Leczenie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Nowoczesna ortodoncja to szeroka gama aparatów, które mogą poradzić sobie niemalże z każdym problemem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych nie tylko u dzieci i młodzieży, ale również u dorosłych. O tym, jaki aparat będzie optymalny, decyduje ortodonta na podstawie przeprowadzonych badań, ale głos należy też do klienta.

Aparat ortodontyczny to przyrząd, którego głównym celem jest przywrócenie prawidłowego fizjologicznie zwarcia pomiędzy żuchwą a szczęką, zniwelowanie wad zgryzu oraz wyrównanie zębów w łukach zębowych. Aparatów jest mnóstwo, dlatego ich precyzyjne dopasowanie jest tak ważne dla osiągnięcia pożądanego efektu – nie każdy może poradzić sobie z wszystkimi wadami. Dodatkową kwestią ważną dla wielu jest estetyka.

Dla kogo stał, dla kogo ruchomy?

 

Zasadniczo aparaty ruchome, czyli wyjmowane są przeznaczone dla dzieci do 12. roku życia mających zęby mleczne i w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. Aparaty te konstruuje się z płytki akrylowej z elementami metalowymi dopasowanymi do łuku zębowego. To aparat, który nie zawiera zamków jak aparat stały, dlatego też nie można oddziaływać nim na każdy ząb osobno. Nie sprawdzi się w związku z tym w poważnych wadach. Dodatkowo problemem z nim związanym jest systematyczność – musi być noszony jak najczęściej, ponieważ tylko wtedy zadziała poprawnie.

Aparaty stałe polecane są dorosłym i młodzieży – osób, które mają zęby stałe. Są zbudowane z zamków przyklejanych do zębów i pierścieni umieszczanych na zębach trzonowych. W zamkach umieszcza się drucik wywierający nacisk na zęby. Aparaty stałe dzieli się pod względem budowy na ligaturowe – z gumkami (ligaturami), które przytrzymują drucik, a także bezligaturowe – aparaty samoligaturujące Damon, których zamki mają specjalne zapięcia niewymagające stosowania gumek.

 

Czy warto płacić więcej za aparat estetyczny?

 

Najtańsze aparaty ortodontyczne stałe to aparaty metalowe – jeden łuk to wydatek od 1500 do 2000 złotych. Są jednocześnie najbardziej widoczne, dlatego nie każdemu odpowiadają swoim wyglądem. Alternatywą są aparaty estetyczne – do ich grupy zalicza się te z zamkami ceramicznymi lub porcelanowymi w kolorze zębów oraz aparaty kryształowe i szafirowe, które są przezroczyste. Tutaj wydatek dochodzi już nawet do 3000 złotych za łuk. Nowością są także aparaty lingwalne, na przykład Incognito – to aparaty umieszczane od wewnętrznej części zębów, dlatego z zewnątrz nie są widoczne. Niestety, cena za jeden łuk dochodzi nawet do 7 tysięcy złotych, ponieważ są to aparaty projektowane indywidualnie, by były dopasowane do kształtu zębów.

Czy warto wybierać mniej widoczny aparat? Jeżeli w ten sposób osoba nosząca go będzie czuła się pewniej, jak najbardziej. Aparaty estetycznie nie różnią się przy tym wytrzymałością oraz czasem leczenia od metalowych, dlatego decyzja o rodzaju aparatu należy do pacjenta.

 

Profesjonalny ortodonta poszukiwany

 

Jeżeli potrzebny jest aparat na zęby, warto założyć go u profesjonalnego ortodonty. Atrakcyjną ofertę dla klientów z Gdańska i okolic ma gabinet HCentrum. W jego ofercie znajdują się aparaty stałe metalowe i estetycznej, ruchome, Damon. Więcej o aparatach i cenach można poczytać pod adresem: http://www.hcentrum.pl/ortodoncja-gdansk.html.

Nie warto zatem wybierać pierwszego lepszego gabinetu, ale oczywiście jak najbardziej warto szukać tych zapewniających przystępne ceny – sam aparat to w końcu nie wszystko, bo do końcowej ceny leczenia dochodzą także wizyty co 1-2 miesiące przez około 2 lata. Łącznie cena leczenia wynosi średnio 7-10 tysięcy złotych zależnie od wybranego rodzaju aparatu.

 

Nowy Gabinet Stomatologiczny: jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA