Pasty i płukanki
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

nowygabinet.pl - portal lekarzy dentystówPodstawowe zasady higieny jamy ustnej powinny być znane każdemu, nawet dziecku. Tymczasem wielu Polaków nie myje zębów dwa razy dziennie, a jeśli już - robi to zbyt krótko lub nieprawidłowo. Problem mogą poniekąd rozwiązać szczoteczki elektryczne. Czy warto z nich korzystać?

 

Zły stan uzębienia Polaków

Ogólnopolskie badanie stanu uzębienia mieszkańców naszego kraju pokazało, że stale pogarsza się on. Rośnie odsetek osób chorujących na próchnicę i paradontozę. Większość Polaków wymienia swoje szczoteczki do zębów średnio raz na 20 miesięcy, podczas gdy zaleca się ich wymianę co około 3 miesiące. Zużywamy rocznie około 3,5 tubki pasty do zębów, a co dwudziesty Polak w ogóle nie używa pasty w codziennej higienie. W Niemczech przeciętnie zużywa się dwa razy więcej tubek pasty do zębów. Średnio czas szczotkowania zębów w Polsce wynosi zaledwie 30 sekund, a lekarze zalecają mycie przez co najmniej 3 minuty. 99 proc. dorosłych i 92 proc. dzieci i młodzieży w Polsce choruje na próchnicę, a 95 proc. Polaków cierpi na choroby przyzębia.

To niepokojące statystyki, które obnażają fakt, że Polacy słabo dbają o higienę jamy ustnej. Dzięki szczoteczkom elektrycznym mogliby to zmienić.

Jaka szczoteczka?

Nikt nie kwestionuje tego, że dla zdrowia zębów i dziąseł należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie - rano i wieczorem a także po każdym większym posiłku. Dzięki temu można skutecznie przeciwdziałać aktywności chorobotwórczych bakterii w naszej jamie ustnej.  

Do czyszczenia zębów, dziąseł i języka można wykorzystywać szczoteczki manualne i elektryczne. Te drugie, według ekspertów, zapewniają lepsze, dokładniejsze usuwanie płytki nazębnej niż szczoteczki ręczne. Stosowanie elektrycznych szczoteczek jest łatwiejsze dla użytkownika, bowiem to niewielkie urządzenie wykonuje całą pracę i pozwala na usuwanie zanieczyszczeń na zębach w krótszym czasie.

Badanie opublikowane przez firmę Oral-B w 2005 roku potwierdziło, że szczoteczki wykonujące w swojej pracy ruch obrotowo-oscylacyjny usuwają więcej płytki nazębnej i skuteczniej redukują zapalenie dziąseł niż zwykłe szczoteczki.

Łatwość użycia szczoteczek elektrycznych powoduje, że mogą z nich korzystać nawet małe dzieci. Wystarczy w praktyce przesuwać główkę szczoteczki do tyłu i do przodu, wzdłuż linii zębów, a szczoteczka sama wyszczotkuje dokładnie naszych zębów. Ponadto, wykorzystywanie na co dzień szczoteczki elektrycznej nawet u osób z zapaleniem dziąseł lub podobnymi stanami, niweluje dolegliwości bólowe. Nie trzeba więc z uwagi na ból rezygnować z codziennego szczotkowania zębów.

Niektóre wysokiej klasy, zaawansowane szczoteczki elektryczne nowej generacji pozwalają na poprawę nawyków w szczotkowaniu zębów, nawet u osób dorosłych. Wyposażone są one w wygodne funkcje, takie jak uchwyt na główkę szczoteczki, łazienkowe pojemniki do przechowywania czy podróżne ładowarki.

Źródło: http://pacjenci.dentonet.pl/artykul/878559-prochnica-bezzebnosc-paradontoza-zeby-polakow-w-coraz-gorszym-stanie/

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA