/2020) Nowego Gabinetu Stomatologicznego.


Terapia ozonem stosowana jest do celów medycznych od XIX wieku. Jednak dziś w dobie koronawirusa zyskuje na znaczeniu. Dowiedz się dlaczego jej skuteczność jest tak wysoka i jak wykorzystać ją w leczeniu stomatologicznym. Wybielanie zębów to temat wydawałoby się oczywisty, ale czy rzeczywiście wszystkie metody są skuteczne? Badania pokazują, że nie. Niektóre metody stosowane od lat okazują się być zwykłym placebo. Wirusy brodawczaka ludzkiego (Human Papillomavirus – HPV) to grupa wirusów, będąca wciąż najczęstszą przyczyną chorób przenoszonych drogą płciową. Czy ten aspekt powinien interesować stomatologów? Tak, bo wirus HPV wywołuje poważne zmiany w jamie ustnej.
Uzupełnieniem tego wydania są jak zwykle cykle artykułów publikowane w naszym periodyku. Zatem znajdą Państwo w nim kolejny zestaw Pytań do Prawnika, następny opis przypadku w cyklu Szkoła Okluzji (ciężkie obrażenia mózgowo-czaszkowe a obraz dysfunkcji układu żucia) oraz przegląd zagranicznej prasy stomatologicznej okiem Łukasika – Tomasz Łukasik wynajduje najciekawsze artykuły i dokonuje ich streszczenia; w tym odcinku dowiadujemy się, że amalgamat wciąż nie znalazł równie dobrej alternatywy, dlatego nawet poważne Towarzystwa Naukowe zastanawiają się nad sensem rezygnacji z niego; opisuje też doświadczenia lekarzy ze sztuczną inteligencją w leczeniu stomatologicznym oraz pokazuje bardzo istotny związek pomiędzy chorobami przyzębia a prawidłowym rozwojem ciąży.
Oczywiście jak w każdym numerze Nowego Gabinetu Stomatologicznego, również i w tym, otrzymają Państwo informacje z zakresu prawa stomatologicznego (promieniowanie RTG, umowy z NFZ), a także informacje dotyczące nowości na rynku stomatologicznym (dekontaminatory, szablony do implantacji).

----


Pełen spis treści znajduje się tutaj, ten numer można zakupić w wersji papierowej klikając tutaj, w wersji elektronicznej klikając tutaj, a prenumeratę można zakupić klikając tutaj.

nowygabinet.pl - Nowy Gabinet StomatologicznyUkazał się kolejny numer Nowego Gabinetu Stomatologicznego prawie w całości poświęcony jest tematom związanym z koronawirusem. Publikujemy w nim wzory procedur postepowania w gabinecie stomatologicznym w czasie pandemii. Wzory te zostały przygotowane przez mec. Ewę Mazur-Pawłowską, od lat specjalizującą się w prawie medycznym. Publikujemy wzory siedmiu procedur, które należy wdrożyć, aby zgodnie z polskim prawem przyjmować pacjentów w czasie pandemii. Ponadto zajęliśmy się tematem skutecznej dezynfekcji pomieszczeń. Opisaliśmy kilka metod: od lamp UV, przez plazmatory do ozonowania.
Kolejny artykuł pokazuje, w jaki sposób w czasie pandemii zmieniło się postrzeganie praw pacjenta, ponieważ, w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, możliwe jest wprowadzenie ograniczeń w korzystaniu z nich. Cykl „Pytania do prawnika” również w całości poświęcony jest tematowi koronawirusa.
Oprócz tematyki koronawirusowej znajdą Państwo w tym numerze stałe elementy, czyli: „Przegląd nauki okiem Łukasika”, „Szkołę Okluzji” - w tym numerze opisaliśmy przypadek pacjenta z przemieszczeniem przyśrodkowo bocznym krążka w ssż bez zablokowania - oraz porady architektoniczne Marty Maliszewskiej, absolwentki Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej.

------

Zapraszamy do lektury. Spis treści znajduje się tutaj. Numer ten można zakupić w wersji papierowej lub PDF na naszej stronie. Wersja papierowa – tutaj, wersja PDF – tutaj. Zachęcamy też do wykupienia prenumeraty. Można to zrobić tutaj.

nowygabinet.pl - Nowy Gabinet StomatologicznyMarzec 2020 okazał się wyjątkowo zaskakującym miesiącem. Wszyscy szykowaliśmy się na Krakdent, a tu nagła zmiana. Wszystkie spotkania szkoleniowe odwołane, rząd rekomenduje zamknięcie gabinetów. Co dalej?
Zanim jeszcze dostaliśmy informację o odwołaniu Krakdentu, w drukarni był już najnowszy numer Nowego Gabinetu Stomatologicznego przygotowanego na to ważne wydarzenie branżowe. Obecnie, gdy wielu z nas prawdopodobnie ma sporo wolnego czasu, serdecznie zapraszamy do jego lektury.
Numer "krakdentowy" jest zawsze obszerniejszy, dlatego znajdą w nim Państwo więcej artykułów niż zwykle.
Zapraszamy do przeczytania tekstu o tym, jak "zwykły" chirurg postanowił ukończyć specjalizację: chirurgia stomatologiczna. Otrzymał stosowne dokumenty i zaczął pracować jako implantolog. Czy prawo wykonywania zawodu (jako "zwykłemu" lekarzowi) pozwala mu na to?
W tematyce prawnej utrzymany jest także tekst o ochronie wizerunku pracownika. Czy lekarzy pracujących w naszym gabinecie możemy namówić do reklamowania (lub przynajmniej prezentowania) naszej placówki?
Serię artykułów stomatologicznych rozpoczyna tekst z cyklu "Przegląd nauki okiem Łukasika", w którym publikujemy streszczenia najciekawszych prac naukowych opublikowanych ostatnio na łamach zagranicznej prasy stomatologicznej. Następny artykuł dotyczy leczenia resorpcji wewnętrznych i zewnętrznych za pomocą materiałów bioaktywnych. Ponadto, znajdą Państwo w tym numerze obszerne artykuły o uszczelnianiu bruzd oraz o diagnostyce dysfunkcji układu narządu żucia.
A z tematów sprzętowych polecamy artykuły: o wykorzystaniu toru wizyjnego podczas pracy w gabinecie, o zaletach drukarek 3D i o planach rozwoju stomatologii cyfrowej.
Nie zabrakło również naszej stałej tematyki, czyli Pytań do Prawnika oraz kolejnego przykładu aranżacji architektonicznej gabinetu stomatologicznego autorstwa architektki Marty Maliszewskiej.

-----------

Spis treści numeru znajdą Państwo - tutaj.
Zapraszamy do wykupienia prenumeraty - tutaj.

nowygabinet.pl - Nowy Gabinet StomatologicznyZmiany, zmiany, zmiany, czyli nadszedł rok 2020. Nowości dla stomatologów jest bardzo dużo. Od zmian w przepisach podatkowych, poprzez nowe wymagania stawiane gabinetom, aż do nowych uregulowań prawnych dotyczących ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. O wszystkich tych nowościach napisaliśmy w pierwszym numerze Nowego Gabinetu Stomatologicznego w 2020 roku.

W styczniowym wydaniu znajdą Państwo również artykuł szczegółowo omawiający warunki techniczne, jakie powinien spełniać separator amalgamatu, aby skutecznie działać. Okazuje się, że w Europie funkcjonuje norma, która szczegółowo opisuje zadania separatora. W Polsce ta norma jest prawie nieznana. Nawet nie została przetłumaczona na nasz język.
Uzupełnieniem tematyki prawniczej są, jak zwykle, Pytania do prawnika oraz artykuł o skutkach, jakie niesie udzielanie świadczeń medycznych pod wpływem alkoholu.
Tematykę stomatologiczną w tym numerze zdominowały aparaty okluzyjne. Coraz więcej lekarzy dentystów chce poznać i stosować okluzję, zresztą słusznie. Bez pomocy systemów cyfrowych trudno jednak tak "na oko" skutecznie zdiagnozować pacjenta. Na szczęście są programy, które skutecznie nam w tym pomogą.
Na pytania - czy prawdą jest, że węgiel ma rewelacyjne właściwości, czy są to jedynie działania marketingowe -  odpowiada w artykule Magda Sierakowska.
Publikujemy również: kolejny zestaw streszczeń najciekawszych, zdaniem Tomasza Łukasika, artykułów i wyników badań opublikowanych w prasie zagranicznej oraz artykuł o podstawowych funkcjach, jakie powinien spełniać skaner laboratoryjny do ortodoncji.

 

------

Zdaniem redakcji to najciekawsze artykuły w numerze 1/2020. Zapraszamy do zapoznania się ze spisem treści - tutaj - oraz zachęcamy do wykupienia prenumeraty na rok 2020. Cena to 120 zł. Jak to zrobić? Proszę kliknąć tutaj.

nowygabinet.pl - Nowy Gabinet StomatologicznyPrzewodnik - jak zalogować się do systemu P1, odpowiedź na pytanie - co dalej z dokumentacją medyczną oraz jaka odpowiedzialność ciąży na lekarzu, gdy podejmuje trudne decyzje dotyczące zdrowia pacjenta, w jaki sposób skutecznie przy pomocy strony internetowej reklamować gabinet - to tematy, które poruszyliśmy na łamach kolejnego, wydanego w połowie listopada, numeru Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Oprócz wymienionych powyżej opracowań są artykuły dotyczące stomatologii: jaki wpływ na leczenie stomatologiczne ma aspiryna regularnie przyjmowana przez pacjenta, czy używanie szablonów implantologicznych czyni implantologię łatwiejszą, w jaki sposób wybrać skaner 3D do gabinetu oraz oczywiście nasz stały cykl - Przegląd nauki okiem Łukasika, czyli zestaw najciekawszych publikacji światowych dokonanych przez Tomasza Łukasika. Zwieńczeniem tego numeru jak zwykle są Pytania do Prawnika, na które odpowiada dr n. pr. Maciej Gibiński.
Zapraszamy do lektury. Szczegółowy spis treści znajduje się tutaj. Prenumeratę można zakupić telefoniczne: 509 912 963 lub klikając tutaj.

Zobacz również...