W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

PTSG m2Dentyści będą mogli pogłębić swoją wiedzę w dziedzinie gerostomatologii. Z pomocą przyjdzie im Polskie Towarzystwo Stomatologii Geriatrycznej (PTSG) oraz Warszawska Izba Lekarska. PTSG powstało co prawda 2 lata temu, ale 7 maja 2021 r. podpisało porozumienie o współpracy z Warszawska Izbą Lekarską. Dlaczego opieka nad seniorem jest tak ważna?

- Zadaniem Polskiego Towarzystwa Stomatologii Geriatrycznej (PTSG) jest szkolenie lekarzy w zakresie niesienia pomocy stomatologicznej osobom starszym, a także uświadamianie pacjentom jak ważna jest higiena jamy ustnej. To tu zaczyna się wiele chorób – mówi prezes PTSG dr hab. n. med. Barbara Kochańska. – Główny problem to wzajemny wpływ chorób ogólnych i patologii jamy ustnej. Interakcje wielu leków przyjmowanych przez osoby starsze mają wpływ na stan zdrowia jamy ustnej i przebieg leczenia stomatologicznego. Brakuje wytycznych i procedur w tym zakresie, a nawet jeśli są to są niespójne i szybko się zmieniają. Chcemy polskim stomatologom dać jasne wytyczne, procedury i standardy postępowania – mówi prof. Barbara Kochańska.

Studenci kierunku lekarsko-dentystycznego mają specjalny przedmiot poświęcony właśnie gerostomatologii. Na tych zajęciach realizowane są skojarzone procedury z zakresu leczenia zachowawczego, chorób przyzębia i chorób błony śluzowej. Omawiane sa również  interakcje leczenia stomatologicznego, leczenia ogólnego i farkakoterapii. Dziś protetyka to tylko jeden z elementów leczenia starszych pacjentów. Nasi studenci będą wrażliwi na potrzeby tych pacjentów, jednak chcemy szkolić również wykształconych już lekarzy dentystów. Planujemy cykl szkoleń poświęconych pacjentowi senioralnemu w gabinecie stomatologicznym. Chcieliśmy wystartować na zeszłorocznych Mazowieckich Spotkaniach Stomatologicznych. Był przygotowany całodniowy program szkoleniowy, niestety pandemia pokrzyżowała nam plany. Ale dopniemy swego – kontynuuje prof. Barbara Kochańska. – Najbliższe zadanie to organizacja szkolenia on-line, być może jeszcze przed wakacjami.

PTSG otrzymało wsparcie od OIL-u w Warszawie. Zaangażowała się w nie nie tylko Komisja Stomatologiczna, ale cała Izba. List intencyjny w sprawie współpracy podpisał prezes OIL w Warszawie Łukasz Jankowski oraz dr n. med. lek. dent. Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie, przewodniczący Komisji Stomatologicznej oraz członek Prezydium NRL. Z ramienia PTGS list podpisała prezes towarzystwa dr hab. n. med. Barbara Kochańska prof. GUMed oraz sekretarz prof. dr hab. n. med. Renata Chałas (UM w Lublinie). Obecna była również wiceprezes prof. dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek (WUM).

- Bardzo zależy nam na współpracy z różnymi towarzystwami – tłumaczy lek. dent. Dariusz Paluszek. – Jesteśmy samorządem lekarskim, więc naszym zadaniem jest niesienie pomocy lekarzom w ich ciężkiej pracy. Chcę, aby stołeczny OIL był miejscem, w którym wsparcie dostaną wszelkie istotne, z punktu widzenia lekarza, inicjatywy.

Polskie Towarzystwo Stomatologii Geriatrycznej chce zapewnić dostęp do wiedzy nie tylko lekarzom dentystom, lecz wszystkim lekarzom oraz osobom wykonującym pozostałe zawody medyczne, niezależnie od specjalizacji. Pacjent senioralny zmaga się z wieloma dolegliwościami. Współpraca pomiędzy lekarzami różnych specjalności jest konieczna – tłumaczy wiceprezes PTSG prof. dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek. – Do zrobienia jest wiele. W norweskich domach opieki społecznej na stałe zatrudnione są higienistki stomatologiczne, dbające o higienę jamy ustnej podopiecznych. Chcemy, aby w Polsce wprowadzić takie standardy. Na szpitalnych oddziałach OIOM, gdzie ratuje się życie pacjentów, konieczna jest higienizacja jamy ustnej. Kolejna sprawa to rehabilitacja postcovidowa. Jeśli pacjent był intubowany przez tydzień, dwa albo dłużej, to jak wygląda jego jama ustna? Czy ktoś się zajmował jej higienizacją? Przecież to co się dzieje w jamie ustnej jest integralną częścią funkcjonowania całego organizmu – argumentuje prof. Agnieszka Mielczarek.

Nasze Towarzystwo otwarte jest nie tylko dla lekarzy dentystów. Zapraszamy również lekarzy, pielęgniarki, rehabilitantów, higienistki i asystentki stomatologiczne. Roczna składka członkowska to tylko 48 zł. Szczegóły funkcjonowania towarzystwa znajdują się na stronie https://ptsg.org.pl. Tam też można zapisać się w szeregi członków PTSG.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA